© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

15 lutego 2020 r. - Sobota V Tygodnia Zwykłego
Co zrobić, by na świecie wystarczyło chleba dla wszystkich? Co zrobić, by mieć zawsze czas i siły  dla każdego potrzebującego naszej aktywności? Co zrobić, by nigdy nie zabrakło nam cierpliwości i zrozumienia dla inaczej myślących? Cudowne rozmnożenie chleba przez Jezusa daje podpowiedź: trzeba najpierw podziękować Bogu za to, co mamy (nawet jeśli jest tego bardzo niewiele), a potem po prostu zacząć się dzielić  (Mk 8,1-10). Bóg zadba o to, by i dla nas, i dla nikogo nie zabrakło.

14 lutego 2020 r. - Piątek - Święto św. Cyryla i Metodego, Patronów Europy
We fragmencie Ewangelii o rozesłaniu uczniów (Łk 10,1-9) warto zwrócić uwagę na trzy szczegóły.
Pierwszy - Jezus wysłał uczniów "do każdego miasta i miejscowości". Bóg nie pomija nikogo, na każdym Mu zależy, Jego zaproszenie jest skierowane do wszystkich ludzi bez najmniejszych wyjątków.
Drugi - Jezus wysłał uczniów "przed sobą, dokąd sam przyjść zamierzał". Bóg nie wysługuje się uczniami, nie traktuje ich jako siły roboczej. Każdy z nas jest współpracownikiem Jezusa. Jesteśmy Bogu potrzebni.
Trzeci - Jezus "wysłał uczniów po dwóch", bo świadectwo wspólnoty uczniów może zdziałać więcej niż świadectwo pojedynczych osób.

13 lutego 2020 r. - Czwartek V Tygodnia Zwykłego
Spotkanie i rozmowa Jezusa z Syrofenicjanką proszącą o cud uzdrowienia córki (Mk 7,24-30) jest obrazem wielu sytuacji z naszego życia, kiedy modlimy się do Boga o coś naprawdę ważnego, a On zdaje się być głuchym na nasze prośby. Dlaczego Bóg często milczy? Dlaczego wysłuchuje innych, a nas nie? Nie znamy odpowiedzi na te pytania. Warto jednak od tej głęboko wierzącej kobiety (choć Ewangelia nazywa ją poganką) nauczyć się dwóch rzeczy: pokory i nieustępliwości.

12 lutego 2020 r. - Środa V Tygodnia Zwykłego
Niejeden ksiądz słyszy często od wiernych pytania typu: "Czy można modlić się leżąc w łóżku?, Komunia Święta - na klęczkach czy na stojąco, do ust czy na rękę? Mówić pacierz czy modlić się własnymi słowami? Chodzić do własnego kościoła parafialnego czy dowolnie wybrać inny?". Odpowiedzi udzielił 2000 lat temu Jezus, gdy mówił, że najważniejsze jest serce i wnętrze człowieka, nie zewnętrzne działania (Mk 7,14-23). Na powyższe pytania jest tylko jedna odpowiedź: "Posłuchaj swojego serca".

11 lutego 2020 r. - Wtorek V Tygodnia Zwykłego
Jezus bardzo mocno upominał się o równowagę pomiędzy miłością Boga a miłością bliźniego. Uczył, że czczenie Boga bez służenia ludziom jest fałszem. Mówił, że trzeba dbać o świątynię, ale równie mocno trzeba troszczyć się o rodziców (Mk 7,1-13).
W Światowym Dniu Chorego ten obowiązek troski o chorych, starszych, słabych, bezbronnych, doświadczonych cierpieniem jest szczególnie wart przypomnienia.

10 lutego 2020 r. - Poniedziałek V Tygodnia Zwykłego
Frędzle u płaszcza Jezusa (Mk 6,53-56) nie były Bogiem, a mimo to wszyscy, którzy się ich dotknęli, odzyskiwali zdrowie. O ileż bardziej każdy człowiek, który ma w swoim sercu Jezusa, może być źródłem uzdrowienia dla chorych na rozmaite współczesne choroby: brak nadziei, samotność, smutek, depresję, niezrozumienie, wykluczenie, głód miłości.

9 lutego 2020 r. - V Niedziela Zwykła
Czym się różni wiara na pokaz od wiary dającej ludziom świadectwo? Odpowiedzi udziela sam Jezus w słowach: "Tak niech wasze światło jaśnieje przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie" (Mt 5,13-16). Ludzie mają widzieć nasze dobre uczynki, ale widzieć w taki sposób, by kierowały ich do uwielbiania Boga. Nie nas.
Warto wspomnieć zapomniany dziś zwrot, często obecny na ustach naszych babć: "Chwała Bogu".
- "Babciu, jakie dobre te Twoje naleśniczki",
- "Chwała Bogu, że Ci smakowały".