© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

8 lutego 2020 r. - Sobota IV Tygodnia Zwykłego
Gdy Jezus "ujrzał wielki tłum, zlitował się nad nimi, byli bowiem jak owce nie mające pasterza" (Mk 6,30-34). Samotność to jedna z największych ludzkich bolączek, a można być samotnym nawet w otoczeniu tłumu ludzi. Apostołowie to rozumieli, bo "zebrali się u Jezusa i opowiedzieli Mu wszystko, co zdziałali i czego nauczali". Warto brać z nich przykład i być z Jezusem, który zawsze ma dla nas czas i serce.

7 lutego 2020 r. - Piątek IV Tygodnia Zwykłego
Przerażająco musiała wyglądać młoda dziewczyna, córka Herodiady, ze ściętą głową Jana Chrzciciela w trzymanej w rękach misie (Mk 6,14-29). Warto przy tej okazji pomyśleć o naszych czasach - o dzieciach oglądających brutalne kreskówki i filmy, mających nieograniczony dostęp do Internetu, słuchających na ulicy wulgarnego słownictwa, krzywdzonych przez świat dorosłych. Nawet w Kościele nie jesteśmy od tego wolni.

6 lutego 2020 r. - Czwartek IV Tygodnia Zwykłego
Posłani przez Jezusa apostołowie "wzywali do nawrócenia, wyrzucali wiele złych duchów, a wielu chorych namaszczali olejem i uzdrawiali" (Mk 6,7-13). Namaszczenie olejem to zabezpieczenie przed złem, tak jak posmarowanie rany maścią dla ochrony przez zakażeniem, lub ciała olejkiem do opalania, by zapobiec zbyt mocnemu wpływowi słońca. Nasze dusze i ciała też zostały namaszczone, czyli zabezpieczone przed złem, podczas sakramentu chrztu i bierzmowania, a niektóre także podczas sakramentu chorych i święceń kapłańskich.

5 lutego 2020 r. - Środa IV Tygodnia Zwykłego
Gdy czasem porównujemy naszą wiarę do wiary innych ludzi, albo atmosferę naszej parafii do atmosfery w innych wspólnotach, to najczęściej myślimy o sobie lepiej niż o bliźnich. Uważamy się za bliskich Jezusowi. Tym mocniej powinniśmy usłyszeć przestrogę, że "tylko w swojej ojczyźnie, wśród swoich krewnych i w swoim domu może być prorok tak lekceważony" (Mk 6,1-6). Im bliżej jesteśmy świętości, tym bardziej może ona nam spowszednieć.

4 lutego 2020 r. - Wtorek IV Tygodnia Zwykłego
Cudownie uzdrowiona przez Jezusa kobieta, na Jego pytania: "Kto dotknął mojego płaszcza? Kto Mnie dotknął?", nie wiedząc, co ją czeka, "podeszła zalękniona i drżąca". Jezus jednak okazał jej swoją dobroć: "Idź w pokoju i bądź wolna od swej dolegliwości" (Mk 5,21-43). My też czasem spotykamy ludzi, którzy nas się lękają. Wiernych przychodzących do księdza w konfesjonale lub kancelarii parafialnej. Petentów w urzędzie. Pacjentów u lekarza. Zięciów i synowe u teściów. Mamy - jak Jezus - okazać im 100% serca. "Miłość usuwa lęk" (1J 4,18).

3 lutego 2020 r. - Poniedziałek IV Tygodnia Zwykłego
Opętany, którego spotkał Jezus w kraju Gerazeńczyków, "mieszkał stale w grobowcach", a gdy odzyskał wolność, usłyszał od Jezusa polecenie: "Wracaj do domu, do swoich" (Mk 5,1-20). Rozmyślając o tym, czym jest życie z Bogiem i bez Boga, warto posłużyć się metaforą życia i śmierci. Wśród grobów człowiek jest sam - i to jest jego duchowa śmierć, a w domu jest wśród bliskich - i to jest życie. Samotność zabija, miłość ożywia.

2 lutego 2020 r. - Niedziela - Święto Ofiarowania Pańskiego
Każdy, kto ma choć trochę wrażliwości, obowiązkowo powinien wysłuchać pieśni Michała Bajora "Starzy ludzie". Tak często ich nie dostrzegamy wokół siebie, tak często dajemy im odczuć, że nie są nikomu potrzebni, że są tylko ciężarem. A wydarzenie Ofiarowania Pańskiego pokazuje, że Bóg właśnie starych ludzi - Symeona i Annę potrzebował, by objawić światu, że narodziło się "Światło na oświecenie pogan" (Łk 2,22-40).