© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

19 marca 2022 r. - Sobota - Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP
Z kultem św. Józefa jest związana pewna mało znana ciekawostka. Otóż święty ten jest czasem przedstawiany za pomocą rzeźby śpiącego twardym snem mężczyzny. W żartach można powiedzieć, że to idealny patron dla wielu mężów i ojców, ale tak na serio sen Józefa jest nawiązaniem do sposobu, w jaki Bóg przekazywał mu swoją wolę - "Oto anioł Pański ukazał mu się we śnie (...) Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański" (Mt 1, 16.18-21.24). W naszym życiu Bóg też działa w sposób nieszablonowy i zaskakujący. Czasem przez sen, czasem przez pozornie przypadkowe wydarzenia. Przez znanych lub nieznanych ludzi. Nawet czasem przez spotykające nas nieszczęścia. Obyśmy umieli Go usłyszeć i - jak Józef - okazać posłuszeństwo.

18 marca 2022 r. - Piątek II Tygodnia Wielkiego Postu
Przypowieść o dzierżawcach winnicy (Mt 21,33-46) uczy nas ważnej rzeczy o Bogu, ludziach i świecie. To Bóg jest właścicielem świata, my jesteśmy tylko dzierżawcami, którym On zlecił troskę o swoją własność. Ale wykombinowaliśmy sobie - jak bohaterowie przypowieści - "Zabijmy go, a posiądziemy jego dziedzictwo". Prawdopodobnie dlatego współczesny świat tak bardzo walczy z Bogiem, gdyż chce zająć Jego miejsce.
"Arcykapłani i faryzeusze, słuchając przypowieści, poznali, że o nich mówi". Obyśmy i my to poznali, i w porę się nawrócili.

17 marca 2022 r. - Czwartek II Tygodnia Wielkiego Postu
Jedno zdanie z przypowieści o Łazarzu i bogaczu szczególnie warto wziąć sobie do serca: "Pragnął on nasycić się odpadkami ze stołu bogacza" (Łk 16,19-31). Niestety właśnie tak jest, że często ubogim dajemy odpadki, resztki, coś, co nam zbywa, co jest niepotrzebne, zużyte, niepełnowartościowe. Do parafialnego punktu charytatywnego często trafiają rzeczy zniszczone, brudne, nawet zapleśniałe. Trzeba koniecznie pamiętać, że pomaganie ludziom zawsze musi szanować ich człowieczeństwo, ich godność. Lepiej w ogóle nie pomagać niż pomagać, upokarzając człowieka.

16 marca 2022 r. - Środa II Tygodnia Wielkiego Postu
Oburzamy się (i słusznie) na Jakuba, Jana i ich matkę, że słysząc z ust Jezusa zapowiedź Jego męki i śmierci, zamiast myśleć o Nim, próbowali sobie zapewnić miejsce w niebie po Jego prawej i lewej stronie (Mt 20,17-20). Trzeba jednak podobne oburzenie skierować także w swoją własną stronę, bo i nam zdarza się czerpać jakieś korzyści z ludzkiego nieszczęścia. Są na przykład ludzie, którzy próbują nieuczciwie zarabiać na dramacie uchodźców. Są ludzie (politycy, celebryci), którzy zyskują poparcie przez publiczne pokazywanie pomocy Ukraińcom. Warto do siebie samego skierować słowa Jezusa: "Nie tak będzie u was".

15 marca 2022 r. - Wtorek II Tygodnia Wielkiego Postu
Jak rozpoznać faryzeusza? Ale nie w drugim człowieku, tylko w sobie? Jezus podpowiada: "Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą" oraz "Uczynki swe spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać". Jak się strzec faryzeizmu? - "Największy z was niech będzie waszym sługą" (Mt 23,1-12).

14 marca 2022 r. - Poniedziałek II Tygodnia Wielkiego Postu
Słowa Jezusa są ponadczasowe. To, co mówił dwa tysiące lat temu, obowiązuje dzisiaj, i widzimy, jak spełnia się na naszych oczach. Na przykład zdanie: "Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie" (Łk 6,36-38) może nam przypomnieć wielkie kontenery darów, jakie otrzymywaliśmy z Zachodu podczas stanu wojennego, i równie wielką pomoc wysyłaną przez nas na Ukrainę. Dobro otrzymane musi owocować dobrem rozdawanym.

13 marca 2022 r. - II Niedziela Wielkiego Postu
Kiedy Jezus wyszedł na górę Tabor, by spotkać się z Ojcem, "wygląd Jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się lśniąco białe" (Łk 9,28-36). Druga niedziela wielkopostna jest dobrą okazją, by postawić sobie pytanie, kiedy ostatni raz modliliśmy się tak intensywnie, by mieć wypieki na twarzy. Czy nasze spotkania z Bogiem sprawiają, że gniew na twarzy przemienia się w uśmiech? Czy trwanie w Bożej obecności przynosi nam pokój i usuwa lęk? Czy nasze duchowe odzienie (uczucia, pragnienia, tęsknoty) dzięki Bogu staje się tak czyste, że aż lśniąco białe?