© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

12 czerwca 2021 r. - Sobota - Wspomnienie Niepokalanego Serca NMP
Pierwszym dźwiękiem, jaki słyszy dziecko jeszcze w łonie matki, jest bicie jej serca. Pierwszym dźwiękiem, jaki usłyszał Jezus, gdy zstąpił z nieba na ziemię, było bicie Niepokalanego Serca Maryi. To samo serce bolało Maryję, gdy zdarzyło się Jej i Józefowi zagubić dwunastoletniego Jezusa w jerozolimskiej świątyni (Łk 2,41-51). To samo serce pękało Jej z bólu, gdy stała pod krzyżem umierającego Syna. Oby serce każdego z nas zawsze biło dla Jezusa.

11 czerwca 2021 r. - Piątek - Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa
Gdy Jezus umarł na krzyżu, żołnierze dla pewności włócznią przebili Mu serce (J 19,31-37). Potem wierni uczniowie zdjęli Ciało Jezusa z krzyża i złożyli do grobu. Warto, byśmy w tej scenie zobaczyli siebie samych, zwłaszcza w momencie przyjmowania Komunii Świętej. Najświętsze Serce Jezusa jest składane w grobie naszego serca, zimnym i ciemnym. Jezus jednak to miejsce rozświetla blaskiem i ciepłem zmartwychwstania. Bo nasze serca muszą być do Jego Serca podobne - "Uczyń serca nasze według Serca Twego".

10 czerwca 2021 r. - Czwartek X Tygodnia Zwykłego
Przeciwnicy Jezusa często słyszeli od Niego słowa krytyki, że bardzo wiele wymagają od innych, a od siebie nic albo prawie nic. Dlatego Jezus swoim uczniom nakazywał, by ich sprawiedliwość była "większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów" (Mt 5,20-26). Sprawiedliwość prawdziwa, nie faryzejska - to umiejętność odróżniania dobra i zła, nazywanie rzeczy po imieniu i dokonywanie zgodnych z tym wyborów. Nie wejdziemy do królestwa niebieskiego, będąc faryzeuszami.

9 czerwca 2021 r. - Środa X Tygodnia Zwykłego
"A kto je (przykazania) wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim" (Mt 5,17-19). Warto, by te słowa Jezusa zapamiętali i uczynili myślą przewodnią życia wszyscy, którzy są odpowiedzialni za wychowanie drugich. Rodzice (nie tylko) dzieci pierwszokomunijnych, katecheci, księża, dziennikarze, nauczyciele. Prawdziwa wielkość to stanie na straży wartości etycznych i przekazywanie ich przykładem własnego życia.

8 czerwca 2021 r. - Wtorek X Tygodnia Zwykłego
Ciesząc się za słów Jezusa, że jesteśmy solą ziemi i światłem świata (Mt 5,13-16), nie możemy popaść w samozachwyt, ale musimy ciągle pamiętać, skąd owa sól czerpie swój smak, a światło blask. To Jezus jest ich źródłem. Musimy się rozsmakować Ciałem Chrystusa i rozświetlić Słowem Bożym, a wtedy sól nie utraci smaku i światło nie zgaśnie.

7 czerwca 2021 r. - Poniedziałek X Tygodnia Zwykłego
Biblijne słowo "błogosławieni" jest synonimem słowa "szczęśliwi". To bardzo ważne, że Bóg pragnie naszego szczęścia i pokazuje nam drogę do jego osiągnięcia. Ważne jest też to, że z Bogiem można być szczęśliwym nawet w ubóstwie, smutku, łzach i prześladowaniach (Mt 5,1-12).

6 czerwca 2021 r. - X Niedziela Zwykła
Gdy z powodu naszych przekonań religijnych spadają na nas czasem jakieś przykrości, zadajemy sobie pytanie: "Czy warto? Może lepiej sobie wszystko odpuścić? Może przestać od siebie wymagać?". Dobrze jest wtedy wspomnieć Jezusa i krytykę, jaka na Niego spadała, posądzenia, że "odszedł od zmysłów" i że jest opętany. Nawet Jego bliscy uwierzyli tym głosom, a to szczególnie bolało.
Czy warto? Z pewnością tak, skoro Jezus obiecuje, że "kto pełni wolę Bożą, ten jest Mu bratem, siostrą i matką" (Mk 3,20-35). Chyba nie ma nic cenniejszego, jak być rodziną z Jezusem.