© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

22 października 2022 r. - Sobota XXIX Tygodnia Zwykłego
Czytając przypowieść o nieurodzajnym figowcu (Łk 13,1-9), w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II warto przywołać jeden spośród wielu tematów Jego nauczania. Właściciel winnicy, który chce wyciąć nieurodzajne drzewo figowe, jest obrazem cywilizacji śmierci, w której to, co nie daje zysku, jest skazywane na unicestwienie. Obrazem cywilizacji życia jest ogrodnik, który dokłada wszelkich starań, by figowiec wydał owoc, nawet wbrew logice i zdrowemu rozsądkowi. To jedna z najważniejszych rzeczy, jakich uczył nas Papież - byśmy nikogo nie potępiali, byśmy nigdy nie stracili wiary w bliźniego.

21 października 2022 r. - Piątek XXIX Tygodnia Zwykłego
Jesień to pora roku, w której bacznie przyglądamy się światu przyrody. Podziwiamy przepiękne barwy drzew, łapiemy ostatnie promienie słońca, ale też obserwujemy nadchodzące deszczowe chmury i otulamy się ciepło przed wiatrem. Tak samo było 2000 lat temu, w czasach Jezusa. A On i wtedy, i dziś namawia (Łk 12,54-59), byśmy równie uważnie dostrzegali znaki, jakie Boża miłość śle z nieba do nas.

20 października 2022 r. - Czwartek XXIX Tygodnia Zwykłego
Słuchając słów Jezusa o rzucaniu ognia na ziemię i pragnieniu, by ten ogień zapłonął (Łk 12,49-53), warto skierować wzrok na chrzcielnicę i stojący obok niej paschał. Świeca paschalna, zapalana i poświęcana w noc zmartwychwstania, jest symbolem Jezusa. Świece zapalane od paschału podczas chrztu są symbolem nas samych. Oby nic nie zgasiło Bożego światła płonącego w naszych duszach. Obyśmy pragnęli tego równie mocno co Jezus.

19 października 2022 r. - Środa XXIX Tygodnia Zwykłego
"Gdyby gospodarz wiedział, o której godzinie przyjść ma złodziej, nie pozwoliłby włamać się do swego domu" (Łk 12,39-48). W trosce o własny majątek potrafimy być bardzo zapobiegliwi. Zakładamy potężne zamki w drzwiach, instalujemy kamery i alarmy antywłamaniowe, zatrudniamy firmy ochroniarskie. Dobrze byłoby, byśmy równie mocno strzegli skarbu, jaki Bóg złożył w naszych duszach - naszej duchowości, rozumu, wolności, uczuć, pragnień. By Syn Człowieczy, gdy przyjdzie, odnalazł w nas swoją własność.

18 października 2022 r. - Wtorek - Święto św. Łukasza, ewangelisty
Prawdopodobnie często zadajemy sobie pytanie, jak mamy odnosić się do świata, który z wrogością odnosi się do nas. Do świata, któremu Bóg zupełnie nie jest potrzebny, podobnie Jego wyznawcy. Jezus jednoznacznie odpowiada: "Oto was posyłam jak owce między wilki" (Łk 10,1-9). To znaczy, że wśród wilków nie możemy stać się wilkami. Że mamy zachować tożsamość owcy, czyli łagodność i delikatność. To jedyny sposób, by "przybliżyło się Królestwo Boże".

17 października 2022 r. - Poniedziałek XXIX Tygodnia Zwykłego
"Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości" (Łk 12,13-21) to dobra rada Jezusa dotycząca nie tylko kwestii materialnych, ale także sięgająca do głębi naszego ducha. Chciwość w wymiarze niematerialnym to na przykład modlenie się wyłącznie za siebie, w swoich prywatnych potrzebach. To także chęć bycia lepszym od innych, bardziej niż inni modlącym się, lepiej przystępującym do Komunii, niegrzeszącym tyle, co inni. Trzeba oczywiście dążyć do doskonałości, ale nigdy przez porównywanie się z bliźnimi.

16 października 2022 r. - XXIX Niedziela Zwykła
W nauce na temat modlitwy Jezus używa bardzo mocnego stwierdzenia: "A Bóg, czyż nie weźmie w obronę swoich wybranych, którzy dniem i nocą wołają do Niego?" (Łk 18,1-8). Jeśli naprawdę na czymś nam zależy, jeśli naprawdę kochamy osobę, za którą się modlimy, to będziemy wołali do Boga "dniem i nocą". Często jest tak, że nawet ludzie przeżywający kryzys wiary, którzy przestali modlić się za siebie, ciągle się modlą za swoich najbliższych, na przykład za ukochane dzieci. Bo jest w nas wewnętrzne przekonanie (i słusznie), że od naszej modlitwy zależy los naszych bliskich. Obyśmy ich nigdy nie zawiedli.