© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

20 sierpnia 2022 r. - Sobota XX Tygodnia Zwykłego
"Jeden jest Nauczyciel, jeden jest Ojciec, Ten w niebie" (Mt 23,1-12), więc nic innego nie powinno zajmować należnego Mu pierwszego miejsca. Czasem różne sprawy, skądinąd potrzebne i wartościowe (np. sukces, wykształcenie, talenty, praca, majątek), próbują zastąpić nam Boga, ale to droga prowadząca na manowce. "Gdzie Bóg jest na pierwszym miejscu, tam wszystko jest na swoim miejscu" (św. Augustyn).

19 sierpnia 2022 r. - Piątek XX Tygodnia Zwykłego
Faryzeusze i saduceusze konkurowali między sobą o wpływy religijno-polityczne wśród Żydów. "Gdy Jezus zamknął usta saduceuszom" (Mt 22,34-40), faryzeusze liczyli, że uda się im przeciągnąć Go na swoją stronę. Odpowiedź Jezusa była najlepsza z możliwych - przypomniał im po prostu przykazanie miłości Boga i bliźniego. Jak piękny byłby świat, gdyby wszyscy to zrozumieli.

18 sierpnia 2022 r. - Czwartek XX Tygodnia Zwykłego
"Przyjdźcie na ucztę" (Mt 22,1-14) - to padające z ust Jezusa zaproszenie odnosimy przede wszystkim do uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii. Warto pracować nad tym, by motywacją do wizyty w kościele było nie tylko poczucie religijnego obowiązku, ale pragnienie stanięcia w obecności Jezusa, słuchania Jego słów, nakarmienia się Jego Ciałem oraz spotkania sióstr i braci w kościelnej wspólnocie. Zaproszenie na ucztę to także propozycja wejścia w bliską relację międzyosobową z Bogiem jako przyjacielem, bo tylko z bliskimi osobami siada się do stołu.

17 sierpnia 2022 r. - Środa XX Tygodnia Zwykłego
W przypowieści o robotnikach w winnicy (Mt 20,1-16) Jezus przekazuje dwie ważne nauki. Pierwsza to zapewnienie, że Bogu zależy na każdym człowieku, nawet takim, który całe niemal życie Go lekceważył. A druga to przestroga, byśmy nie uważali się za lepszych od innych ludzi i nie oczekiwali od Boga łaski większej niż oni otrzymują.

16 sierpnia 2022 r. - Wtorek XX Tygodnia Zwykłego
"U Boga wszystko jest możliwe" (Mt 19,23-30) - uczy Jezus. Ale to nie znaczy, że Bóg da nam absolutnie wszystko, o cokolwiek Go będziemy prosić, nawet rzeczy złe. Kluczowe w proszeniu Boga jest zdanie się na Jego mądrość i miłość, i pełne zawierzenia powiedzenie "Bądź wola Twoja" oraz "Jezu, ufam Tobie".

15 sierpnia 2022 r. - Poniedziałek - Uroczystość Wniebowzięcia NMP
Czasem z ust osób wrogo nastawionych do naszej wiary możemy usłyszeć zarzut, że skoro nasza ojczyzna jest w niebie, to czemu boimy się śmierci i chcemy żyć tutaj jak najdłużej. To prawda, że idziemy przez życie w kierunku nieba, ale też mamy przez Jezusa zlecone zadanie, by już tutaj, na ziemi budować Królestwo Boże, którego pełni doświadczymy kiedyś w niebie. Robimy to, starając się żyć miłością, prawdą, dobrocią, czułością, wiernością, odpowiedzialnością. A siłą do działania jest dla nas obecność Jezusa tak bliska, jak Jego obecność pod sercem Maryi od zwiastowania do narodzenia (Łk 1,39-56), a potem przez całą wieczność.

14 sierpnia 2022 r. - XX Niedziela Zwykła
Wielu ludzi ma niestety w naturze narzekanie. Gdy na przykład w wakacje świeci słońce, narzekają, że jest za gorąco. Gdy słońca nie ma, utyskują, że zimno i pochmurno. O ile światło słońca może nam się dawać we znaki, o tyle Boży ogień jest źródłem światła i ciepła, które nikomu nie szkodzi. Przeciwnie, bez niego nie jest możliwy nasz duchowy wzrost. Gdy Jezus więc mówi "Przyszedłem ogień rzucić na ziemię" (Łk 12,49-53), to warto zwrócić ku niemu swoją twarz i serce, jak słonecznik obracający się cały dzień w kierunku słońca.