© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

16 października 2021 r. - Sobota XXVIII Tygodnia Zwykłego
Jedną z fundamentalnych prawd naszej wiary jest nieskończoność Bożego miłosierdzia. Tym bardziej więc dziwią słowa Jezusa o bluźnierstwie przeciw Duchowi Świętemu - grzechu, którego Bóg nie może wybaczyć (Łk 12,8-12). Tym niewybaczalnym grzechem jest chyba tylko jedno - gdy człowiek pozbawia się duchowości, pragnąc być wyłącznie ciałem. Gdy Bóg stwarzał pierwszych ludzi, ciało wzięte z prochu ziemi wzbogacił o duszę - Boską cząstkę w człowieku. Obyśmy nigdy jej nie utracili.

15 października 2021 r. - Piątek XXVIII Tygodnia Zwykłego
Kwas (zakwas) dodany do ciasta chlebowego powoduje jego wzrost. Słowa Jezusa "Strzeżcie się kwasu faryzeuszów" (Łk 12,1-7) są ważną nauką, że od złych ludzi można zarazić się złem. I jeśli tego procesu nie przerwiemy, to zło będzie się w nas i przez nas rozrastało. Sami tego nie zrobimy, bo wobec ogromu zła często jesteśmy bezsilni, ale na szczęście jest Jezus, któremu zależy na nas, i który wie o nas wszystko - "U was nawet włosy na głowie wszystkie są policzone".

14 października 2021 r. - Czwartek XXVIII Tygodnia Zwykłego
Gdy w kolejnych dniach podczas liturgii uważnie słuchamy słów Ewangelii, możemy zauważyć, że Jezus w dość mocnych słowach wytykał faryzeuszom i uczonym w Prawie ich zakłamanie. Wielokrotnie używał na przykład zwrotu "Biada wam" (Łk 11,47-54). Trzeba jednak pamiętać, że Jezus także ich kochał i za nich również umierał na krzyżu. Jeśli więc wytykał ludziom błędy, to nie dlatego, by kogokolwiek poniżyć, a tym bardziej potępić, lecz by - w imię miłości - wezwać do przemiany serca. To konkretna wskazówka, jak mamy postępować z ludźmi, których życie oceniamy krytycznie. Upominać? Owszem, ale zawsze z miłością, nigdy z pychą i pogardą.

13 października 2021 r. - Środa XXVIII Tygodnia Zwykłego
Czasem w życiu uporczywie pilnujemy drobiazgów, zupełnie nie zwracając uwagi na sprawy wielkie. Pilnujemy dzieci, by robiły znak krzyża prawą, a nie lewą ręką, a zapominamy o nauczeniu ich, co ten znak oznacza. Uczymy dzieci na pamięć przykazań i prawd wiary, a sami nie pokazujemy im, jak je w życiu wypełniać. Jezus wytykał faryzeuszom, że potrafią zadbać nawet o taki drobiazg, jak dziesięcina z mięty i ruty, a jednocześnie pomijają sprawiedliwość i miłość Bożą (Łk 11,42-46). Faryzeizmu trzeba się bać jak ognia.

12 października 2021 r. - Wtorek XXVIII Tygodnia Zwykłego
Są ludzie, którzy uwielbiają ciągle innych pouczać. Takim człowiekiem był faryzeusz, który "Jezusa zaprosił do siebie na obiad", ale zamiast cieszyć się obecnością tak wyjątkowego gościa, robił Mu wyrzuty, że "nie obmył wpierw rąk przed posiłkiem" (Łk 11,37-41). Co takimi ludźmi kieruje? Być może mają tak niskie poczucie własnej wartości, że próbują je podnieść, ciągle krytykując i poniżając innych. Biedni ludzie żyjący niezwykle smutnym życiem.

11 października 2021 r. - Poniedziałek XXVIII Tygodnia Zwykłego
Jedną z najczęstszych pokus jest pokusa myślenia o sobie, że jesteśmy we wszystkim najlepsi na świecie. Wszystko, co robimy, jest lepsze od tego, co robią inni. Nasze myśli, słowa, talenty daleko wyprzedzają działania innych. Żydzi myśleli o sobie, że są narodem najdoskonalszym. Polacy też tak myślą. I katolicy też tak myślą o swojej wierze. Księża tak myślą o parafianach, rodzice o dzieciach. Jezus sprowadza nas na ziemię, przywołując przykład królowej z południa i mieszkańców Niniwy (Łk 11,29-32). Oby udało się nam strząsnąć z siebie skorupę pychy i pokornie uczyć się od tych, których dotąd uważaliśmy za gorszych od siebie.

10 października 2021 r. - XXVIII Niedziela Zwykła
Słuchając opisu rozmowy Jezusa z bogatym młodym człowiekiem (Mk 10,17-30), możemy dojść do wniosku, że ciężko będzie się nam zbawić. I to jest prawda. Własnymi siłami i zasługami nie damy rady wejść do nieba, jak wielbłąd bezskutecznie usiłujący przecisnąć się przez szczelinę w murze zwaną "uchem igielnym". Jedyny ratunek jest w Jezusie i Jego bezcennej Krwi przelanej za nasze zbawienie. Z Nim możemy wszystko, bez Niego nic.