© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

8 maja 2021 r. - Sobota - Uroczystość św. Stanisława, męczennika
Przypowieść o dobrym pasterzu (J 10,11-16) ukazuje Jezusa, który jest za nas odpowiedzialny, troszczy się o nas, broni przed niebezpieczeństwami, poszukuje, gdy się zagubimy, a jeśli zabraknie nam sił, to weźmie na ramiona i zaniesie do stada. Warto jednak czasem odwrócić tę przypowieść i pomyśleć o naszej odpowiedzialności za Jezusa. By nasze serce było dla Jezusa bezpiecznym domem. Byśmy Go nieśli w sobie do wszystkich spragnionych Jego obecności.

7 maja 2021 r. - Piątek V Tygodnia Wielkanocnego
Czy można nakazać komuś kochać? Czy taka "nakazana" miłość ma jakąkolwiek wartość? Z pewnością nie! Tym bardziej więc musimy wczytać się w słowa Jezusa: "To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali" (J 15,12-27), by pojąć ich sens. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że Bóg daje nam przykazania dla naszego dobra. A nakazując lub zabraniając czegoś, zawsze - z szacunku do nas - zostawia nam wolny wybór. Pierwszym, który otrzymał nakaz miłowania, był Syn Boży. Sam dał przykład posłuszeństwa Ojcu, zstępując z nieba na ziemię, stając się człowiekiem i pozwalając się nam zabić. Wszystko to z "przymusu" miłości.

6 maja 2021 r. - Czwartek - Święto św. Apostołów Filipa i Jakuba
"Ja jestem drogą, prawdą i życiem" (J 14,6-14) to jedne z najbardziej znanych i rozpoznawalnych słów Jezusa. Zdecydowana większość chrześcijan zna je na pamięć. Tym bardziej więc warto poddać je bardzo głębokiej refleksji, by z tej medytacji zrodziło się kroczenie drogą, którą jest Jezus, poznanie prawdy, którą jest Jezus, i przeżywanie życia, którym jest Jezus.

5 maja 2021 r. - Środa V Tygodnia Wielkanocnego
Obserwacja świata przyrody może wiele wnieść do naszego życia duchowego. Latorośl, czyli drobna gałązka, jeśli jest mocno wrośnięta w pień drzewa, z czasem staje się mocniejsza, grubsza, czyli coraz bardziej podobna do pnia. Wreszcie sama wypuszcza nowe latorośle, a one z czasem do niej się upodabniają. Tak samo jest z nami i Jezusem. On jest winnym krzewem, my latoroślami (J 15,1-8). Wkorzenieni w Jezusa stajemy się do Niego podobni i to podobieństwo przenosimy na innych.

4 maja 2021 r. - Wtorek - Wspomnienie św. Floriana
Na dzień przed śmiercią Jezus wiedział, że pozostało Mu niewiele czasu i że już "nie będzie z uczniami wiele mówił". Dlatego powiedział im to, co najważniejsze: że "miłuje Ojca i tak czyni, jak Mu Ojciec nakazał" (J 14,27-31). Miłość do Boga i zaufanie względem Niego to najważniejsze sprawy w życiu.

3 maja 2021 r. - Poniedziałek - Uroczystość NMP Królowej Polski
Fragment Ewangelii wg św. Jana odczytywany podczas Liturgii Słowa w uroczystość Maryi Królowej Polski nosi tytuł "Testament z krzyża" (J 19,25-27). Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie:
1) Testament to inaczej ostatnia wola. Ostatnia to znaczy ostateczna, nieodwołalna. Postanowieniem Boga jest, by Maryja nigdy nie przestała być naszą Matką. I byśmy my nigdy Jej nie zostawili.
2) Macierzyństwo Maryi jest nierozerwalnie związane z krzyżem - jak (prawie) wszystkich naszych mam na ziemi. Począwszy od bólu rodzenia, przez nieprzespane noce przy dziecku, przez kłopoty z dorastającym nastolatkiem, po czułe i pełne troski towarzyszenie dorosłym dzieciom w ich drodze przez życie. A czasem jest to krzyż największy - konieczność towarzyszenia w ostatniej drodze własnemu, przedwcześnie zmarłemu dziecku - jak Maryja. Każda z naszych mam powinna nosić drugie imię - Maryja.
Każda z naszych mam powinna nosić drugie imię - Maryja. I każda mama jest Królową.

2 maja 2021 r. - V Niedziela Wielkanocna
W sklepach z artykułami dekoratorskimi można kupić między innymi sztuczne kwiaty, owoce i warzywa. Czasem są one tak łudząco podobne do prawdziwych, że chciałoby się kwiat powąchać, a owoc czy warzywo zjeść. Jednak na zdrowie by nam to nie wyszło, bo nawet najpiękniejsze przedmioty pozostają tylko imitacjami, nie są prawdziwe. Warto o tym pamiętać, gdy słuchamy Jezusa mówiącego, że On jest "PRAWDZIWYM krzewem winnym" (J 15,1-8) i że tylko w Niego wrośnięci możemy obficie owocować. Powiedział też o sobie, że jest "PRAWDZIWYM chlebem z nieba" (J 6,32), a kto Go spożywa, nigdy nie będzie łaknął.