© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

1 marca 2022 r. - Wtorek VIII Tygodnia Zwykłego
Obietnica Jezusa dla wszystkich, także dla Ukraińców bestialsko napadniętych przez Rosjan: "Nikt nie opuszcza domu, braci, sióstr, matki, ojca, dzieci (...), żeby nie otrzymał stokroć więcej teraz, w tym czasie, a życia wiecznego w czasie przyszłym" (Mk 10,28-31). A dla p. Putina: "Wielu pierwszych będzie ostatnimi". Oby te słowa spełniły się jak najszybciej.

28 lutego 2022 r. - Poniedziałek VIII Tygodnia Zwykłego
W Lekcjonarzu mszalnym czytany tego dnia fragment Ewangelii wg św. Marka (Mk 10,17-27) nosi tytuł "Należy wszystko porzucić, aby iść za Jezusem". Z pewnością myślimy w tym czasie także o tych, którzy porzucają wszystko nie dlatego, że czują w sobie Boże powołanie, ale dlatego, że na ich ziemi trwa wojna, że zostali zbrodniczo napadnięci przez sąsiada, że musieli wszystko porzucić i szukać ratunku za granicą, że ich domy zostały zburzone, a bliscy zabici. Kto wie, czy taka zrodzona w wielkim bólu ofiara nie jest większa od wszystkich ofiar, które nam się najczęściej kojarzą z powołaniem kapłańskim, zakonnym lub misyjnym.

27 lutego 2022 r. - VIII Niedziela Zwykła
W obliczu ogromnej tragedii, jaka na naszych oczach dzieje się na Ukrainie, trzeba przemienić w czyn słowa Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: "Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro" (Łk 6,39-45). Jeśli chcemy, by dobro zwyciężyło nad złem, musimy ze skarbca swego serca wydobyć maksimum zaangażowania na rzecz pomocy ofiarom wojny. Modlitwa i post, wsparcie psychologiczne i prawne, transport, przygarnięcie pod dach, ofiarowanie żywności, odzieży i lekarstw, oddawanie krwi, pomoc dzieciom w nauce. "Ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie dzięki nim" (Czesław Niemen).