© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

26 września 2020 r. - Sobota XXV Tygodnia Zwykłego
Mimo istnienia chrześcijaństwa już od 2000 lat jesteśmy wszyscy podobni do uczniów Jezusa, którzy z jednej strony "pełni podziwu dla Jego czynów", z drugiej nie rozumieli wielu Jego słów (Łk 9,43-45). W jednym na pewno nie powinniśmy naśladować apostołów - oni "bali się zapytać" Jezusa o sens Jego nauki. Im bardziej coś jest dla nas trudne, tym bardziej trzeba szukać prawdy, a ta jest w Jezusie. Czego jak czego, ale lęku On od nas nie oczekuje.

25 września 2020 r. - Piątek XXV Tygodnia Zwykłego
Niezwykłym darem Bożej Opatrzności jest możliwość przeczytania słów o modlitwie Jezusa na osobności (Łk 9,18-22) w dniu rozpoczęcia kilkudniowej przymusowej kwarantanny z powodu koronawirusa. Warto od czasu do czasu iść z Jezusem na pustynię, by odkrywać Jego wielkie tajemnice.

24 września 2020 r. - Czwartek XXV Tygodnia Zwykłego
Tetrarcha Herod, gdy "posłyszał o wszystkich cudach zdziałanych przez Chrystusa był zaniepokojony" (Łk 9,7-9). Powodem niepokoju była świadomość, że nie wszystko dzieje się po jego myśli i wedle jego rozkazu - "Ja kazałem ściąć Jana, któż jest więc ten, o którym takie rzeczy słyszę?". My też winniśmy się zaniepokoić, jeśli nasze myśli i czyny nie są zbieżne z myślami i czynami Boga. Jeśli na tronie naszego życia siedzi nie Bóg, lecz "JA".

23 września 2020 r. - Środa XXV Tygodnia Zwykłego
Gdy wyjeżdżamy gdziekolwiek, na przykład na wakacje, pakujemy wielką walizkę ubrań, laptop, ładowarkę do telefonu, zapas leków, ulubione smakołyki, a samochód tankujemy do pełna. Gdyby Jezus dziś nas rozsyłał (Łk 9,1-6), z pewnością kazałby nam wszystko to zostawić w domu. Dlaczego? Bo największą skuteczność ma taki głosiciel Słowa Bożego, którego jedynym bogactwem jest to właśnie Słowo, nic innego.

22 września 2020 r. - Wtorek XXV Tygodnia Zwykłego
Maryja i bliscy Jezusa "nie mogli się dostać do Niego z powodu tłumu" (Łk 8,19-21). Dziś też wielu ludzi nie ma do Niego dostępu. Nie dlatego, że Jezus jest niedostępny, bo przecież On wszystkich zaprasza do siebie. Czasem niestety jest tak, że my, wierni, stanowimy barykadę zasłaniającą Jezusa przed poszukującymi prawdy, spragnionymi nadziei i tęskniącymi za miłością. Czasem zbyt łatwo pozbywamy się z otoczenia Jezusa ludzi inaczej niż my myślących, na przykład tzw. "niesakramentalnych".

21 września 2020 r. - Poniedziałek - Święto św. Mateusza, ewangelisty
Mateusz nie zostałby apostołem, ewangelistą, ani tym bardziej świętym, gdyby Jezus miał dla niego wyłącznie ludzką (ziemską) sprawiedliwość (Mt 9,9-13). Boska sprawiedliwość, która zawsze idzie w parze z miłosierdziem, kazała Jezusowi nawet w pełnym grzechów celniku widzieć dziecko Boże i dać mu szansę. Obyśmy i my czynili podobnie jak Jezus.

20 września 2020 r. - XXV Niedziela Zwykła
Skoro właściciel winnicy był na tyle majętny, że do pracy wynajmował robotników, mógłby pomyśleć, że sam nie musi pracować, bo ma od tego swoich ludzi. Tymczasem w przypowieści Jezus mówi, że gospodarz nie lenił się, nie spał do południa, ale "wyszedł wczesnym rankiem, aby nająć robotników", a potem przez cały dzień szukał kolejnych (Mt 20,1-16). Taki właśnie jest Bóg. Zależy Mu na wszystkich, dla wszystkich ma jakąś misję. I jeśli stawia nam jakiekolwiek wymagania, sam to wcześniej czyni.