© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

25 czerwca 2022 r. - Sobota - Wspomnienie Niepokalanego Serca NMP
W liturgii Kościoła Serce Jezusa i Serce Maryi są czczone przez dwa następujące po sobie dni. Ta liturgiczna bliskość nie jest dziełem przypadku. Maryja towarzyszyła Jezusowi w każdej chwili Jego życia, ani na moment Go nie opuszczając. Tak samo my powinniśmy starać się być z Jezusem bez przerwy, w radości i w smutku, w zdrowiu i w chorobie, w dostatku i w biedzie. I w tym wszystkim "chować wiernie Boże sprawy w swym sercu" (Łk 2,41-51).

24 czerwca 2022 r. - Piątek - Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa
Serce to najważniejsza część ludzkiego organizmu, zarówno w znaczeniu fizycznym jako mięsień pompujący krew w najdalsze zakamarki ciała, jak i w sensie duchowym jak symbol ludzkich uczuć, zwłaszcza miłości. Przez Najświętsze Serce Jezusa Bóg napełnia nas bezgranicznie swoją miłością, daje nam siłę do trwania w Jego łasce. A jeśli zdarzy się nam czasem zagubić, Boże Serce Dobrego Pasterza szuka, aż znajdzie (Łk 15,3-7). Miłość Boskiego Serca nigdy nie ustaje.

23 czerwca 2022 r. - Czwartek - Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela
Żyjemy w tak dziwnych czasach, że nawet żyjący na tym samym piętrze ludzie nie wiedzą, co słychać u sąsiadów. Zmęczeni po całodziennej gonitwie zamykają się w swoich czterech ścianach, nie słysząc ani śmiechu radości z narodzin dziecka, ani płaczu żałoby po śmierci sąsiada. Reakcja sąsiadów i krewnych Elżbiety i Zachariasza po narodzinach Jana Chrzciciela (Łk 1,57-66.80) powinna nas zawstydzić i zmotywować, byśmy i my umieli cieszyć się cudzym szczęściem, a jak trzeba, to i cierpieli cudzym bólem.

22 czerwca 2022 r. - Środa XII Tygodnia Zwykłego
"Każde dobre drzewo wydaje dobre owoce" (Mt 7,15-20). Jak w praktyce poznać, że jesteśmy dobrym drzewem? Może na przykład w ten sposób, że wszyscy, którym kiedykolwiek okazaliśmy serce, powrócą do nas, gdy sami będziemy w potrzebie.

21 czerwca 2022 r. - Wtorek XII Tygodnia Zwykłego
Prawdopodobnie pierwszą reakcją na słowa Jezusa "Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie" (Mt 7,6.12-14) jest uważne rozglądanie się, kto w naszym otoczeniu jest psem, a kto świnią. A może warto zrobić inaczej - zacząć od siebie i pomyśleć, co zrobić, by nie zejść na psy ani się nie ześwinić.

20 czerwca 2022 r. - Poniedziałek XII Tygodnia Zwykłego
"Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni" (Mt 7,1-5) - mówi Jezus. Jaki z naszych sądów jest najgorszy w Bożych oczach? Chyba ten, który wynika z grzechu pychy. Gdy osądzając człowieka, porównujemy go do ideału, za który uważamy samych siebie. Gdy wszystko, co sami robimy, uważamy za doskonałe, a potępiamy bliźniego, jeśli odważy się mieć inne niż nasze zdanie. Gdy oczekujemy od Boga miłosierdzia dla siebie, a odmawiamy go ludziom. Trzeba to zmienić, choć droga przed nami trudna i wyboista.

19 czerwca 2022 r. - XII Niedziela Zwykła
Na pytanie "Za kogo Mnie uważacie?" Piotr odpowiedział: "Za Mesjasza Bożego" (Łk 9,18-24). Jaka byłaby nasza odpowiedź? Za Boga, Pana, Zbawiciela, Nauczyciela, Przewodnika, Króla. A może za Przyjaciela, który zawsze jest, który nigdy nie zawiedzie, który we wszystkim pomoże, który zawsze ma czas i cierpliwość.