© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

24 października 2020 r. - Sobota XXIX Tygodnia Zwykłego
Boimy się przeróżnych niebezpieczeństw, chorób, wypadków, kataklizmów, w ostatnim czasie zwłaszcza epidemii koronawirusa. To normalne. Jezus jednak namawia nas, byśmy równie mocno bali się braku nawrócenia (Łk 13,1-9). Czemu? Bo jeśli się nie nawrócimy, wirus zła opanuje nas całkowicie, a potem będzie się przenosił z człowieka na człowieka. Jezus może przerwać tę epidemię grzechu, ale nie zrobi tego bez naszego osobistego zaangażowania.

23 października 2020 r. - Piątek XXIX Tygodnia Zwykłego
Jezus nazwał obłudnikami (Łk 12,54-59) ludzi, którzy byli mądrzy w sprawach tego świata, ale w Bożych sprawach mądrości im zabrakło. Dziś też tak się dzieje, że ludzie mądrzy, wykształceni, z tytułami naukowymi, w sprawach wiary pozostają na poziomie wczesnoszkolnej katechezy. Dlaczego tak się dzieje? Najprawdopodobniejszą przyczyną jest zwykłe ludzkie wygodnictwo, lenistwo. A także asekurantyzm, czyli uchylanie się od odpowiedzialności motywowane niewiedzą. W oczach Bożych jest to obłudą.

22 października 2020 r. - Czwartek - Wspomnienie św. Jana Pawła II
Jezus "przyszedł ogień rzucić na ziemię i pragnie, ażeby już zapłonął" (Łk 12,49-53). Trzeba koniecznie pamiętać, że Jego ogień nie niszczy, nie służy do podpalania stosów dla grzeszników i niewiernych. Jego ogień to światło i ciepło - mądrość i miłość. Tego uczył nas św. Jan Paweł II. Tego uczy nas papież Franciszek.

21 października 2020 r. - Środa XXIX Tygodnia Zwykłego
Piotr zapytał Jezusa: "Panie, czy do nas mówisz tę przypowieść, czy też do wszystkich?" (Łk 12,39-48). Bardzo często ulegamy niestety pokusie myślenia, że Boże Słowo jest adresowane do innych ludzi. Że to inni są grzesznikami. Że to inni mają się nawracać. Oczywiście, oni też. Ale jeśli myślę, że ktoś jest większym grzesznikiem ode mnie, to znak, że to właśnie ja jestem pierwszym adresatem wezwania do nawrócenia.

20 października 2020 r. - Wtorek XXIX Tygodnia Zwykłego
Gdy Jezus wzywa, aby nasze biodra były przepasane, a pochodnie zapalone (Łk 12,35-38), warto zwrócić uwagę na zachętę do stałości. Jezus nie mówi: "Miejcie zapałki w pogotowiu, by zapalać pochodnie, gdy zajdzie taka potrzeba", ale chce, by te cały czas płonęły. Potrzeba jest zawsze. Tak jak Bóg jest zawsze dla nas, tak i my powinniśmy zawsze być dla Niego i bliźnich.

19 października 2020 r. - Poniedziałek XXIX Tygodnia Zwykłego
Ewangeliczny zapis rozmowy pewnego człowieka z Jezusem na temat podziału spadku jest przykładem na to, że od sposobu intonacji i od rozłożenia akcentów może zależeć odnalezienie sensu słów Jezusa. Słowa "Człowieku, któż Mnie ustanowił nad wami sędzią albo rozjemcą?" (Łk 12,13-21) można odczytać jako odżegnanie się Jezusa od ludzkiego problemu niczym odgonienie natrętnej muchy. Ale można też w tych słowach odnaleźć wskazanie na niebo i na Boga Ojca, który Synowi dał władzę rozsądzania ludzkich spraw. Oby udawało się nam zawsze odnajdywać prawdziwy sens Bożego Słowa.

18 października 2020 r. - XXIX Niedziela Zwykła
Na obowiązek noszenia maseczek, dezynfekowania rąk, zachowania dystansu społecznego, poszanowania godzin dla seniorów oraz limitów miejsc w kościołach i sklepach warto spojrzeć także od strony religijnej:
1) Każdy z nas jest zobowiązany do miłości bliźniego, która według Jezusa jest - z miłością Boga - największym przykazaniem.
2) Każdy z nas jest grzesznikiem żyjącym wśród grzeszników, więc podjęcie umartwienia (np. niewygody) jest dobrą sposobnością na pokutę za grzechy nasze i całego świata. Zbawienie przyszło przez krzyż.
3) Każdy z nas jest obywatelem mającym zobowiązania społeczne. Jezus nakazuje: "Oddajcie cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga" (Mt 22,15-21).