© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

3 lipca 2021 r. - Sobota - Święto św. Tomasza, apostoła
O każdym z apostołów można mówić wiele dobrego. Ale też każdy z nich miał swoje słabości i przywary. Święty "niewierny" Tomasz nie mógł uwierzyć do końca w zmartwychwstanie Jezusa, dlatego domagał się możliwości dotknięcia Jego ran (J 20,24-29). Bycie świętym nie oznacza totalnej bezgrzeszności, lecz jest umiejętnością pokonywania własnych grzechów, zdrad i błędów. Czasem trzeba zasmakować śmierci, by zatęsknić za zmartwychwstaniem.

2 lipca 2021 r. - Piątek XIII Tygodnia Zwykłego
Czasem - jak celnik Mateusz, późniejszy apostoł i ewangelista - zamykamy się w swojej komorze celnej w fałszywym poczuciu bezpieczeństwa, jakie daje nam tzw. "święty spokój". Jeśli jednak na słowa Jezusa "Pójdź za Mną" (Mt 8,9-13) zdecydujemy się przekroczyć granicę, zburzyć mur, jaki sobie sami wybudowaliśmy, otworzy się przed nami świat tak piękny, jaki tylko Bóg może dla nas stworzyć i nam ofiarować.

1 lipca 2021 r. - Czwartek XIII Tygodnia Zwykłego
Pięknym i bardzo wymownym zwyczajem praktykowanym przez wielu ludzi jest kładzenie swej dłoni na sercu podczas modlitwy, podczas Komunii Świętej i podczas przyjmowania błogosławieństwa. Praktykę tę można tłumaczyć na dwa sposoby: 1) jako chęć zatrzymania Jezusa w swym sercu na zawsze, 2) jako przedstawienie Jezusowi wszystkich bliskich nam osób, które do Niego przynosimy w swym sercu. To drugie znaczenie jest nawiązaniem do sytuacji z Kafarnaum, kiedy to czterej przyjaciele przynieśli na noszach do Jezusa sparaliżowanego człowieka z nadzieją na jego uleczenie (Mt 9,1-8).

30 czerwca 2021 r. - Środa XIII Tygodnia Zwykłego
W ostatnich dziesięcioleciach wiele się mówi o walce cywilizacji śmierci z cywilizacją życia. Po której stronie się opowiedzieć? Odpowiedzią niech będzie przykład Jezusa uwalniającego z mocy złego ducha dwóch opętanych (Mt 8,28-34). Ewangelista Mateusz opisuje, że żyli oni w grobowcach, czyli w miejscu oddanym pod panowanie śmierci. Jezus ich wyzwolił i przywrócił życiu. Czy jednak późniejsza prośba mieszkańców, by Jezus opuścił ich granice, nie była uczynieniem grobu z ich miasta?

29 czerwca 2021 r. - Wtorek - Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Spotykając wielokrotnie na kartach Ewangelii osobę św. Piotra, możemy spróbować znaleźć odpowiedź na pytanie o moment życia najważniejszy w jego relacji z Jezusem. Czy było to powołanie nad brzegiem jeziora, może któryś ze spektakularnych cudów, może pobyt na Górze Przemienienia, może Ostatnia Wieczerza, modlitwa w Ogrójcu i stanięcie w obronie pojmanego Jezusa, może łzy żalu po trzykrotnym zaparciu się Mistrza, a może widok pustego grobu i spotkanie ze Zmartwychwstałym? Mądrość Kościoła stawia nam przed oczy pytanie, jakie Jezus zadał Piotrowi: "Za kogo Mnie uważacie?" (Mt 16,13-19). Tak naprawdę od odpowiedzi na to pytanie rozpoczyna się wiara każdego z nas.

28 czerwca 2021 r. - Poniedziałek XIII Tygodnia Zwykłego
Łatwo jest składać Jezusowi obietnice, na przykład: "Pójdę za Tobą, dokądkolwiek się udasz" (Mt 8,18-22). Jezus z pewnością cieszy się z naszych deklaracji, ale jednocześnie ostrzega, że Jego droga jest trudna i wyboista, że idąc za Nim, trzeba być gotowym do rezygnacji ze wszystkiego, co sami dla siebie zaplanowaliśmy.

27 czerwca 2021 r. - XIII Niedziela Zwykła
Gdyby Jezus był współczesnym politykiem lub celebrytą, czyniąc cud zwołałby wokół siebie dziennikarzy z dziesiątkami mikrofonów, kamer, aparatów fotograficznych. Zadbałby o transmisję na żywo w mediach społecznościowych. Tymczasem cud wskrzeszenia córki Jaira uczynił w obecności zaledwie kilku najbliższych osób: rodziców dziecka i trzech apostołów. Jezus wręcz nalegał na to, by odsunąć tłum (Mk 5,21-24.35-43). A jeszcze większy cud, jakim było zmartwychwstanie, dokonał się w ogóle bez obecności jakichkolwiek świadków. To dla nas bardzo ważna, choć trudna wskazówka, by wszelkie dobro czynić bez rozgłosu i szukania własnej chwały.