© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

10 października 2020 r. - Sobota XXVII Tygodnia Zwykłego
Powiedzenie przez pewną kobietę do Jezusa "Błogosławione łono, które Cię nosiło" spotyka się z Jego aprobatą, ale Jezus proponuje jej wejście na wyższy poziom: "Błogosławieni, którzy słuchają Słowa Bożego i go przestrzegają"  (Łk 11,27-28). Dobrze jest mieć w swoim życiu duchowym przekonanie, że wyższy poziom jest ciągle jeszcze przed nami.

9 października 2020 r. - Piątek XXVII Tygodnia Zwykłego
Niektórzy ludzie z tłumu otaczającego Jezusa czynione przez Niego cuda tłumaczyli konszachtami z Belzebubem, władcą złych duchów (Łk 11,15-26). Zamiast dostrzec dobro czynione przez Jezusa, woleli uparcie widzieć wokół siebie zło, pokusy, grzechy, opętania. Dziś też wielu ludzi w Kościele zamiast skupić się na miłości Bożej, woli czytać i mówić o diabłach, opętaniach, egzorcyzmach. Nie tędy droga. Jezus stanowczo uczył, że nie wystarczy pozbyć się złego ducha ze swego serca, ale puste miejsce trzeba wypełnić bez reszty Bogiem i Jego miłością.

8 października 2020 r. - Czwartek XXVII Tygodnia Zwykłego
Przypowieści mają na celu uczyć nas, jaki jest Bóg i jak mamy się do Niego odnosić. Uczą też nas kształtowania relacji międzyludzkich. Jeśli więc w przypowieści Jezus sięga po obraz przyjaźni (Łk 11,5-13), trzeba odczytać to jako Bożą naukę, że Bóg jest dla nas najlepszym Przyjacielem, oraz wskazówkę, by w drugim człowieku również dostrzegać przyjaciela.

7 października 2020 r. - Środa - Wspomnienie NMP Różańcowej
Stawiamy czasem pytanie, jakimi słowami najlepiej się modlić. W tradycji Kościoła mamy dwie modlitwy, w których wykorzystujemy teksty biblijne, czyli słowa pochodzące od samego Boga. Pierwsza z nich to brewiarz, czyli liturgiczna modlitwa Psalmami. A druga to różaniec, gdzie powtarzamy "Ojcze nasz" - modlitwę ułożoną przez samego Jezusa (Łk 11,1-4) oraz słowa Archanioła Gabriela i św. Elżbiety powiedziane do Maryi. Modlitwa Słowem Bożym ma wielką moc.

6 października 2020 r. - Wtorek XXVII Tygodnia Zwykłego
Wokół Jezusa było wiele kobiet, między innymi dwie siostry Łazarza, Marta i Maria. Ich oddanie Jezusowi jest godne podziwu i naśladowania, a różnice między siostrami pokazują, że można Mu służyć na różne sposoby (Łk 10,38-42). Choć dwutysiącletnia tradycja Kościoła nie zezwala na powierzanie kobietom funkcji kapłańskich, rola kobiet w Kościele jest niezastąpiona zarówno w codziennej pracy - jak Marta, jak i kontemplacji oraz rozwoju duchowości - jak Maria.

5 października 2020 r. - Poniedziałek - Uroczystość św. Faustyny, patronki Łodzi
Jezus podczas modlitwy wysławiał Ojca, który "wielkie rzeczy objawił prostaczkom, gdyż takie było Jego upodobanie" (Mt 11,25-30). Jeśli Bóg ma upodobanie w prostaczkach, to trzeba zrobić wszystko, by odkryć Jego obecność w ludziach, którzy są od nas ubożsi, mniej wykształceni, mniej święci. W ludziach chorych, słabych, samotnych, bezdomnych, grzesznych, mających czasem bardzo pokręcone życie. Jeśli ich zignorujemy, może się tak zdarzyć, że już nigdy i nigdzie Jego obecności nie doświadczymy.

4 października 2020 r. - XXVII Niedziela Zwykła
Co skłoniło dzierżawców winnicy do czynienia zła - kradzieży, przemocy i zabójstwa? Przypowieść Jezusa mówi: "Gospodarz założył winnicę, otoczył ją murem, wykopał tłocznie, zbudował wieżę i wyjechał" (Mt 21,33-43). To właśnie nieobecność właściciela ośmieliła jego pracowników do buntu. Jeśli my dziś szukamy jakiegoś skutecznego sposobu na pokonanie zła w świecie, to jedynym rozwiązaniem jest odkrycie na nowo obecności Boga. On jest przy nas. Tylko my niestety zbyt często patrzymy w lustro.