© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

22 sierpnia 2020 r. - Sobota - Wspomnienie NMP Królowej
W dniu liturgicznego wspomnienia Najświętszej Marii Panny Królowej czytamy podczas mszy świętej fragment Ewangelii zawierający słowa Jezusa: "Największy z was niech będzie waszym sługą" (Mt 23,1-12). Królowanie Maryi to ogromne wywyższenie, ale wzięło się ono z Jej postawy służby, najpierw wobec Boga - Jezusa, a potem wobec nas. Warto, by pamiętali o tym wszyscy królowie, czyli ludzie mający jakąkolwiek władzę nad innymi.

21 sierpnia 2020 r. - Piątek XX Tygodnia Zwykłego
Hebrajskie określenie "Prawo i Prorocy" oznacza najświętsze dla żydów księgi, które my dziś nazywamy Starym Testamentem. Jeśli więc Jezus mówi, że "na dwóch przykazaniach miłości zawisło całe Prawo i Prorocy" (Mt 22,34-40), to jest to bardzo mocny przekaz, że nie ma w życiu człowieka rzeczy ważniejszej niż miłość. Kto kocha, jest chodzącą Biblią.

20 sierpnia 2020 r. - Czwartek XX Tygodnia Zwykłego
W przypowieści o zaproszonych na ucztę (Mt 22,1-14) Jezus zwraca uwagę uczniów na trzy cechy, które mogą im uniemożliwić spotkanie z Bogiem - Oblubieńcem: chciwość, pychę i nieczystość. Chciwość to między innymi przemożna chęć posiadania dóbr materialnych połączona z lekceważeniem wartości duchowych. Pycha to przekonanie, że człowiek sam sobie da radę, że pomoc Boża do niczego nie jest mu potrzebna. Nieczystość to upodobanie w złu, przyjęcie brudu grzechów jako naturalnego stylu życia. Każda z tych trzech dróg prowadzi na manowce.

19 sierpnia 2020 r. - Środa XX Tygodnia Zwykłego
Prawdopodobnie każdy ksiądz w swojej duszpasterskiej praktyce spotyka się z wątpliwościami rodzin w żałobie co do pośmiertnego losu osób, które znaczną część swego życia spędziły w oddaleniu od Boga, a dopiero na koniec, może nawet na łożu śmierci, się nawróciły. Przypowieść o robotnikach w winnicy (Mt 20,1-16) rozwiewa te wątpliwości. Bóg jest nieskończenie miłosierny i "nie męczy się przebaczaniem" (papież Franciszek). Warto jednak strzec się dwóch rzeczy: 1) nadużywania miłosierdzia, czyli celowego odkładania własnego nawrócenia, bo nikt z nas nie zna ani dnia ani godziny, 2) oceniania ludzi, a w konsekwencji oczekiwania od Boga mniejszego miłosierdzia dla tych, co nawracają się na końcu.

18 sierpnia 2020 r. - Wtorek XX Tygodnia Zwykłego
Nawet jeśli mamy niewiele pieniędzy na koncie, lubimy się uważać za ludzi bogatych. W mądrość, w talenty, w zasługi, w pobożność. Jezus jednak nas napomina, że "łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiego" (Mt 19,23-30). Prawdziwym bogactwem jest tylko to, co służy chwale Boga i dobru ludzi, a nie chwale naszej i dobru naszemu.

17 sierpnia 2020 r. - Poniedziałek XX Tygodnia Zwykłego
Żyjemy w czasach ogromnego zagubienia. Wydaje się, że jako ludzie wykształceni, światowi, obyci z najnowszymi technologiami, nie powinniśmy mieć najmniejszego problemu z rozeznaniem, gdzie jest prawda, co jest dobre, a co piękne. Niestety każdy człowiek ma swoją wizję prawdy, dobra i piękna, i chce ją narzucić innym z przekonaniem, "że wszyscy błądzą, tylko ja wiem najlepiej". Dobrze byłoby usłyszeć słowa Jezusa wypowiedziane do bogatego młodzieńca: "Dlaczego Mnie pytasz o dobro? Jeden tylko jest Dobry" (Mt 19,16-22) i w Bogu odkryć jedyne i najlepsze kryterium do oceniania wszystkiego.

16 sierpnia 2020 r. - XX Niedziela Zwykła
2000 lat temu porównanie kogoś do psa było o wiele bardziej obraźliwe niż dzisiaj. Kananejska kobieta z miłości do swojej córki była w stanie przełknąć tak gorzką pigułkę z rąk Jezusa, jeśli zyskiem miało być uzdrowienie dziecka (Mt 15,21-28). Nie wiemy, czemu Jezus tak potraktował tę kobietę, nie rozumiemy do końca ukrytych Bożych planów. Wydarzenie to jednak dowodzi, że z tego, co po ludzku złe, Bóg potrafi wyciągnąć dobro. I że pokora jest składową wielkiej wiary.