© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

30 kwietnia 2022 r. - Sobota II Tygodnia Wielkanocnego
Kiedy apostołowie przeprawiali się łodzią przez jezioro, nie dość, że czynili to w ciemnościach, to jeszcze "jezioro burzyło się od silnego wichru". Przez to ich umysły i serca były tak zamknięte, że zobaczywszy "Jezusa kroczącego po jeziorze i zbliżającego się do łodzi, przestraszyli się" (J 6,16-21). My też czasem pod wpływem różnych życiowych doświadczeń, zasłyszanych opinii i spotkanych ludzi, odbieramy Boga jako zagrożenie dla naszej wolności, dla naszej niezależności. Nic bardziej mylnego. Jezus zawsze przychodzi do nas jako ratownik, jest z nami obecny jako nasze wsparcie i pociecha w trudnościach, jest dla nas gwarantem szczęścia teraz i na wieki.

29 kwietnia 2022 r. - Piątek - Święto św. Katarzyny Sieneńskiej, patronki Europy
Niektóre z nauk Jezusa są proste i łatwe do przyjęcia. Ale większość to słowa trudne i niepojęte dla naszego ograniczonego ludzkiego myślenia. Nawet apostołowie nie byli w stanie zrozumieć faktu zmartwychwstania, więc tym bardziej dla nas jest ono czymś niezrozumiałym. Podobnie ciężko nam pojąć, że zbawienie przychodzi przez krzyż, że śmierć jest bramą do wieczności, że trzeba wybaczać i kochać nieprzyjaciół. Gdy stajemy twarzą w twarz z wielką tajemnicą Boga, warto nie rezygnować, tylko przypomnieć sobie słowa Jezusa: "Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie" (Mt 11,25-30).

28 kwietnia 2022 r. - Czwartek II Tygodnia Wielkanocnego
Na kartach Nowego Testamentu znajdujemy całą panoramę tematów poruszanych przez Jezusa. On bardzo często mówił ludziom o miłosierdziu, przebaczeniu, poszukiwaniu zaginionych owiec, o niesądzeniu i niepotępianiu, natomiast niezwykle rzadko wspominał o gniewie Boga. W Ewangelii wg św. Jana tylko jeden raz pada stwierdzenie: "Kto nie wierzy Synowi, nie ujrzy życia, lecz gniew Boży nad nim wisi" (J 3,31-36). To jedyna sytuacja, kiedy człowiek może sprowadzić na siebie gniew Boży, gdy świadomie i w wolny sposób definitywnie odrzuca miłość Bożą wyrażoną w oddaniu za nas Bożego Syna. Bóg jest nieskończenie miłosierny, ale nie może być miłosierny na siłę.

27 kwietnia 2022 r. - Środa II Tygodnia Wielkanocnego
Każdy ojciec z pewnością przyzna, że jego dzieci są największym skarbem, całym jego światem. Gdy więc słyszymy słowa Jezusa: "Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał" (J 3,16-21), to wiemy, że Bóg nie mógł nam dać niczego więcej, bo nie miał nic cenniejszego, bo dał wszystko, co było Jego bogactwem - Syna. Miłość Boża jest nieskończona, bezgraniczna - jak Jezus.

26 kwietnia 2022 r. - Wtorek - Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika
W tym roku uroczystość św. Wojciecha (obchodzona z reguły 23 kwietnia) jest o kilka dni przesunięta w liturgicznym kalendarzu Kościoła. Dlaczego? Bo trwała Oktawa Wielkanocy, bo Jezus Zmartwychwstały jest ważniejszy niż nawet tak wielki święty jak Wojciech. Na tym właśnie polega świętość, by uznać Jezusa jako pierwszą i najważniejszą osobę naszego życia, by być ziarnem pszenicy, które "wpadłszy w ziemię, obumrze i przyniesie plon obfity" (J 12,24-26).

25 kwietnia 2022 r. - Poniedziałek - Święto św. Marka, ewangelisty
Słowa Jezusa: "Idźcie na cały świat" (Mk 16,15-20) warto odczytać w kontekście dopiero co przeżytego przez nas Jego zmartwychwstania. Gdyby Jezus nie zmartwychwstał, gdyby na zawsze pozostał w ciemnym grobie, całe Jego dzieło szybko by się rozpadło w drobny mak. Ale On usłyszał od Ojca: "Wyjdź na świat". Apostołowie zamknięci w Wieczerniku byli jak Jezus w grobie, dlatego im również kazał wyjść na zewnątrz i iść na krańce świata. My też mamy wybór: pozostać w zamknięciu murów kościoła, w otoczeniu wąskiego grona najwierniejszych parafian, lub pójść do świata nie zawsze nam życzliwego, ale głodnego prawdy i miłości.

24 kwietnia 2022 r. - Niedziela Miłosierdzia Bożego
Jakie jest najstarsze święto chrześcijańskie? Niedziela jako pamiątka zmartwychwstania. Ewangelista Jan daje świadectwo, że apostołowie "wieczorem pierwszego dnia tygodnia" spotkali żyjącego Jezusa. "A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie znowu byli wewnątrz domu, Jezus przyszedł mimo drzwi zamkniętych" (J 20,19-31). Niedziela to dzień, a którym miłosierny Bóg ma dla nas czas, zaprasza nas do swego domu, karmi nas Słowem i Ciałem Jezusa, jednoczy nas we wspólnocie.