© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

12 września 2020 r. - Sobota XXIII Tygodnia Zwykłego
Istnienie dobra i zła w świecie czasem tłumaczymy sobie tzw. przeznaczeniem. Nauka o przeznaczeniu mówi, że jesteśmy na dobro lub zło skazani, że nie mamy wpływu na swój los, bo on i tak już jest zapisany. Tymczasem Jezus uczy nas czegoś innego. Porównuje nas do drzewa, które może wydawać dobre lub złe owoce, i tylko od nas samych zależy, jakie te owoce będą (Łk 6,43-49). Gwarancją dobrych wyborów jest trzymanie się Jezusa tak mocne jak budowanie domu na skalnym fundamencie.

11 września 2020 r. - Piątek XXIII Tygodnia Zwykłego
W pewnym sensie każdy z nas jest niewidomym z przypowieści Jezusa (Łk 6,39-42). Bo każdemu z nas czegoś brakuje, nikt nie jest w pełni doskonały. Dlatego potrzebujemy Boga, który będzie naszym przewodnikiem i obrońcą. Potrzebujemy też wspólnoty, w której wzajemnie będziemy się uzupełniali, gdzie drugi człowiek będzie dla nas darem niebios.

10 września 2020 r. - Czwartek XXIII Tygodnia Zwykłego
Naukę o miłości nieprzyjaciół Jezus rozpoczął od pozornie nieznaczącego stwierdzenia: "Powiadam wam, którzy słuchacie" (Łk 6,27-38). Dlaczego dziś tak wielu ludzi nie przyjmuje trudnej nauki Bożej? Prawdopodobnie dlatego, że nie chcą słuchać Jezusa. Nawet jeśli słyszą Jego słowa, to i tak wolą słuchać samych siebie.
Nauka Jezusa nie jest trudna dla tych, którzy naprawdę chcą jej słuchać.

9 września 2020 r. - Środa XXIII Tygodnia Zwykłego
Tekst, który znamy z Ewangelii wg św. Mateusza jako "8 błogosławieństw" w wersji św. Łukasza zawiera tylko cztery błogosławieństwa (Łk 6,20-26). Jeśli wydaje się nam, że to za mało, że św. Łukasz coś przeoczył i spłycił w przekazywaniu nauki Jezusa, to może warto pomyśleć, czy udaje nam się choćby jedno z czterech/ośmiu błogosławieństw tak naprawdę realizować.

8 września 2020 r. - Wtorek - Święto Narodzenia NMP
Kiedy świętujemy czyjeś urodziny, podczas składania życzeń często mówimy: "Dobrze, że się urodziłeś, dobrze, że jesteś na świecie". W liturgiczne święto Narodzenia Maryi warto Jej wyznać: "Maryjo, dobrze, że jesteś, że o nas się troszczysz, że dzięki Tobie Bóg jest Emmanuelem, czyli Bogiem z nami" (Mt 1,18-23).

7 września 2020 r. - Poniedziałek XXIII Tygodnia Zwykłego
Gdy faryzeusze i uczeni w Piśmie zobaczyli cud uzdrowienia człowieka z uschłą ręką, zamiast cieszyć się, że człowiek odzyskał zdrowie, "wpadli w szał i naradzali się między sobą, jak mają postąpić wobec Jezusa" (Łk 6,6-11). Nam też się niestety zdarza "wpadać w szał", gdy dobro czynią ludzie innych religii, innych opcji politycznych, innych kultur. Oby nasze sumienie potrafiło wyciągnąć z tego właściwe wnioski.

6 września 2020 r. - XXIII Niedziela Zwykła
Znane przysłowie uczy: "Zgoda buduje, niezgoda rujnuje". Prawdę tę potwierdza również Jezus, mówiąc na temat modlitwy: "Jeśli dwóch z was na ziemi zgodnie o coś prosić będzie, to wszystko otrzymają od mojego Ojca" (Mt 18,15-20). Zgoda i jedność między ludźmi to klucz, który otwiera Boże Serce. Dlaczego? Bo zgoda oznacza gotowość rezygnacji z własnego "ego" i zaakceptowanie prawa drugiego człowieka do bycia innym. A to właśnie jest miłość, czyli Bóg.
Tylko czy na 7 miliardów mieszkańców naszego świata znajdzie się choćby dwóch, którzy będą w 100% zgodni?