© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

25 lipca 2020 r. - Sobota - Święto św. Jakuba, apostoła
Lubimy się oburzać. Oburzamy się, kiedy ktoś przychodzi na mszę kilka minut po jej rozpoczęciu, kiedy stoi, a wszyscy siedzą, lub siedzi, a wszyscy klęczą, kiedy zapomni wyciszyć telefon, kiedy dziecko biega po kościele. Apostołowie też oburzali się na Jakuba, Jana i ich matkę, gdy ci prosili Jezusa o miejsce w niebie po Jego prawej i lewej stronie (Mt 20,20-28). Jezus uczył apostołów: "Nie tak będzie u was". Również nas uczy cierpliwego tłumaczenia oraz łagodności wobec ludzkich błędów - zamiast oburzania.

24 lipca 2020 r. - Piątek XVI Tygodnia Zwykłego
Czasem słyszy się o włamaniach do mieszkań, napadach rabunkowych na ulicy czy o wyłudzeniach, zwłaszcza od osób starszych. Czymś normalnym jest, że troszczymy się o swoją własność, pilnujemy tego, co dla nas cenne. Jezus namawia nas, byśmy troszczyli się także o nasze duchowe bogactwa, zwłaszcza o dane nam przez Boga "słowa o królestwie" (Mt 13,18-23), które zły duch próbuje wykraść z naszych serc. W pojedynkę jesteśmy zbyt słabi, ale we wspólnocie z Jezusem i Kościołem damy radę obronić ten skarb.

23 lipca 2020 r. - Czwartek - Święto św. Brygidy
Św. Brygida doświadczyła wielu życiowych dróg. Była żoną, matką ośmiorga dzieci, należała do III zakonu św. Franciszka, wreszcie sama założyła zgromadzenie Najświętszego Zbawiciela (od jej imienia nazwane brygidkami). Była osobą wyciszoną i niezwykle uduchowioną, pokutowała, modliła się, doświadczała objawień. Jednocześnie prowadziła obfitą korespondencję z papieżami i królami, w znaczący sposób wpływając na losy świata i Kościoła, co poskutkowało nadaniem jej przez Jana Pawła II tytułu patronki Europy. We wszystkim, co czyniła zawsze miała świadomość, że jest latoroślą, a krzewem winnym jest sam Jezus (J 15,1-8). Każdy z nas, niezależnie od tego, kim w życiu jest, może wpływać na losy świata, jeśli - jak latorośl - wrośnie w Jezusa i z Niego będzie czerpać moc.

22 lipca 2020 r. - Środa - Święto św. Marii Magdaleny
Maria Magdalena była pierwszą osobą, która spotkała Jezusa zmartwychwstałego. Ewangelista Jan daje świadectwo, że przyszła ona do grobu "wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno" (J 20,1.11-18). Ciemność poprzedzająca wschód słońca jest alegorią grzechu, niewiary, smutku, żałoby, braku nadziei. Gdy tego wszystkiego nieraz w życiu doświadczamy, warto - jak Maria Magdalena - przyjść do Jezusa po światło.

21 lipca 2020 r. - Wtorek XVI Tygodnia Zwykłego
Nawet Maryja musiała czekać w kolejce do Jezusa, gdy On spotykał się z ludźmi, nauczał ich i im pomagał (Mt 12,46-50). To nie było lekceważenie Matki, ale pokazanie, jak ważni dla Jezusa są zwykli ludzie. Warto iść w Jego ślady i czasem może nawet zaniedbać codzienny różaniec, ale nigdy nie zostawić samotnego człowieka bez dobrego słowa czy podanego kawałka chleba.

20 lipca 2020 r. - Poniedziałek XVI Tygodnia Zwykłego
Prawdopodobnie wszyscy - jak uczeni w Piśmie i faryzeusze - namawiamy Jezusa, by dał nam jakiś znak dla umocnienia naszej wiary (Mt 12,38-42). Ta prośba spotyka się jednak ze stanowczą Jego reakcją, bo słyszymy, że jesteśmy "plemieniem przewrotnym i wiarołomnym". Trzeba pamiętać, że to Bóg i tylko On ma prawo decydować, kiedy się stanie jakikolwiek cud i kto go doświadczy. A jeśli chcemy znaku, to najlepiej po prostu tak żyć, by nasza codzienność była znakiem Bożej obecności w świecie.

19 lipca 2020 r. - XVI Niedziela Zwykła
Pszenica i chwast rosnące razem na jednym polu (Mt 13,24-43) to alegoria ludzi dobrych i złych żyjących obok siebie. Jak reagować na ludzi, których oceniamy jako czyniących zło? Jezus odpowiada: "Poczekajcie, dajcie szansę, bo póki człowiek żyje, zawsze może się zmienić, zostawcie wymierzanie sprawiedliwości Bogu i Jego aniołom". Jest duże ryzyko, że jeśli postawimy się na miejscu Boga i zamiast Niego zaczniemy osądzać i karać niewiernych, sami z pszenicy zmienimy się w chwast.