© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

9 października 2021 r. - Sobota XXVII Tygodnia Zwykłego
Człowiek to istota duchowo - cielesna. Wielu ludzi jednak dzisiaj o wiele bardziej pamięta o swojej cielesności niż duchowości. Wielką popularnością cieszą się siłownie, kluby sportowe, instytuty poprawiania urody, salony kosmetyczne, firmy cateringowe ze zdrową żywnością. A kościoły coraz bardziej świecą pustkami, uczniowie masowo wypisują się z religii, Pismo Święte kurzy się na półce od lat nieużywane. Warto więc przypomnieć sobie reakcję Jezusa na słowa wychwalające Jego Matkę: "Błogosławione łono, które Cię nosiło, i piersi, które ssałeś - Tak, błogosławieni są raczej ci, którzy słuchają Słowa Bożego i go przestrzegają"  (Łk 11,27-28). Żebyśmy o duszę dbali co najmniej tak mocno jak o ciało.

8 października 2021 r. - Piątek XXVII Tygodnia Zwykłego
Jezusa z pewnością musiało bardzo zaboleć oskarżenie, że czyni dobro za pomocą zła (Łk 11,15-26). On uczył czegoś zupełnie odwrotnego, co potem św. Paweł zapisał w słowach "Zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21). To jedyna skuteczna metoda pokonania szatana. Dlatego nie wystarczy tylko się wyspowiadać, przeprosić, oczyścić z grzechów. Trzeba się zaangażować w jakieś konkretne dobre działanie, na przykład w wolontariat, apostolstwo. Pustkę po usunięciu zła trzeba wypełnić dobrem.

7 października 2021 r. - Czwartek - Wspomnienie NMP Różańcowej
W czym tkwi ogromna wartość modlitwy różańcowej? Na to pytanie jest wiele odpowiedzi. Różaniec to modlitwa, o którą prosi nas Matka Najświętsza. Różaniec to modlitwa, w której posługujemy się tekstami ułożonymi przez samego Boga, zapisanymi w Biblii. Różaniec to modlitwa, która angażuje całego człowieka: myśli, mowę, emocje, ciało. Różaniec to modlitwa, której skuteczność została potwierdzona przez niezliczone pokolenia chrześcijan, w której sprawdzają się słowa Jezusa: "Proście, a będzie wam dane" (Łk 11,5-13).

6 października 2021 r. - Środa XXVII Tygodnia Zwykłego
Modlitwa "Ojcze nasz" (Łk 11,1-4) jest nazywana Modlitwą Pańską. "Pańską" to znaczy pochodzącą od Pana, podyktowaną przez Pana i należącą do Pana. Jeśli więc codziennie co najmniej kilka razy mówimy "Ojcze nasz", to każdym słowem tej modlitwy budujemy most nad przepaścią rozdzielającą niebo i ziemię. To jest modlitwa, która ma ogromną moc.

5 października 2021 r. - Wtorek - Uroczystość św. Faustyny, patronki Łodzi
To zadziwiające, że uboga, prosta dziewczyna, pochodząca z podłódzkiej wioski, pracująca jako służąca u bogatych łodzian, a później w klasztorze kucharka, ogrodniczka i furtianka, dziś jest Patronką Łodzi i jedną z bardziej znanych w świecie świętych kobiet. Święta Faustyna jest bardzo wyrazistym dowodem na prawdziwość słów Jezusa, że Bóg wybiera prostaczków i daje im wielkość (Mt 11,25-30).

4 października 2021 r. - Poniedziałek XXVII Tygodnia Zwykłego
Dialog Jezusa z uczonym w Prawie (Łk 10,25-37) jest wzorem dialogu Boga z każdym z nas. Na jego pytania Jezus odpowiada na trzy sposoby. Najpierw cytuje Pismo Święte, potem dopowiada własną naukę, a na końcu zagląda w głąb ludzkiego serca: "Kto z tych trzech okazał się WEDŁUG CIEBIE bliźnim?". My też czytamy Słowo Boże, słuchamy słów Jezusa i wsłuchujemy się w głos własnego sumienia. Na wiele sposobów Bóg do nas mówi. Żebyśmy tylko chcieli Go słuchać.

3 października 2021 r. - XXVII Niedziela Zwykła
Dla mieszkańców łódzkiej Parafii Świętej Rodziny słowa Jezusa "Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie" (Mk 10,2-19) to jeden bardziej znanych fragmentów Ewangelii. Dlaczego? Od wielu lat te właśnie słowa widnieją nad prezbiterium i każdy wchodzący do kościoła natychmiast je widzi. Czasem jednak tak bywa, że jeśli coś często widzimy, to przestajemy to zauważać. Słów Jezusa o przyprowadzaniu dzieci do Niego nie wolno pod żadnym pozorem zapomnieć. Każdy (rodzice, dziadkowie, księża, katecheci, wychowawcy, parafianie) muszą zrobić wszystko, by dzieci chciały spotykać się z Jezusem, i by w Jego domu - Kościele (tym z cegieł i tym z ludzi) czuły się dobrze i bezpiecznie.