© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

14 sierpnia 2021 r. - Sobota XIX Tygodnia Zwykłego
Wzorem do naśladowania są rodzice, którzy - nawet wbrew sugestiom apostołów - przynosili do Jezusa dzieci, "aby położył na nie ręce i pomodlił się za nie" (Mt 19,13-15). Oby i współcześni rodzice umieli w Jezusie dostrzec Przyjaciela dla swych dzieci, i słowem oraz przykładem prowadzili je do Niego. Nikt nie jest lepszym duszpasterzem od mamy i taty.

13 sierpnia 2021 r. - Piątek XIX Tygodnia Zwykłego
Słowa Jezusa: "Kto może pojąć, niech pojmuje" (Mt 19,3-12), wypowiedziane w odniesieniu do tajemnicy ludzkiego powołania, nie oznaczają, że tylko wybrani mogą zrozumieć Bożą mądrość. To zachęta, byśmy mieli zapał do poznawania nauki Bożej i nie szczędzili wysiłków, by ją przyjąć, zgłębić i pokochać.

12 sierpnia 2021 r. - Czwartek XIX Tygodnia Zwykłego
Kiedy ktoś kończy 77 lat, to często mówi, że dwie kosy już nad nim stoją (kosa - atrybut śmierci). Jezus i apostołowie nie znali tego porównania, gdyż nasza pisownia cyfr pochodzi z tradycji arabskiej. Niemniej można powiedzieć, że jeśli człowiek nie chce 77 razy przebaczyć swemu winowajcy (Mt 18,21-19,1), to duchowa śmierć nad nim stoi i wyciąga kosę w kierunku jego duszy.

11 sierpnia 2021 r. - Środa XIX Tygodnia Zwykłego
Trudno jest realizować naukę Jezusa o tzw. upomnieniu braterskim zgodnie ze wskazaną przez Niego kolejnością - najpierw w cztery oczy, potem przy świadkach, wreszcie wobec wspólnoty (Mt 18,15-20). Zazwyczaj zaczynamy od końca, wywlekając ludzkie słabości na forum publiczne.
Przy okazji tych słów Jezusa warto pomyśleć jeszcze o jednym - o naszej gotowości do przyjmowania upomnień z ust bliźnich. To już naprawdę jest "wyższa szkoła jazdy".

10 sierpnia 2021 r. - Wtorek - Święto św. Wawrzyńca, męczennika
Specjaliści od pożarnictwa wiedzą, że czasem można gasić ogień ogniem. Większy ogień podłożony w sposób planowy jest w stanie ugasić niekontrolowany pożar. Święty Wawrzyniec zginął śmiercią męczeńską na rozpalonym ogniu, ale jego śmierć została pokonana przez niewyobrażalnie większy ogień Bożej miłości. Trzeba, by uczniowie Jezusa byli ziarnem pszenicy gotowym obumrzeć, by żyć (J 12,24-26).

9 sierpnia 2021 r. - Poniedziałek - Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein)
Życie zakonne i kapłańskie jest nierozerwalnie związane z bezżeństwem, ale bardzo często w nauczaniu Kościoła na temat powołania zakonnego i duchownego pojawia się motyw mistycznych zaślubin z Jezusem i Jego Kościołem. Takie myślenie zaproponował sam Jezus w przypowieści o pannach oczekujących oblubieńca (Mt 25,1-13). Obyśmy my, konsekrowani, umieli nie tylko mówić małżeństwom o nierozerwalności ich związku, ale byśmy sami nieustannie troszczyli się o jakość swej więzi z Jezusem.

8 sierpnia 2021 r. - XIX Niedziela Zwykła
Wszyscy chyba zadajemy sobie pytanie o granice mówienia złych rzeczy o innych ludziach, bojąc się grzechu przeciwko miłości bliźniego, W poszukiwaniu odpowiedzi, warto wspomnieć wskazanie Jezusa: "Nie szemrajcie między sobą" (J 6,41-51). Szemranie to mówienie o kimś złych rzeczy za jego plecami. Jeśli mamy odwagę mówienia komuś w twarz, co nam się u niego nie podoba, to i za placami możemy to mówić. Ale jeśli jesteśmy dwulicowi i człowiekowi mówimy jedno, a ludziom o nim drugie, to szemrzemy, a to Bogu się nie podoba.