© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

25 kwietnia 2020 r. - Sobota - Święto św. Marka, ewangelisty
Jezus obiecał wszystkim, którzy uwierzą, że będą im towarzyszyły znaki, między innymi: "Na chorych ręce kłaść będą, a ci odzyskają zdrowie" (Mk 16,15-20). To oczywiście nie znaczy, że mamy lekceważyć przepisy sanitarne związane z epidemią koronawirusa. Położyć ręce na chorych to na przykład otoczyć żarliwą modlitwą osoby zakażone, ich rodziny i lekarzy niosących pomoc. To także modlić się intensywnie za naukowców o mądrość w poszukiwaniu skutecznego leku i szczepionki. To wreszcie też podjąć wolontariat wobec sąsiadów w podeszłym wieku lub rodzin w kwarantannie.

24 kwietnia 2020 r. - Piątek II Tygodnia Wielkanocnego
Na pustkowiu za Jeziorem Galilejskim tłumom zebranym wokół Jezusa groził głód. Tym bardziej trzeba docenić wspaniałomyślny gest młodego chłopaka, który oddał do dyspozycji Jezusa wszystko, co posiadał, czyli pięć chlebów jęczmiennych i dwie ryby (J 6,1-15). Z pewnością mógłby je z niezłym zyskiem sprzedać albo zachować je dla siebie i swoich bliskich, ale zaufał Jezusowi. A łaska Jezusa sprawiła, że chleba i ryb starczyło dla wszystkich.
Im mniej myślimy o sobie, a bardziej o innych, tym więcej łask Bóg jest w stanie wobec nas uczynić.

23 kwietnia 2020 r. - Czwartek - Uroczystość św. Wojciecha, męczennika
Słuchając słów Jezusa: "Jeżeli ziarno pszenicy, wpadłszy w ziemię, nie obumrze, zostanie samo jedno, ale jeśli obumrze, przynosi plon obfity" (J 12,24-26), warto z podziwem i wdzięcznością pomyśleć o wszystkich, którzy narażają własne życie i zdrowie w służbie osobom dotkniętym epidemią. O lekarzach i całej służbie zdrowia. O pracownikach domów opieki. O wolontariuszach. O sprzedawcach, kurierach, listonoszach. I wielu, wielu innych, potrafiących bardziej myśleć o dobru ludzi niż o własnym. Także o zakonnicach i księżach, zwłaszcza tych, którzy zmarli zaraziwszy się od swoich wiernych, którym posługiwali.
Niech święty Wojciech, patron Polski, czuwa nad naszą Ojczyzną.

22 kwietnia 2020 r. - Środa II Tygodnia Wielkanocnego
Jeśli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy epidemia koronawirusa jest karą Bożą dla grzesznego świata (a "oszołomów" tak twierdzących jest niestety pełno), powinien przeczytać i nauczyć się na pamięć słowa Jezusa z rozmowy z Nikodemem: "Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony"  (J 3,16-21). Kto twierdzi inaczej, zatrzymał się w swojej wierze na czasach Starego Testamentu, kiedy nie było jeszcze Jezusa i Jego ofiary krzyżowej za grzechy nasze i całego świata, a zapłatą za grzechy była śmierć. "Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne".

21 kwietnia 2020 r. - Wtorek II Tygodnia Wielkanocnego
Pan Bóg chce, byśmy w wyznawaniu wiary byli mądrzy, to znaczy stawiający pytania, poszukujący prawdy, oczytani w Słowie Bożym, umiejący wszystko sobie i ludziom wytłumaczyć. Ale też Bóg liczy się z tym, że jesteśmy tylko ludźmi, często słabymi, pełnymi wad, nieznającymi odpowiedzi na wiele trudnych pytań (dla przykładu o sens doświadczenia epidemii). Nie wiemy nawet, "skąd wiatr przychodzi i dokąd podąża"  (J 3,7-15). Czy jest na to jakaś rada? Jezus mówi, że "jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak trzeba, by wywyższono Syna Człowieczego, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne". Trzeba wpatrywać się nieustannie w Jezusa i ani na moment nie pozwolić sobie na odwrócenie wzroku.

20 kwietnia 2020 r. - Poniedziałek II Tygodnia Wielkanocnego
Dziecko, które się rodzi, musi nauczyć się wszystkiego, bo świat, w jakim się znalazło, jest zupełnie inny niż łono matki. Musi zacząć oddychać płucami, poruszać się, krzyczeć. Słowa Jezusa powiedziane do Nikodema o potrzebie powtórnych narodzin (J 3,1-8) warto odebrać jako zachętę do tego, by po pandemii i przymusowej kwarantannie nauczyć się na nowo żyć, cieszyć pięknem świata, kontaktami z ludźmi, szkołą, pracą, możliwością udziału we mszy świętej. Warto doceniać to, czego dotychczas nie docenialiśmy.

19 kwietnia 2020 r. - Niedziela Miłosierdzia Bożego
Na kartach Pisma Świętego wielokrotnie możemy znaleźć opisy, jak Bóg do samego końca walczy o człowieka. Dla przykładu: upomnienie Judasza tuż przed zdradliwym pocałunkiem, przebaczenie łotrowi na krzyżu, ukazanie ran niewiernemu Tomaszowi (J 20,19-31). Bóg mógłby z tych ludzi zrezygnować, przecież na ich miejsce znalazłoby się wielu innych, może nawet lepszych i godniejszych. Ale Bóg walczy o człowieka do końca. To właśnie jest miłosierdzie.