© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

5 czerwca 2021 r. - Sobota IX Tygodnia Zwykłego
Choćbyśmy Najświętszą Ofiarę sprawowali na ołtarzu wykonanym z najdroższego marmuru, w naczyniach liturgicznych odlanych z najszczerszego złota i wysadzanych drogimi kamieniami, gdybyśmy Słowo Boże czytali z ręcznie przepisywanej na najszlachetniejszym pergaminie Biblii, a szaty liturgiczne były uszyte z najdelikatniejszych tkanin i ozdobione przez najzdolniejsze hafciarki, to i tak najpiękniejszą ozdobą dla Jezusa jest proste, ciche i pokorne ludzkie serce. Przekonuje nas o tym sam Jezus komentujący jałmużnę złożoną przez ubogą wdowę (Mk 12,38-44).

4 czerwca 2021 r. - Piątek IX Tygodnia Zwykłego
Jezus lubił swoim słuchaczom stawiać pytania, na przykład o to, czy Mesjasz jest synem czy Panem Dawida (Mk 12,35-37). Oczywiście nie dlatego, by poznać odpowiedź, bo przecież On zna odpowiedzi na wszystkie pytania świata, jest mądrzejszy od najmądrzejszych ludzi. Jezus chciał pobudzić swoich uczniów do samodzielnego myślenia, do poszukiwania prawdy. Dlatego warto w procesie własnego rozwoju duchowego stawiać wiele pytań, nawet mieć wątpliwości. Ważne jednak jest to, byśmy odpowiedzi szukali zawsze w Boskiej Mądrości.

3 czerwca 2021 r. - Czwartek - Uroczystość Bożego Ciała
Uczniowie, przygotowując Ostatnią Wieczerzę, spytali Jezusa: "Gdzie chcesz, żebyśmy przygotowali Ci Paschę?" (Mk 14,12-16.22-26). To najważniejsze pytanie, jakie możemy w życiu zadać: Czego chce Jezus? Procesje eucharystyczne, jakie odbywają się w dzień Bożego Ciała, są chyba spełnieniem najgłębszego pragnienia Jezusa, by nie zamykać Go w budynku kościoła, ale pójść z Nim dosłownie wszędzie. Do naszych bloków, szkół i miejsc pracy, sklepów, parków i placów zabaw, szpitali i przychodni zdrowia. Do ludzi starych i młodych, do rodzin i ludzi samotnych, do wesołych i smutnych, bogatych i biednych, zdrowych i chorych.
Kto ma to zrobić? Każdy z nas jest żywą monstrancją niosącą światu Jezusa. Oby Boże Ciało nie trwało tylko jeden dzień w roku.

2 czerwca 2021 r. - Środa IX Tygodnia Zwykłego
Słuchając niektórych fragmentów Pisma Świętego, możemy myśleć, że to nie do nas się one odnoszą. Gdy tekstu o małżeństwie siedmiu braci z jedną żoną (Mk 12,18-27) słuchają osoby niezamężne lub nieżonate, albo dzieci pierwszokomunijne uczestniczące w Białym Tygodniu, nauka Jezusa może wydać się im niezrozumiała. Warto jednak nawet w najtrudniejszych tekstach próbować usłyszeć choćby jedno słowo (jedno zdanie), przez które Duch Święty poruszy nasze serce. Na przykład "Nie jest On Bogiem umarłych, lecz żywych".

1 czerwca 2021 r. - Wtorek IX Tygodnia Zwykłego
Są ludzie, którzy oddają "cezarowi to, co należy do cezara" (Mk 12,13-17), ale zapominają o Bogu. Są też tacy, którzy "Bogu oddają to, co należy do Boga", zapominając jednak o powinnościach wobec cezara. Jezus uczy nas odpowiedzialności zarówno za sprawy Boskie, jak i ziemskie. Chrześcijanin musi być człowiekiem, który jedną nogą jest już w niebie, ale drugą twardo stąpa po ziemi.

31 maja 2021 r. - Poniedziałek - Święto Nawiedzenia NMP
Ewangeliczny opis wizyty Maryi w domu Elżbiety i Zachariasza (Łk 1,39-56) jest odpowiedzią na pytanie, dlaczego Bóg właśnie Maryję wybrał na Matkę swego Syna. Ona w niezwykły sposób potrafiła łączyć dwie postawy: uwielbianie Boga i służbę potrzebującym. Jedno i drugie jest najpiękniejszą modlitwą.

30 maja 2021 r. - Niedziela - Uroczystość Najświętszej Trójcy
Ostatnie słowa, jakie powiedział nam Jezus przed wniebowstąpieniem, to zapewnienie o Jego obecności z nami "przez wszystkie dni, aż do skończenia świata" (Mt 28,16-20). Warto mocno pracować nad tym, by tę życiodajną obecność realnie odczuwać, byśmy naszą codzienność przeżywali naprawdę w bliskości Syna Bożego, a z Nim także Ojca i Ducha.