© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

19 czerwca 2021 r. - Sobota XI Tygodnia Zwykłego
Kiedy patrzymy na Komunię Świętą w jej materialnym wymiarze, widzimy, że Jezus wybrał niezwykle ubogi sposób swej obecności z nami. Gdy Jezus uczył, by nie troszczyć się o jedzenie i ubranie, a o Królestwo Boże (Mt 6,24-34), to chyba miał na myśli właśnie Eucharystię. Malutki kawałek chleba, cienki jak opłatek, bez wyrazistego smaku, o znikomej wartości kalorycznej, jest jak uboga szata, pod którą skrywa się nieziemskie piękno i pokarm zdolny zaspokoić wszelki głód.

18 czerwca 2021 r. - Piątek XI Tygodnia Zwykłego
Z uroczystością Pierwszej Komunii Świętej jest związany zwyczaj obdarowywania dzieci prezentami. Kiedyś były to zegarki, rowery, dziś częściej komputery, smartfony czy hulajnogi. Warto jednak pamiętać oraz uczyć tego dzieci, że największym naszym skarbem jest obecność Jezusa w sercu. I że największym darem naszym dla Niego jesteśmy my sami. "Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gromadźcie sobie skarby w niebie" (Mt 6,19-23).

17 czerwca 2021 r. - Czwartek XI Tygodnia Zwykłego
W liturgii wielkopiątkowej podczas uroczystej modlitwy powszechnej pada prośba o "życie ciche i spokojne na chwałę Boga Ojca wszechmogącego". Jednak życie wielu świętych dalekie było od szukania ciszy i spokoju. Na przykład czczony 17 czerwca św. Albert Chmielowski miałby pełne prawo żyć w spokoju, skoro w powstaniu styczniowym stracił nogę, a jednak Boży Duch natchnął go do prowadzenia niezwykłych dzieł charytatywnych. Kiedy w Modlitwie Pańskiej mówimy: "I nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego" (Mt 6,7-15), warto prosić Boga, by trzymał nas z dala od tzw. świętego spokoju.

16 czerwca 2021 r. - Środa XI Tygodnia Zwykłego
Czasem podczas Białych Tygodni można zauważyć, że dzieci pierwszokomunijne zaglądają sobie nawzajem do ust albo palcem dotykają przyjętego Pana Jezusa, jakby chciały sprawdzić, co się z Nim teraz dzieje. Nie jest to może najwłaściwsze zachowanie, ale od dzieci warto uczyć się spontaniczności i szczerości wobec Boga. My, dorośli, zbyt często jesteśmy niewolnikami opinii ludzi nas otaczających. Na przykład rezygnujemy z podniesienia rąk ku niebu w obawie przed posądzeniem o nadmierną pobożność. Jezus nas przed tym przestrzega: "Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli" (Mt 6,1-6.16-18).

15 czerwca 2021 r. - Wtorek XI Tygodnia Zwykłego
Świat, w którym przyszło nam żyć, jest tak bardzo podzielony, że niestety wielu ludzi z naszego bliskiego otoczenia możemy nazwać nieprzyjaciółmi. Człowiek człowiekowi wilkiem. Czy jest z tego piekła jakieś wyjście? Jezus mówi: "Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują" (Mt 5,43-48). Tylko miłość może uratować nasz świat. Bóg jest Miłością.

14 czerwca 2021 r. - Poniedziałek XI Tygodnia Zwykłego
Gdy słyszymy słowa Jezusa o nadstawianiu drugiego policzka w obliczu doznanej przykrości (Mt 5,38-42), pierwszą reakcją jest zdumienie i niezrozumienie. Jednak wiele osób, zwłaszcza starszych i doświadczonych życiowo, może potwierdzić, że cierpliwością, spokojem i przebaczeniem można więcej zyskać niż wyzwiskami, złością i surowością. Wielu jest takich ludzi, których nie straciliśmy na zawsze tylko dlatego, że umieliśmy "ugryźć się w język" i cierpliwie przeczekaliśmy ich zły czas. Naprawdę lepiej jest powiedzieć dziesięć słów za mało niż jedno za dużo.

13 czerwca 2021 r. - XI Niedziela Zwykła
W maju i czerwcu częstym widokiem na naszych ulicach są dzieci w strojach komunijnych. Ten obraz dzieci spieszących do kościoła w Białym Tygodniu, a potem rozradowanych obecnością Jezusa przemawia często mocniej niż najlepsze kazanie. Jezus też wielokrotnie posługiwał się obrazami wziętymi z życia swoich słuchaczy, na przykład obrazem ziarna gorczycy, które "wsiane, wyrasta i staje się większe od innych jarzyn" (Mk 4,26-34). Warto, byśmy mieli oczy szeroko otwarte na znaki od Boga i wrażliwe serca, byśmy je potrafili odczytać.