© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

3 października 2020 r. - Sobota XXVI Tygodnia Zwykłego
Chyba każdy człowiek pragnie być szczęśliwym. Jezus wielokrotnie dawał rady, gdzie szukać szczęścia. Na przykład, gdy mówił: "Szczęśliwe oczy, które widzą to, co wy widzicie" albo "Cieszcie się, że wasze imiona zapisane są w niebie" (Łk 10,17-24). Dobrze byłoby też pamiętać, że nie dostajemy od Boga szczęścia tylko dla siebie, ale powinniśmy dzielić się nim z bliźnimi. A szczęście dzielone staje się coraz większe.

2 października 2020 r. - Piątek - Wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów
Mówi się, że człowiek powinien mieć w sobie coś z anioła. Dlatego warto, byśmy byli odważni i waleczni jak Archanioł Michał, skuteczni w posłannictwie jak Archanioł Gabriel, pomocni jak Archanioł Rafał, opiekuńczy, czuli i troskliwi jak Anioł Stróż. I byśmy jak aniołowie "wpatrywali się zawsze w oblicze Ojca, który jest w niebie" (Mt 18,1-5.10).

1 października 2020 r. - Czwartek XXVI Tygodnia Zwykłego
Słowa Jezusa "Nikogo w drodze nie pozdrawiajcie" nie oznaczają zakazu przywitania się, zwłaszcza że chwilę później Jezus mówi: "Gdy wejdziecie do jakiegoś domu, najpierw mówcie: Pokój temu domowi" (Łk 10,1-12). Chodzi o to, by głosiciele królestwa Bożego nie zatrzymywali się na dłużej na kurtuazyjne rozmowy o pogodzie, o zdrowiu, o polityce, i nie tracili czasu, który można przeznaczyć na świadectwo o Jezusie i Jego dziełach.

30 września 2020 r. - Środa XXVI Tygodnia Zwykłego
W zdumienie mogą wprawić słowa Jezusa powiedziane do człowieka, któremu umarł właśnie ojciec: "Zostaw umarłym grzebanie ich umarłych, a ty idź i głoś królestwo Boże" (Łk 9,57-62). Jak to? Nie pochować własnego ojca? Warto zrozumieć słowa Jezusa w ten sposób, że we wszystkich wydarzeniach życia, także tych smutnych, można widzieć okazję do budowania i głoszenia królestwa Bożego. Na przykład kazanie pogrzebowe nie musi być wyłącznie wspominaniem zmarłego, ale szansą, by uczestnikom ceremonii powiedzieć o Bogu, który nadaje sens ludzkiemu życiu i który obiecuje życie nawet po śmierci.

29 września 2020 r. - Wtorek - Święto Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, ilu jest aniołów. Znamy imiona zaledwie kilku z nich, między innymi Michała, Gabriela i Rafała. Czujemy też głębszą więź z naszym osobistym Aniołem Stróżem. W tej wielkiej liczbie nie ma aniołów lepszych lub gorszych, ważniejszych lub mniej ważnych - nawet jeśli jednych nazywamy archaniołami, a innych "tylko" aniołami. Wszyscy aniołowie są wielcy wielkością daną im przez Boga, są święci świętością daną przez Boga i mocni mocą daną przez Boga. My, ludzie, będący w hierarchii nieco niżej od aniołów, powinniśmy być jak oni - równi, święci i mocni Bogiem.

28 września 2020 r. - Poniedziałek XXVI Tygodnia Zwykłego
Kiedy kilkuletnie dziecko wręcza księdzu własnoręcznie wykonany portret, w którym w oczach zamiast źrenic są serca, to trzeba odczytać to jako głos Boga przypominający, że trzeba zawsze patrzeć wzrokiem pełnym miłości. Bożego głosu przekazywanego przez dzieci trzeba słuchać, bo - jak mówi Jezus - "Kto by to dziecko przyjął w imię moje, Mnie przyjmuje" (Łk 9,46-50).

27 września 2020 r. - XXVI Niedziela Zwykła
Bardzo bolesne są słowa Jezusa, gdy nas napomina: "Celnicy i nierządnice wchodzą przed wami do królestwa niebieskiego" (Mt 21,28-32), bo uderzają one bardzo mocno w nasze poczucie własnej wartości. Oczywiście Jezus nie mówi tych słów, by nas obrażać. Jemu naprawdę zależy na nas i jeśli cokolwiek do nas mówi, czyni to zawsze z wielkiej miłości. Może więc warto pomyśleć o sobie jako nie świętym, ale celniku i nierządnicy, choćby w znikomej cząstce. Może stwierdzenie: "Jestem grzesznikiem" otworzy przed nami bramy królestwa zamknięte dla pysznych.