© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

8 października 2022 r. - Sobota XXVII Tygodnia Zwykłego
Kiedy modlimy się na różańcu, pięćdziesiąt trzy razy nazywamy Maryję i Jezusa błogosławionymi. Dwa tysiące lat temu "jakaś kobieta z tłumu głośno zawołała: Błogosławione łono, które Cię nosiło, i piersi, które ssałeś" (Łk 11,27-28). I tej kobiecie, i nam Jezus odpowiada, że my również jesteśmy błogosławieni, jeśli tylko słuchamy Słowa Bożego i je przestrzegamy.

7 października 2022 r. - Piątek - Wspomnienie NMP Różańcowej
Opatrzność Boża sprawiła w tym roku, że w dzień Matki Bożej Różańcowej czytamy słowa Jezusa o wyrzucaniu złych duchów (Łk 11,15-26). W tym tkwi moc i niezwykłość modlitwy różańcowej, że jest ona - jak mówił św. Jan Paweł II - bardzo potężnym egzorcyzmem. Trzeba się modlić o uwolnienie od zła dla ludzi i świata, ale błędem byłoby chcieć usunięcia złego ducha z serc ludzi, nie myśląc wpierw o samym sobie. Zanim zaczniemy naprawiać ludzi, trzeba naprawić siebie.

6 października 2022 r. - Czwartek XXVII Tygodnia Zwykłego
W przypowieści zatytułowanej "Natrętny przyjaciel - Wytrwałość w modlitwie" (Łk 11,5-13) bohater prosi swego przyjaciela o trzy chleby, bo inny przyjaciel w środku nocy przybył do niego z podróży. Ważne jest to, że nie prosi o chleb dla siebie, ale dla głodnego człowieka, i w efekcie dostaje, co potrzebuje. Podobnie jest z nami i Panem Bogiem. Jeśli prosimy Go o coś dla bliźniego, nigdy nie usłyszymy słów: "Nie naprzykrzaj mi się". Bóg kocha altruistów.

5 października 2022 r. - Środa - Uroczystość św. Faustyny, Patronki Łodzi
Jezus posłużył się św. Faustyną, by przypomnieć światu o Bożym Miłosierdziu. Miłosierdzie było objawione ludziom dużo wcześniej przez samego Jezusa, ale - wstyd przyznać - ludzie, nawet ci głęboko wierzący,  woleli myśleć o Bogu jako surowym władcy, który sprawiedliwie będzie osądzał nasze czyny. Był czas, że nawet najwyższe instytucje kościelne oficjalnie zakazywały nauczania o Bożym Miłosierdziu. Na szczęście dzięki św. Faustynie, jej spowiednikowi bł. ks. Michałowi Sopoćce i św. Janowi Pawłowi II spełniają się słowa Jezusa: "Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom" (Mt 11,25-30), a kult Miłosierdzia Bożego jest powszechny na całym świecie.

4 października 2022 r. - Wtorek XXVII Tygodnia Zwykłego
Patron 4 października, święty Franciszek z Asyżu był człowiekiem, który w genialny sposób potrafił połączyć kontemplację z aktywnością apostolską. Jak dwie siostry, Maria i Marta, jedna siedząca u stóp Jezusa i chłonąca każde Jego słowo, i druga krzątająca się wokół wyjątkowego Gościa, by Go nakarmić i napoić (Łk 10,38-42). Co jest bardziej potrzebne? To chyba najbardziej zależy od naszego charakteru, osobowości, choć Jezus delikatnie wskazuje na wyciszenie i słuchanie.

3 października 2022 r. - Poniedziałek XXVII Tygodnia Zwykłego
Zdarza się czasem, że czytając Pismo Święte, niewiele z niego rozumiemy, nauka Boża wydaje się bardzo trudna. Ale znajdujemy też fragmenty, które są tak konkretne, że nie ma miejsca na dyskusję, że nie pozostaje nic innego, jak tylko zabrać się do realizacji Bożych słów tu i teraz. Takim właśnie fragmentem jest dialog Jezusa z uczonym w Prawie: "Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne? Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego" (Łk 10,25-37).

2 października 2022 r. - XXVII Niedziela Zwykła
Nasze życie jest niestety związane z uczuciem lęku. Boimy się śmierci, wojny, choroby własnej lub bliskich, samotności, nieszczęścia. Bóg zna bardzo dobrze nasze lęki, On ma pełny wgląd w nasze wnętrze. Dlatego warto Mu zaufać, gdy słowami Jezusa zachęca: "Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy..." (Łk 17,5-10). Bóg nie wymaga od nas wiary wielkiej jak drzewo, Jemu wystarczy wiara mała jak ziarnko. A On zajmie się resztą, z Nim żaden strach nie jest straszny.