© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

12 grudnia 2020 r. - Sobota II Tygodnia Adwentu
"Eliasz już przyszedł, a nie poznali go; tak i Syn Człowieczy ma od nich cierpieć" (Mt 17,10-13). Cierpieniem Jezusa jest bycie nierozpoznanym przez ludzi. Bóg jest naprawdę bardzo blisko nas, a my tak często Go nie dostrzegamy. Oby druga połowa Adwentu pomogła nam otworzyć oczy, by widzieć Zbawiciela. I nie dokładać Mu kolejnych cierpień.

11 grudnia 2020 r. - Piątek II Tygodnia Adwentu
Jan Chrzciciel radykalnie pościł, "nie jadł ani nie pił". Jezus spotykał się z celnikami i grzesznikami, jedząc i pijąc w ich towarzystwie (Mt 11,16-19). I jedna, i druga praktyka według Jezusa była dobra. Można w tym odnaleźć naukę, że trzeba w życiu odkryć swoją własną drogę, nie ściągniętą z kogoś, ale własną, niepowtarzalną. W języku Kościoła nazywa się to powołaniem.

10 grudnia 2020 r. - Czwartek II Tygodnia Adwentu
Jan Chrzciciel to jeden z największych świętych, nie ma chyba chrześcijanina, który nie znałby jego imienia i roli, jaką mu powierzył Bóg w historii zbawienia. Krewny Jezusa, radykalny pokutnik, pomost między Starym a Nowym Testamentem, nauczyciel i przewodnik niezliczonych uczniów, prorok objawiający nadejście Mesjasza i udzielający Mu chrztu w Jordanie, wreszcie męczennik. Największy z wielkich. A Jezus obiecuje nam, że gdy wejdziemy do Bożego Królestwa, będziemy jeszcze więksi niż on (Mt 11,11-15). Warto? Warto!

9 grudnia 2020 r. - Środa II Tygodnia Adwentu
Gdybyśmy w życiu nie doświadczali przeróżnych trudności, gdyby życie było zawsze lekkie i przyjemne, stracilibyśmy szansę na pokrzepienie i ukojenie, które Jezus obiecuje utrudzonym i obciążonym (Mt 11,28-30). Warto bez narzekania przyjmować jarzmo i brzemię codzienności, a Jezus wynagrodzi to lekkością i słodyczą.

8 grudnia 2020 r. - Wtorek - Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP
W jaki sposób Maryja zobaczyła archanioła Gabriela posłanego do Niej przez Boga (Łk 1,26-38)? Czy anioł był widoczny w materialnej postaci? Czy tylko w duchowej wizji? Na te pytania nie znamy odpowiedzi. Jedno jest pewne - Boga i Jego świat mogą zobaczyć ludzie o niepokalanym sercu, jak Maryja. Im więcej jest w nas zła, pychy i egoizmu, tym bardziej tracimy z oczu to, co Boże. Im więcej pokory i czystości, tym więcej widzimy.

7 grudnia 2020 r. - Poniedziałek II Tygodnia Adwentu
Faryzeusze i uczeni w Prawie wątpili, że Jezus ma moc gładzenia grzechów, nawet więcej - oskarżali Go o bluźnierstwo. On jednak, by przekonać ich, połączył uzdrowienie duszy chorego z uzdrowieniem jego ciała (Łk 5,17-26). Warto, byśmy i my takiego połączenia dokonali. Gdy na przykład prosimy Boga o pomoc w pokonaniu pandemii koronawirusa, dobrze byłoby też pomyśleć o pokonaniu pandemii naszych grzechów codziennych.

6 grudnia 2020 r. - II Niedziela Adwentu
Słowo "ewangelia" pochodzące z języka greckiego oznacza dobrą nowinę. Co jest jej treścią? Ludzkość, która z powodu swojej niewierności Bogu, powinna ponieść śmierć wieczną, usłyszała od Jezusa Dobrą Nowinę, że On sam tę karę bierze na siebie, że umiera, byśmy my mogli żyć, że zmartwychwstaje, by raz na zawsze pokonać śmierć. Nie ma lepszej nowiny dla człowieka, jak ta, którą jest Jezus Chrystus. Święty Marek w pierwszych słowach swojej wersji Ewangelii używa słowa "początek" (Mk 1,1-8). Początkiem jest działalność Jana Chrzciciela zapowiadająca nadejście Jezusa. A gdzie jest ciąg dalszy? Jest nim nasze życie, które stale powinno być Ewangelią - Dobrą Nowiną.