© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

26 lutego 2022 r. - Sobota VII Tygodnia Zwykłego
Słowa Jezusa o dzieciach, do których należy Królestwo Boże, i Jego oburzenie, gdy apostołowie nie pozwalali im do Niego przychodzić (Mk 10,13-16), nabierają szczególnego znaczenia, gdy widzimy dzieci poszkodowane na wojnie w Ukrainie, ranne, pozbawione domu, skazane na emigrację, osierocone. Nie wystarczy podświetlanie budynków, zmiana zdjęć profilowych na Facebooku, przypinanie błękitno - żółtych wstążeczek. Nawet modlitwa nie wystarczy. Trzeba otworzyć dla nich domy, szkoły, szpitale lub choćby portfele.

25 lutego 2022 r. - Piątek VII Tygodnia Zwykłego
To zatwardziałość serca sprawia, że ludzie się dzielą i rozchodzą (Mk 10,1-12). Co prawda Jezus mówił te słowa w kontekście małżeństwa i jego nierozerwalności, ale Jego nauka dotyczy także wszystkich innych podziałów między ludźmi. Trzeba się modlić, by Bóg zmiękczył twarde i zimne serca tych, co sięgają po broń przeciwko bliźniemu.

24 lutego 2022 r. - Czwartek VII Tygodnia Zwykłego
Nie ma chyba (prawie) na świecie księdza, który w Tłusty Czwartek nie otrzymałby od swoich parafian pączków lub innych słodkości. Zresztą w inne dni również księża są obdarowywani wieloma dobrodziejstwami, nie tylko kulinarnymi, ale - co wielokrotnie cenniejsze - duchowymi. Jezus obiecuje wielką nagrodę wszystkim, którzy okazują serce Jego apostołom - "Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że należycie do Chrystusa, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody" (Mk 9,41-43.45.47-50).

23 lutego 2022 r. - Środa VII Tygodnia Zwykłego
W Kościele - wspólnocie uczniów Chrystusa jest miejsce dla wszystkich. Dla tradycjonalistów i dla charyzmatyków. Dla uczonych teologów i dla prostaczków. Dla modlących się na różańcu i dla preferujących inne rodzaje modlitwy, a za różańcem nieprzepadających. Kościół musi być katolicki, czyli powszechny, otwarty dla wszystkich. Ważne jest tylko jedno - by łączyło nas działanie w imię Jezusa (Mk 9,38-40).

22 lutego 2022 r. - Wtorek - Święto Katedry św. Piotra Apostoła
W święto Katedry św. Piotra warto postawić sobie pytanie o znajomość nauczania Ojca Świętego, następcy Piotra - Opoki (Mt 16,13-19). Ciekawe, ilu naszych wiernych przeczytało choćby jeden z dokumentów napisanych przez papieża Franciszka. Trzy encykliki: "Lumen fidei" (2013 r.), "Laudato si" (2015 r.), "Fratelli tutti" (2020 r.). Pięć adhortacji apostolskich: "Evangelii gaudium" (2013 r.), "Amoris Laetitia" (206 r.), "Gaudete et exsultate" (2018 r.), "Christus vivit" (2019 r.), "Querida Amazonia" (2020 r.). Do tego choćby homilie papieskie z pielgrzymki do Polski. Szkoda, że dla wielu jedynym źródłem wiedzy o papieżu są brukowce i hejtujący Internet.

21 lutego 2022 r. - Poniedziałek VII Tygodnia Zwykłego
Epilepsja jest bardzo ciężką chorobą układu nerwowego, w której chory człowiek nie jest w stanie zapanować nad swoim ciałem. W dawnych czasach była wręcz uważana za przejaw opętania. Cudowne uzdrowienie epileptyka (Mk 9,14-29) pokazuje, że w Jezusie jest ogromna, nadludzka moc, że z Jego pomocą możliwe jest to, co po ludzku niemożliwe. Ilekroć w naszym życiu mówimy "Nie dam rady", tylekroć powinniśmy zwracać się do Jezusa z błaganiem o pomoc.

20 lutego 2022 r. - VII Niedziela Zwykła
Ze złem trzeba walczyć - to zrozumiałe. Ważne jednak jest to, jakimi metodami to robimy. Reguła zwyciężania zła dobrem to jedna z ważniejszych zasad postępowania chrześcijan. Jeśli nasze zło będzie odpowiedzią na zło bliźniego, to zła będzie dwa razy więcej. I zamiast walczyć ze złem, będziemy je pomnażali. Nauka Jezusa o miłości nieprzyjaciół, błogosławieniu tych, którzy nas przeklinają, i nadstawianiu drugiego policzka (Łk 6,27-38) jest bardzo trudna, ale to jedyna droga do zbudowania lepszego świata. "Tylko miłość jest twórcza" (św. Maksymilian Kolbe).