© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

5 kwietnia 2023 r. - Wielka Środa
Prawdopodobnie dość często korzystamy z internetowych porównywarek cen. Wskazują one najniższą i najwyższą cenę, jaką trzeba zapłacić za dany produkt. A jaka jest cena za człowieka? Najniższa to 30 srebrników. Według Księgi Wyjścia tyle płacono za niewolnika. To także mniej więcej równowartość miesięcznych zarobków człowieka. Tyle otrzymał Judasz za zdradę Jezusa (Mt 26,14-25). A według Boga jaka jest cena za człowieka? Bez porównania wyższa. Za nasze życie wieczne Ojciec jest w stanie zapłacić śmiercią Syna Bożego, Mesjasza, Jezusa. Obyśmy potrafili i chcieli to docenić.

4 kwietnia 2023 r. - Wielki Wtorek
Kiedy zdrada boli najbardziej? Zdecydowanie wtedy, gdy zdradzają najbardziej bliskie i zaufane osoby. Dlatego Jezus "w czasie wieczerzy z uczniami wzruszył się do głębi i tak oświadczył: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeden z was Mnie wyda" (J 13,21-38). Judasz - zaufany, bo miał pieczę nad trzosem. Szymon Piotr - pierwszy i najważniejszy apostoł. I pozostali, którzy następnego dnia uciekli spod krzyża.
Kiedy zdrada boli najbardziej? Moglibyśmy o to zapytać św. Jana Pawła II. Co bardziej go boli: czy oblewanie farbą jego pomnika przez wrogów wiary i Kościoła, czy redukowanie naszego przywiązania do świętego papieża do wadowickich kremówek i śpiewania "Barki"?

3 kwietnia 2023 r. - Wielki Poniedziałek
Gdy czytamy teksty ewangeliczne o dwóch siostrach z Betanii, jesteśmy przyzwyczajeni do obrazu Marty jako osoby krzątającej się w domu, by ugościć Jezusa, oraz Marii siedzącej u nóg Pana i zasłuchanej w Jego naukę. Tymczasem opis uczty w Betanii ukazuje Marię, która "wzięła funt szlachetnego, drogocennego olejku nardowego i namaściła Jezusowi stopy, a włosami swymi je otarła" (J 12,1-11). To są trzy rzeczy, które każdy z nas powinien czynić dla Boga: kult, poznawanie nauki i pomoc potrzebującym, z żadnej z nich się nie zwalniając. Życie Marty i Marii to prawdziwa Ewangelia.

2 kwietnia 2023 r. - Niedziela Palmowa
Co zrobić z palemką poświęconą podczas liturgii Niedzieli Palmowej? Dwa tysiące lat temu "tłum ogromny słał swe płaszcze na drodze, a inni obcinali gałązki z drzew i słali nimi drogę", którą Jezus wkraczał do Jerozolimy, i wołali głośno: "Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie! Hosanna na wysokościach!" (Mt 21,1-11). Płaszcze i palmy dotknięte przez Jezusa były dla ludzi znakiem Jego bliskości. Dlatego warto nasze palemki umieścić w domu na widocznym miejscu jako znak obecności Jezusa. Można też jedną bazię lub listek z poświęconej palemki włożyć na przykład do portfela lub piórnika, albo do szuflady w biurku w pracy, by mieć przy sobie "przypominajkę" o Bożej bliskości.