© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

27 sierpnia 2022 r. - Sobota XXI Tygodnia Zwykłego
W przypowieści o talentach Jezus przeciwstawia sobie dwie postawy: "dobry i wierny" oraz "zły i gnuśny" (Mt 25,14-30). We współczesnej mowie potocznej prawie nie używa się pojęcia gnuśności, wielu ludzi nie do końca wie, co to słowo oznacza. Jest wiele synonimów słowa "gnuśny", ale najciekawsze chyba jest określenie "taki, w którym nic się nie dzieje" (Słownik etymologiczny języka polskiego). A Bóg pragnie, by w nas tętniło życie, by działo się w nas i przez nas bardzo wiele dobrego, byśmy byli pełni akcji. Od gnuśności - zachowaj nas, Panie!

26 sierpnia 2022 r. - Piątek - Uroczystość NMP Częstochowskiej
Co roku w święto Matki Boskiej Częstochowskiej czytany jest w liturgii fragment Ewangelii św. Jana opisujący wizytę Jezusa i Maryi w Kanie Galilejskiej na weselu (J 2,1-11). Prawdopodobnie z tego powodu Jasna Góra jest nazywana "Polską Kaną". Przesłaniem, jakie płynie z tekstu janowego, jest zachęta do zaproszenia Jezusa i Jego Matki, by stali się uczestnikami naszego życia, radości, wesela, planów życiowych, relacji międzyludzkich, nadziei, miłości, ale także trosk, niepowodzeń i porażek. Z Jezusem i Maryją żyje się lepiej.

25 sierpnia 2022 r. - Czwartek XXI Tygodnia Zwykłego
Kończące się powoli wakacje to dla wielu z nas czas fizycznego i duchowego rozleniwienia. Już niedługo trzeba będzie znów wcześniej wstawać, dokładnie planować swój czas, powrócić do codziennych obowiązków. Dlatego warto usłyszeć padające z ust Jezusa wezwanie "Czuwajcie!" (Mt 24,42-51), oczywiście nie tylko w kontekście towarzyskim i zawodowym, ale także (nawet przede wszystkim) duchowym.

24 sierpnia 2022 r. - Środa - Święto św. Bartłomieja, apostoła
Bartłomiej (Natanael), gdy usłyszał o Jezusie z Nazaretu, w pierwszej chwili zwątpił, gdyż dla Judejczyków Galilejczycy byli obywatelami drugiej kategorii. Potrafił jednak zachwycić się Jezusem i Jego tajemniczą mądrością, i poszedł za Nim (J 1,45-51). Dobrze byłoby, gdyby i w nas dokonała się taka sama przemiana, jak w duszy Bartłomieja. Byśmy nie oceniali ludzi po ich pochodzeniu, wyglądzie i innych zewnętrznych cechach. Byśmy potrafili patrzeć w serce.

23 sierpnia 2022 r. - Wtorek XXI Tygodnia Zwykłego
Prawo żydowskie nakazywało składanie Bogu "dziesięciny z mięty, kopru i kminku" (Mt 23,23-26). Tylko po co Bogu mięta, koper i kminek? Przecież Bóg nie jada w niebie potraw, by je musiał doprawiać ziołami. A nawet (hipotetycznie) gdyby Bóg był kucharzem, Jego potrawy byłyby tak doskonałe, że nie wymagałyby przyprawiania. Dlatego Jezus uczy, że Bogu nie trzeba dawać nic prócz jednego - naszego serca. To najcenniejszy dar.

22 sierpnia 2022 r. - Poniedziałek - Wspomnienie NMP Królowej
Co jest największym pragnieniem i troską Maryi? Chyba to, by wszystkie Jej dzieci złączyły się kiedyś w niebie z Jej Synem Jezusem. Jezus wytykał uczonym w Piśmie i faryzeuszom, że zamykają królestwo niebieskie przed ludźmi (Mt 23,13-22), Matka Boża zaś robi wszystko, by bramy Królestwa były na oścież otwarte dla każdego. A że jest Królową, to Jej moc płynąca ze zjednoczenia z Synem jest naprawdę wielka. Pod Jej opieką możemy osiągnąć wszystko, nawet niebo.

21 sierpnia 2022 r. - XXI Niedziela Zwykła
Zamyślenie nad słowami Jezusa, że "ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi" warto połączyć z pytaniem, które ktoś Mu zadał: "Panie, czy tylko nieliczni będą zbawieni?" (Łk 13,22-30). Na zbawieniu ludzi, z którymi idziemy przez życie, zwłaszcza na zbawieniu rodziny i przyjaciół, powinno nam zależeć tak bardzo, że moglibyśmy wręcz powiedzieć Bogu, by do nieba wpuścił ich wszystkich przed nami. Byśmy jako ostatni weszli do Królestwa Bożego, niejako pilnując, by nikt nie został pominięty.