© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

10 lipca 2021 r. - Sobota XIV Tygodnia Zwykłego
Tak, jak nie wiemy, ile włosów znajduje się na naszej głowie, i jak nie wiemy, ile wróbli żyje na całym świecie (Mt 10,24-33), tak każdy z nas jest ogromną tajemnicą nie tylko dla innych ludzi, ale nawet dla samego siebie. Jedynie Bóg zna odpowiedź na każde pytanie o nas, tylko On sięga w najgłębsze zakamarki naszego serca. Dlatego trzeba się Boga trzymać jak najbliżej, bo w Nim i tylko w Nim jest pełnia Prawdy.

9 lipca 2021 r. - Piątek XIV Tygodnia Zwykłego
Kiedy ze strony ludzi spotykają nas przeróżne przykrości, pierwszą reakcją jest chęć odpłacenia tym samym. Jeśli ktoś na nas krzyczy, odpowiadamy krzykiem, jeśli grozi, my również zaciskamy pięść. A Jezus uczy nas, byśmy szli "jak owce miedzy wilki" (Mt 10,16-23), to znaczy byśmy - broń Boże - nie pozwolili na przemianę owczej łagodności w wilczą przemoc. W taki sposób na pewno nie zbudujemy Królestwa Bożego.

8 lipca 2021 r. - Czwartek XIV Tygodnia Zwykłego
Gdy Jezus mówi, że "bliskie już jest królestwo niebieskie", warto postawić pytanie, co możemy uczynić, by ono rzeczywiście do nas przyszło, by bliskość przemieniła się w obecność. Jezus odpowiada: "Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy" (Mt 10,7-15). Wokół nas jest wielu potrzebujących pomocy chorych na ciele i na duszy, jest tak wielu ludzi, których wiara i nadzieja umarły. Jest tylu trędowatych, to znaczy takich, z którymi nikt nie chce rozmawiać i spotykać się. I wreszcie w nas samych jest tyle podszeptów złego ducha, z których musimy się nieustannie uwalniać. Wiele pracy przed nami, ale Królestwo Boże warte jest ogromnego wysiłku.

7 lipca 2021 r. - Środa XIV Tygodnia Zwykłego
Każdy z apostołów był inny. Każdy miał swoją osobowość i wykształcenie, swoją historię życia i bagaż doświadczeń, swoje wady i zalety. Łączyło ich jedno - mieli iść i głosić, że "bliskie już jest królestwo niebieskie" (Mt 10,1-7). Dziś także kolejni papieże są różni, biskupi i księża są inni, parafie różnią się miedzy sobą. To normalne, różnorodność jest błogosławieństwem dla wspólnoty, bo dzięki niej każdy może odnaleźć swoje miejsce w Kościele. Nie może się zmienić tylko to jedno - powołanie do budowania Królestwa Bożego.

6 lipca 2021 r. - Wtorek XIV Tygodnia Zwykłego
Spotkanie Jezusa z opętanym niemową i cudowne jego uwolnienie z więzów złego ducha (Mt 9,32-38) może być dla nas okazją do refleksji nad naszym korzystaniem z daru mowy. Mową uwielbiamy Boga, głosimy Dobrą Nowinę, pocieszamy smutnych, dajemy świadectwo prawdzie. Ale gdyby nasza mowa miała kłamać, ubliżać ludziom i bluźnić Bogu, lepiej byłoby dla nas pozostawać niemymi.

5 lipca 2021 r. - Poniedziałek XIV Tygodnia Zwykłego
Idąc do domu Jaira, którego córka dopiero co umarła, Jezus zatrzymał się przy kobiecie od dwunastu lat chorującej na krwotok, by jej pomóc (Mt 9,18-26). Wielu z nas minęłoby ją obojętnie, mając ważniejszą misję do wykonania - "Skoro czekała dwanaście lat, to jeden, dwa dni jeszcze może poczekać na swoją kolej". Jezus jednak uczy nas czynienia dobra jednocześnie na wiele sposobów i wobec wielu osób. A jeśli jest to dla nas zbyt trudne, trzeba się modlić do Ducha Świętego o dar umiejętności.

4 lipca 2021 r. - XIV Niedziela Zwykła
Gdyby do swego rodzinnego Nazaretu Jezus przybył w królewskim orszaku, w drogocennych szatach, ozdobiony kosztownościami, otoczony mnóstwem sług i żołnierzy, z pewnością zdobyłby posłuch u swoich rodaków jako ktoś, kto ma władzę i moc. On jednak przyszedł do nich jak jeden z nich, prosty, szary człowiek, który ma im coś ważnego do powiedzenia. Niestety takich prostych, szarych ludzi się nie słucha. Dlaczego? Bo ich głos jest dla nas wyrzutem sumienia, że można w życiu chcieć więcej, że można więcej wymagać od siebie, że można być mądrym, że można czynić dobro. Ich głos uderza mocno w nasze poczucie "świętego" spokoju. Dlatego "tylko w swojej ojczyźnie, wśród swoich krewnych i w swoim domu może być prorok tak lekceważony" (Mk 6,1-6).