© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

23 października 2021 r. - Sobota XXIX Tygodnia Zwykłego
Ludzi przeraża wizja śmierci, zwłaszcza jeśli ta miałaby przyjść niespodzianie i boleśnie. Jezus wiedział o tym, dlatego zachęcając do nawrócenia, odwołał się do tragicznych wydarzeń z tamtego czasu: rzezi dokonanej przez Piłata oraz katastrofy budowlanej w Siloam (Łk 13,1-9). Nie było intencją Jezusa, by kogokolwiek straszyć, ale by sprowokować nas do myślenia o życiu w sposób uwzględniający wieczność.

22 października 2021 r. - Piątek XXIX Tygodnia Zwykłego
Gdybyśmy uważnie wsłuchali się w treść rozmów toczonych przez ludzi w kolejkach sklepowych, środkach komunikacji, parkach czy podczas spotkań rodzinnych, okazałoby się, że wszyscy jesteśmy wybitnymi znawcami meteorologii, medycyny i polityki. Tak było również w czasach Jezusa, który wytykał tłumom, że dobrze znają się na prognozowaniu pogody, ale nie potrafią zdiagnozować własnego serca (Łk 12,54-59). Dobrze jest patrzeć w górę, ale nie zatrzymywać wzroku na chmurach, lecz dosięgać nieba.

21 października 2021 r. - Czwartek XXIX Tygodnia Zwykłego
Chyba każdy człowiek ma za sobą doświadczenie nieudanego rozpalania ognia. Świeca, znicz na cmentarzu, ognisko, grill, kominek czasem sprawiają nam duży kłopot, zwłaszcza gdy rozpalaniu towarzyszy wiatr lub deszcz. Gdy Jezus mówi, że "przyszedł ogień rzucić na ziemię i pragnie, aby już zapłonął" (Łk 12,49-53), warto pomyśleć o wszystkim, co przeszkadza w jego rozpaleniu. Na przykład o naszych przyziemnych pomysłach na szczęście, o naszej pysze wynoszącej nas ponad ludzi i Boga, o zapatrzeniu we własne lustrzane oblicze.

20 października 2021 r. - Środa XXIX Tygodnia Zwykłego
Dziwne, że Jezus porównał się do przychodzącego nocą złodzieja. Jeden i drugi przychodzi o nieznanej porze i w zaskakujący sposób (Łk 12,39-48). O ile jednak domu należy stanowczo bronić przed złodziejem, o tyle własne serce trzeba na oścież otworzyć dla Jezusa. Jezus nie jest zagrożeniem dla nikogo. Przeciwnie, Jego bliskość jest dla człowieka ratunkiem i szansą. Warto wspomnieć słynne słowa Jana Pawła II sprzed 43 lat: "Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi".

19 października 2021 r. - Wtorek XXIX Tygodnia Zwykłego
Rozważaniu słów Jezusa o czuwaniu w oczekiwaniu na powrót pana z uczty weselnej (Łk 12,35-38) może towarzyszyć jedna błędna postawa. Słudzy oczekujący pana między sobą konkurują, który z nich jest bardziej wierny, bardziej oddany i pełen poświęcenia, by w konsekwencji być zauważonym i dostać odpłatę. Między uczniami Jezusa nie może być jednak takiego współzawodnictwa. Wszyscy mamy być pierwsi, bo w oczach Boga jesteśmy równi i jednakowo mocno kochani.

18 października 2021 r. - Poniedziałek - Święto św. Łukasza, ewangelisty
W dzień patrona służby zdrowia warto pomyśleć, że jedną z najczęstszych naszych intencji modlitewnych jest prośba o zdrowie. Dobrze jest jednak modlić się nie tylko o zdrowie dla siebie, ale i dla innych. I nie tylko o zdrowie ciała, ale także duszy. Na przykład o uwolnienie od poczucia niepotrzebności - "Żniwo wielkie, ale robotników mało; oto was posyłam". Albo o pokój dla siebie i wszystkich spotykanych na drodze życia - "Gdy do jakiegoś domu wejdziecie, najpierw mówcie: Pokój temu domowi" (Łk 10,1-9).

17 października 2021 r. - XXIX Niedziela Zwykła
Jak się skutecznie modlić? Jak przekonać Boga, że warto nas wysłuchać? Jakie modlitwy najbardziej Mu się podobają? Odpowiedzi na te pytania warto poszukać w dialogu Jezusa z Jakubem i Janem, którzy przyszli do Niego "załatwić" sobie miejsce w niebie po Jego prawej i lewej stronie (Mk 10,35-45). Jezus nie lubi modlitwy egoistów, którzy modląc się, używają głównie słów "ja", "mnie", "mną", "mój". Jezus lubi modlitwę altruistów, ludzi, którzy mając własne potrzeby, potrafią o sobie nie powiedzieć ani słowa, a opowiadać Bogu o innych. Gdy Jezus mówi: "Kto by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie sługą waszym", Jego słowa dotyczą także naszej modlitwy, a kto potrafi modlić się za innych, jest wielki w oczach Boga.