© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

30 stycznia 2021 r. - Sobota III Tygodnia Zwykłego
Wypływający na połów rybacy cieszą się, gdy wieje wiatr, bo to oznacza, że wystarczy tylko rozwinąć żagle i nie będą musieli wiosłować. Jeśli jednak wiatr będzie zbyt mocny, może rozerwać żagle, połamać maszty i wywrócić łódź. Tak też jest w życiu z naszymi emocjami. Emocje są dobre i potrzebne, bo pomagają nam wchodzić w relacje międzyludzkie. Ale jeśli wymkną się nam spod kontroli, mogą wiele namieszać w życiu. Jak temu zaradzić? Postąpić jak apostołowie na środku jeziora - zwrócić się do Jezusa z prośbą, by On nad wszystkim zapanował (Mk 4,35-41). Nie bez racji Jezusa nazywamy Panem.

29 stycznia 2021 r. - Piątek III Tygodnia Zwykłego
W dwóch krótkich przypowieściach Jezusa, o zasiewie i o ziarnku gorczycy (Mk 4,26-34), słowo "dojrzeje" wydaje się słowem najważniejszym. Po czym poznać, że jesteśmy dojrzali w wierze? Po tym, że nasze życie jest jak chleb, którym karmią się wszyscy ludzie wokół nas. I po tym, że jesteśmy jak drzewo, w którym ludzie - niczym ptaki - znajdują schronienie.

28 stycznia 2021 r. - Czwartek III Tygodnia Zwykłego
Jezus uczy, że wszystko w naszym życiu powinno mieć swoje miejsce (Mk 4,21-25). Światło powinno być na świeczniku, by swym blaskiem rozjaśniało ciemności. Korzec powinien służyć do przechowywania zboża, a łóżko do spania, a nie do zasłaniania światła. Uszy mają służyć do słuchania - ludzi i Boga. Warto prosić Ducha Świętego o dar umiejętności zachowania porządku wokół nas i w nas.

27 stycznia 2021 r. - Środa III Tygodnia Zwykłego
W relacji św. Marka przypowieść o siewcy Jezus rozpoczyna wezwaniem: "Słuchajcie", a kończy sentencją: "Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha!" (Mk 4,1-20). Jezusa warto słuchać i to słuchać z tak wielkim zaangażowaniem, by Jego słowa dotarły do najgłębszych zakamarków naszych serc i wydały "plon trzydziestokrotny, sześćdziesięciokrotny i stokrotny". Warto mieć uszy nie do ozdoby, nie do trzymania okularów, nie do wieszania kolczyków, ale do słuchania Jezusa.

26 stycznia 2021 r. - Wtorek - Wspomnienie św. Tymoteusza i Tytusa
Dzień po święcie Nawrócenia św. Pawła obchodzimy w liturgii Kościoła wspomnienie dwóch świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa, bardzo blisko związanych ze św. Pawłem. Można stąd wyciągnąć wniosek, że warto trzymać się blisko świętych ludzi, jak Tymoteusz i Tytus trzymali się blisko Pawła. Ich świętość, miłość, wiara, pobożność będzie niejako na nas promieniować - w myśl znanego porzekadła: "Kto z kim przestaje...". Coś podobnego miał na myśli Jezus,  gdy mówił: "Gdy do jakiegoś miasta wejdziecie, mówcie im: Przybliżyło się do was królestwo Boże" (Łk 10,1-9).

25 stycznia 2021 r. - Poniedziałek - Święto Nawrócenia św. Pawła
W nauce Jezusa bardzo często możemy spotkać zwroty opisujące powszechność Jego misji, na przykład słowa: "Idźcie na CAŁY świat i głoście Ewangelię WSZELKIEMU stworzeniu" (Mk 16,15-18). Przykładem tego jest święty Paweł, najpierw jako prześladowca chrześcijan, którego Jezus zaprosił do nawrócenia i pełnienia misji Apostoła Narodów, a potem jako ten, który bardzo mocno obstawał za głoszeniem Dobrej Nowiny wszystkim bez wyjątku. "Katolicki" to po grecku "powszechny", więc nie da się należeć do Kościoła Katolickiego, jednocześnie zamykając swoje serce przed niewierzącymi, inaczej wierzącymi lub obojętnymi w wierze.

24 stycznia 2021 r. - Niedziela Słowa Bożego
Z inicjatywy papieża Franciszka od 2020 roku III Niedziela Okresu Zwykłego jest w całym Kościele przeżywana jako dzień szczególnego przypomnienia, że Słowo Boże - oprócz Eucharystii - jest pokarmem chrześcijan. Dlaczego mamy czytać Biblię? - Bo "czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże". Co nam da czytanie Biblii? - "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Kiedy mamy zacząć czytać Biblię? - Teraz, jak Szymon, Andrzej, Jakub i Jan, którzy "natychmiast, porzuciwszy sieci, poszli za Jezusem" (Mk 1,14-20).