© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

2 marca 2019 r. - Sobota VII Tygodnia Zwykłego
W Parafii Świętej Rodziny nad prezbiterium jest umieszczony napis: "Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie" (Mk 10,13-16). Dlaczego to takie ważne? Sam Jezus tłumaczy: "Do takich bowiem należy Królestwo Boże". Gdy dzieci przychodzą do Jezusa, On przychodzi do wspólnoty wierzących. Albo inaczej - gdy my w postawie dziecka przychodzimy do Jezusa, On obiecuje nam swoją obecność.

1 marca 2019 r. - Piątek VII Tygodnia Zwykłego
Święty Marek w swojej wersji Ewangelii, mówiąc o nauczaniu Jezusa, akcentuje słowo "znowu" - "Tłumy znowu ściągały do Niego i znów je nauczał, jak miał w zwyczaju" (Mk 10,1-12). Warto wziąć przykład z Jezusa i głoszenie Dobrej Nowiny uczynić czymś naturalnym i stałym w naszym życiu. Mówienie ludziom o Jezusie winno być zwyczajem, nie nadzwyczajnością.

28 lutego 2019 r. - Czwartek VII Tygodnia Zwykłego
Czytając fragment Ewangelii wg św. Marka (Mk 9,41-50), warto zwrócić uwagę, że dwa ważne zdania Jezusa są umieszczone zaraz po sobie. Pierwsze to zapowiedź nagrody za każde otrzymane od ludzi dobro, nawet bardzo drobne. A drugie zdanie to przestroga i zapowiedź surowej kary za zło czynione wobec najmniejszych. Dobrze byłoby, gdyby z obu tych zdań zrobili solidny rachunek sumienia wszyscy duchowni. Ile dobra - większego i mniejszego - otrzymaliśmy od ludzi, i ilu ludzi zgorszyliśmy swoim jurydyzmem, brakiem miłosierdzia, zarozumialstwem, klerykalizmem?

27 lutego 2019 r. - Środa VII Tygodnia Zwykłego
Żyjemy niestety w takich czasach, w których ludzie każdą inność traktują z wrogością lub co najmniej pogardą. Przykład idzie z góry - ze świata polityki, niestety także religii, ale podziały sięgają aż do najmniejszych wspólnot, na przykład rodzinnych. Dlatego tym mocniej trzeba usłyszeć słowa Jezusa: "Kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami" (Mk 9,38-40). Warto umieć się różnić. Warto w różnorodności dostrzegać szansę, nie zagrożenie.

26 lutego 2019 r. - Wtorek VII Tygodnia Zwykłego
Ludzie potrafią być czasem bardzo dziwni. Gdy Jezus zapowiadał apostołom swoją śmierć i zmartwychwstanie, ci "bali się Go pytać" o sens Jego słów. Ale jednocześnie nie bali się pokłócić miedzy sobą, i to w Jego obecności, o to, "kto z nich jest największy" (Mk 9,30-37).
Być może Jezus - gdy stawiał uczniom dziecko za wzór - wiedział, że prawie dwa tysiące lat później Mały Książę w dziele Saint-Exupery'ego powie: "Dorośli są naprawdę bardzo dziwni".

25 lutego 2019 r. - Poniedziałek VII Tygodnia Zwykłego
Bezsilność to jedno z największych utrapień każdego człowieka. Bezsilność wobec chorób, wobec sytuacji społeczno - politycznej, wobec problemów wychowawczych z dziećmi, wobec podziałów międzyludzkich. I największa - bezsilność wobec grzechu. Z fragmentu Ewangelii opisującego bezsilność ojca wobec choroby jego dziecka warto wyłowić zwłaszcza dwa zdania Jezusa: "Jeśli możesz? Wszystko możliwe jest dla tego, kto wierzy" oraz "Ten rodzaj można wyrzucić tylko modlitwą i postem" (Mk 9,14-29).

24 lutego 2019 r. - VII Niedziela Zwykła
Kto z nas żył w Polsce jeszcze w poprzednim ustroju politycznym, pamięta puste półki w sklepach, żywność na kartki, wielogodzinne kolejki po wszystko. Warto wspomnieć swoich własnych rodziców, jak odejmowali sobie od ust słodycze lub świąteczne cytrusy, by nakarmić nimi dzieci. Rodzice są jak Bóg, a Bóg jest jak rodzice, gdy daje nam swe dary "miarą dobrą, ubitą, utrzęsioną i wypełnioną ponad brzegi" (Łk 6,27-38). Warto, byśmy w relacjach rodzinnych i parafialnych także tacy byli.