© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

30 lipca 2022 r. - Sobota XVII Tygodnia Zwykłego
Opis męczeńskiej śmierci Jana Chrzciciela (Mt 14,1-12) to jeden z najtrudniejszych tekstów biblijnych. Ciężko go czytać, ciężko zrozumieć. Ciężko pojąć, jak można wykorzystać dziecko do zabicia kogoś. Jak można dziecku dać na misie uciętą ludzką głowę, by ją zaniosło matce. Jak można w ogóle wydać wyrok śmierci na człowieka jako zapłatę za taniec. Czy ten tekst ewangeliczny możemy nazwać Słowem Bożym? Tak, jeśli poruszy do głębi nasze serca i będzie nas w stanie czegoś dobrego nauczyć.

29 lipca 2022 r. - Piątek - Wspomnienie św. Marty, Marii i Łazarza
Kiedy ktoś bliski nam ciężko zachoruje, modlimy się o jego uzdrowienie, często licząc nawet na cud. Czasem Bóg nas wysłuchuje, ale niestety również zdarza się, że Jego wola jest inna i bliski nam człowiek odchodzi. Jak się wtedy zachować? Obrazić się na Boga? Co Mu powiedzieć? Może warto za świętą Martą powtórzyć jej słowa powiedziane do Jezusa po śmierci brata: "Panie, gdybyś tu był, mój brat by nie umarł; lecz i teraz wiem, że Bóg da Ci wszystko, o cokolwiek byś prosił Boga" oraz "Tak, Panie, ja mocno wierzę, że Ty jesteś Mesjasz, Syn Boży" (J 11,19-27).

28 lipca 2022 r. - Czwartek XVII Tygodnia Zwykłego
Rybacy, o których mówił Jezus w przypowieści (Mt 13,47-53), powróciwszy z połowu, wybierali dobre ryby, a złe odrzucali. Co to znaczy, że ryby były złe? Prawdopodobnie za małe, by je móc sprzedać. Dlatego odrzucali je z powrotem do jeziora, by dalej rosły i w przyszłości okazały się dobre. To dla nas nauka, że jeśli jeszcze nie nadajemy się do Królestwa Bożego, Bóg odrzuca nas, ale nie po to, by nas bezpowrotnie stracić, ale by dać nam szansę na duchowy wzrost. Obyśmy jej nie zmarnowali.

27 lipca 2022 r. - Środa XVII Tygodnia Zwykłego
Jezus uczył, że dla Królestwa Bożego warto poświęcić wszystko, co posiadamy - z mocnym naciskiem na słowo "wszystko" (Mt 13,44-46). Nie chodzi tylko o majątek, zawartość portfela czy konto bankowe, to byłoby zbytnie uproszczenie. Jesteśmy przecież posiadaczami rzeczy cenniejszych niż pieniądze. Nasza dusza, rozum, wolność, uczucia, talenty, osobowość, marzenia, plany życiowe, przeszłość i przyszłość, życie. To wszystko ma ogromną wartość, ale jest niczym wobec skarbu Bożego Królestwa.

26 lipca 2022 r. - Wtorek - Wspomnienie św. Anny i Joachima, rodziców NMP
"Szczęśliwe oczy wasze, że widzą, i uszy wasze, że słyszą" (Mt 13,16-17). Nie wiemy, czy święci Anna i Joachim mieli możliwość zobaczenia i usłyszenia Jezusa, czy mogli Go jako małe dziecko trzymać w ramionach. Ewangelia o tym milczy. Dla nas też Jezus jest ukryty - w Chlebie, Słowie, Kościele. Ale to nie znaczy, że Go nie możemy zobaczyć, wiara i miłość potrafią widzieć to, co po ludzku niewidzialne.

25 lipca 2022 r. - Poniedziałek - Święto św. Jakuba, apostoła
Prośba, z jaką zwróciła się do Jezusa matka apostołów Jakuba i Jana "Powiedz, żeby ci dwaj moi synowie zasiedli w Twoim królestwie" (Mt 20,20-28) jest obrazem ogromnej miłości łączącej mamę z dziećmi. Kochać kogoś to pragnąć dla niego największego szczęścia. A nie ma szczęścia większego od zbawienia w niebie. Warto przy tej okazji pomyśleć o naszej odpowiedzialności za życie duchowe naszych najbliższych (na przykład o umożliwieniu osobom starszym, schorowanym korzystania z sakramentów).

24 lipca 2022 r. - XVII Niedziela Zwykła
Prośba uczniów Jezusa "Panie, naucz nas modlić się" (Łk 11,1-13) jest aktualna także dla nas. W odpowiedzi Jezus proponuje nam modlitwę "Ojcze nasz" jako wzór wszystkich naszych modlitw. Co w tej modlitwie jest szczególnie godne naśladowania? Między innymi to, że wszystkie prośby są zapisane w liczbie mnogiej. Bo nie powinniśmy egoistycznie modlić się tylko za siebie i dla siebie. Altruizm w modlitwie to coś, co Bogu bardzo się podoba i przekonuje Go do słuchania nas.