© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

10 września 2022 r. - Sobota XXIII Tygodnia Zwykłego
Żeby wydawać dobre owoce, trzeba być dobrym drzewem. By być dobrym drzewem, trzeba rosnąć w żyznej ziemi. Podobnie by być bezpiecznym domem, trzeba być zbudowanym na solidnym fundamencie. Im bardziej jesteśmy wkorzenieni i wbudowani w Boga, tym większa jest nasza wartość i wtedy "z dobrego skarbca swego serca wydobywamy dobro" (Łk 6,43-49).

9 września 2022 r. - Piątek XXIII Tygodnia Zwykłego
"Czy może niewidomy prowadzić niewidomego? Czy nie wpadną w dół obydwaj?" (Łk 6,39-42). Jeśli w życiu doświadczamy przeróżnych niemocy, to nie możemy się otaczać samymi ludźmi słabymi jak my. Potrzebujemy kogoś mocnego, zdrowego, mądrego, kto poda nam rękę, podźwignie z upadku, zmotywuje do walki. Tym kimś jest Jezus, nasz Bóg i Przyjaciel, Towarzysz wędrówki i Przewodnik, nasza Siła i Sens życia. Tym kimś są również święci - z Maryją na czele. To także nasi duchowi przewodnicy - rodzice, wychowawcy, duszpasterze, przyjaciele.

8 września 2022 r. - Czwartek - Święto Narodzenia NMP
Za każdym razem, gdy świętujemy czyjeś urodziny, mamy okazję do refleksji nad tym, co w jubilacie cenimy najbardziej, co w jego osobie jest dla nas najwyższą wartością. W dniu 8 września, obchodząc Narodzenie Matki Bożej, możemy postawić dokładnie takie samo pytanie. W czym Maryja jest dla nas wyjątkowa? Być może w tym, że dała nam Emmanuela, to znaczy "Boga z nami" (Mt 1,18-23). Że dzięki Niej groźny, surowy i daleki Bóg Starego Testamentu został objawiony jako bliski, czuły i oddany nam bez reszty. Że w Niej i przez Nią możemy doświadczyć, że Bóg jest Miłością.

7 września 2022 r. - Środa XXIII Tygodnia Zwykłego
W krajach wysoko rozwiniętych (a więc i w Polsce) jednym z poważniejszych problemów społecznych jest depresja. To choroba cywilizacyjna, z którą musi się zmagać coraz więcej osób żyjących na co dzień w ogromnym pędzie, pod wielka presją, w narastającym zmęczeniu i lęku przed jutrem. Do wszystkich, którzy czują przygniatający ich ciężar życia, Jezus kieruje słowa błogosławieństw: "Błogosławieni jesteście, ubodzy, (...) Błogosławieni, którzy głodujecie, (...) Błogosławieni, którzy teraz płaczecie, (...) Błogosławieni, gdy ludzie was znienawidzą i wyłączą spośród siebie" (Łk 6,20-26). U Jezusa i w Jezusie jest ratunek z największych depresji. Naprawdę!

6 września 2022 r. - Wtorek XXIII Tygodnia Zwykłego
Warto postawić pytanie, czym kierował się święty Łukasz, szczegółowo podając w swojej wersji Ewangelii imiona dwunastu apostołów (Łk 6,12-19). Być może chodziło o to, że przy Jezusie jest miejsce dla wszystkich. I że ludzie, których On wybiera, różnią się miedzy sobą, nie tylko imionami, ale charakterami, wiekiem, zawodem, wykształceniem, talentami. I nawet jeśli mają takie same imiona, to jeden jest Szymonem Piotrem, a drugi Szymonem Gorliwym, jeden Judą, a drugi Judaszem.

5 września 2022 r. - Poniedziałek XXIII Tygodnia Zwykłego
Dla kogo Jezus uczynił cud uzdrowienia uschłej ręki (Łk 6,6-11)? Czy dla siebie samego, by udowodnić wszystkim, że jest Mesjaszem mającym wyjątkową moc? Czy dla uczonych w Piśmie i faryzeuszów, by im pokazać, że są w błędzie co do rozumienia zasad szabatu? Nie, On zawsze czynił dobro dla człowieka, który jest w biedzie, któremu jest w życiu źle i ciężko. Czynił dobro nawet wtedy, gdy mogło to wywołać szał i ogromną niechęć Jego wrogów.

4 września 2022 r. - XXIII Niedziela Zwykła
Co miał na myśli Jezus, gdy zachęcał do wyrzeczenia się wszystkiego, co posiadamy (Łk 14,25-33)? By na to pytanie odpowiedzieć, trzeba postawić drugie: Co tak naprawdę posiadamy, co warto oddać bez żalu Jezusowi? Z pewnością nasz czas, nasze plany życiowe, nasze talenty, naszą osobowość, naszą duchowość i cielesność. Oddanie siebie Bogu i ludziom nie jest stratą, przeciwnie - jest zyskiem niewyobrażalnie wielkim.