© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

7 maja 2022 r. - Sobota III Tygodnia Wielkanocnego
"Wielu spośród Jego uczniów mówiło: Trudna jest ta mowa" (J 6,55.60-69). Rzeczywiście nauka Jezusa często jest dla nas bardzo trudna do przyjęcia, zwłaszcza gdy wymaga od nas radykalnej zmiany życia, rezygnacji z siebie oraz gotowości do przyjęcia krzyża. Z Nim bywa trudno, ale bez Niego jest jeszcze gorzej. Warto powtórzyć za Piotrem: "Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego".

6 maja 2022 r. - Piątek - Święto św. apostołów Filipa i Jakuba
Słowa apostoła Filipa: "Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy" spotkały się z reakcją Jezusa: "Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś?" (J 14,6-14). Odpowiedź Jezusa warto odczytać jako skierowaną do każdego z nas. Jezus jest naprawdę blisko nas, jest naszą "drogą, prawdą i życiem", naszym Przyjacielem i Przewodnikiem, a my tak często zamykamy oczy i nie próbujemy Go zobaczyć. Jak to zrobić? "Dobrze widzi się tylko sercem" (Antoine de Saint-Exupéry).

5 maja 2022 r. - Czwartek III Tygodnia Wielkanocnego
Bardzo smutna jest sytuacja, gdy rodzina organizująca pogrzeb bliskiej osoby nalega, by podczas ceremonii nie sprawować mszy świętej, poprzestając tylko na liturgii słowa. Równie smutne jest to, że bardzo często podczas mszy pogrzebowej do Komunii Świętej przystępuje jedna - dwie osoby. A Jezus jednoznacznie mówi, że Jego Ciało jest najskuteczniejszym antidotum na truciznę śmierci: "Ja jestem chlebem żywym; jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki" (J 6,44-51).

4 maja 2022 r. - Środa III Tygodnia Wielkanocnego
Wiele osób chodzących regularnie do kościoła (w tym wielu księży) bardzo łatwo ocenia ludzi uczestniczących w liturgii. Patrzymy na punktualność, wykonywane gesty, jakość śpiewu, znajomość modlitw, a przede wszystkim na sposób przystępowania do Komunii Świętej. Jest to niestety ocenianie wyłącznie po zewnętrznych przejawach, bo przecież nie mamy wglądu w głębię ludzkiego serca. Pokusa oceniania drugiego człowieka sprawia, że sami kiepsko w liturgii uczestniczymy. A jeszcze gorsze jest to, że ocenianie często przechodzi w potępianie. Dlatego warto uważnie wsłuchać się w słowa Jezusa, gdy mówi o swoim pragnieniu, by nic nie stracił z tego, co powierzył Mu Ojciec (J 6,35-40). Obyśmy i my swoimi powierzchownymi ocenami nie utracili nikogo.

3 maja 2022 r. - Wtorek - Uroczystość NMP Królowej Polski
Wielu ludzi chciałoby patrzeć na życie z pozycji króla lub królowej. Zasiadać na tronie, odbierać uniżone pokłony od poddanych, mieć wszystkiego pod dostatkiem, rządzić wszystkimi i wszystkim. Jezus jest Królem, a Jego Matka Królową w zupełnie innym znaczeniu. Jezus uczył, że mieć władzę to służyć, i pokazał, że pełnia służby, a więc i królowania, jest oddaniu własnego życia dla innych. Maryja jest Królową, jedną z niezliczonych królowych, wśród których są na przykład nasze mamy, oddane swym dzieciom bezgranicznie, odejmujące sobie od ust, czuwające po nocach przy łóżeczku chorego dziecka, rezygnujące z planów zawodowych dla dobra rodziny. Bogu dzięki za wszystkie Mamy - Królowe.

2 maja 2022 r. - Poniedziałek III Tygodnia Wielkanocnego
Po cudownym rozmnożeniu chlebów Jezus powiedział: "Zabiegajcie o ten pokarm, który trwa na życie wieczne, a który da wam Syn Człowieczy" (J 6,22-29). W słowie "zabiegajcie" jest ukryte słowo "bieg", biegnie tylko taki człowiek, któremu na czymś bardzo zależy. A to oznacza, że w naszym uczestnictwie w Eucharystii powinniśmy wykazywać się wielką gorliwością, że do spotkania z Jezusem powinniśmy się spieszyć, że nie powinniśmy ani na chwilę odkładać momentu przyjęcia Komunii Świętej, że adorowania Najświętszego Sakramentu nigdy nie nazwiemy stratą czasu.

1 maja 2022 r. - III Niedziela Wielkanocna
Pytanie Jezusa: "Czy miłujesz Mnie?" i odpowiedź Piotra: "Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham" (J 21,1-19) powinny wejść do naszego codziennego języka. W relacji z Bogiem zarówno jako usłyszenie, że jesteśmy przez Niego kochani nad życie, jak i zapewnienie o naszej odpowiedzi miłością na miłość. I w relacji z bliźnimi, zwłaszcza wobec rodziny, przyjaciół, współpracowników, sąsiadów, rodaków, uchodźców, wszystkich będących w potrzebie i tęskniących za miłością.