© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

15 maja 2021 r. - Sobota VI Tygodnia Wielkanocnego
Prosić Ojca w imię Jezusa (J 16,23-28) to nie tylko używać odpowiednio dobranych słów. "W imię Jezusa" znaczy o wiele więcej. To oddać Mu każdy oddech, każde uderzenie serca, każde poruszenie, każde spojrzenie, każde słowo, każdą myśl. To zanurzyć się w Jezusie jak ryba w wodzie i wzlecieć jak ptak w powietrze. Jak gąbka nasiąknąć miłością Bożą.

14 maja 2021 r. - Piątek - Święto św. Macieja, apostoła
Jezus mówi: "Trwajcie w miłości mojej!" (J 15,9-17). Trwanie oznacza ciągłość i konsekwencję. Nie wystarczy przyjąć Pierwszą Komunię, wszystkie następne są równie istotne. Nie wystarczy raz się wyspowiadać, wszystkie kolejne spowiedzi są równie potrzebne. A nawet jeśli któryś sakrament przyjmuje się tylko raz w życiu (chrzest, bierzmowanie, kapłaństwo, małżeństwo), to trzeba dzień w dzień odnawiać w sobie Bożą łaskę i wyznawać Jezusowi wierność.

13 maja 2021 r. - Czwartek VI Tygodnia Wielkanocnego
W krótkim fragmencie Ewangelii św. Jana aż siedem razy powtarza się słowo "chwila" (J 16,16-20). Warto pamiętać, że cały nasz czas jest darem Boga dla świata i ludzi. Cały nasz czas należy do nas i od nas samych zależy, co z nim zrobimy. Obyśmy potrafili każdą chwilę i całą wieczność oddać Bogu, wtedy "smutek nasz przemieni się w radość".

12 maja 2021 r. - Środa VI Tygodnia Wielkanocnego
Kiedyś pewien bardzo mądry ksiądz (śp. Tadeusz Sikorski) powiedział, że "młodzi ludzie chcieliby mieć wszystko i od razu". Jezus, mówiąc do uczniów: "Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz znieść nie możecie" (J 16,12-15), uczy nas cierpliwości i wytrwałości w odkrywaniu Prawdy. Oby każdy dzień, miesiąc, rok naszego życia był wzrastaniem ku Prawdzie.

11 maja 2021 r. - Wtorek VI Tygodnia Wielkanocnego
Jak rozumieć słowa Jezusa: "Pożyteczne jest dla was moje odejście" (J 16,5-11)? Czy z nieobecności Jezusa może wyniknąć jakieś dobro? Warto byłoby spytać o to ludzi, którzy na długie lata odeszli od wiary, ale pod wpływem wydarzeń życiowych lub spotkanych ludzi na nowo odkryli jej sens. Warto spytać rodziców, którzy wiele lat się nie spowiadali i nie karmili Ciałem Chrystusa, ale przełamali swoją obawę z miłości do dziecka przystępującego do Pierwszej Komunii lub do ślubu. Kto wie, może trzeba czasem odejść daleko, by zatęsknić i powrócić? Jak marnotrawny syn, który docenił ojcowską miłość dopiero z perspektywy pastucha świń.

10 maja 2021 r. - Poniedziałek VI Tygodnia Wielkanocnego
Jezus wiedział, że nawet On nie będzie w stanie uchronić uczniów od prześladowań. Dlatego obiecał im największą z możliwych pomocy - swoją obecność z nimi podczas próby ich wiary. Obiecał Ducha Świętego - "Parakleta, Ducha Prawdy, Który od Ojca pochodzi" (J 15,26-16,4). Każde cierpienie, przeżywane razem z Jezusem, nabiera zbawczej mocy.

9 maja 2021 r. - VI Niedziela Wielkanocna
Bóg przemawia do nas przez Pismo Święte. Także przez głos Kościoła i głos sumienia. Czasem też odzywa się do nas przez pozornie przypadkowe znaki. Na przykład parafianie Świętej Rodziny mogą dostrzec na tabernakulum w kaplicy napis: "MANETE IN DILECTIONE ME" - "TRWAJCIE W MIŁOŚCI MOJEJ" (J 15,9-17), a nad prezbiterium: "Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie" (Mk 10,14). Znak, jakim są dzieci pierwszokomunijne, może nas przebudzić do większej gorliwości eucharystycznej.