© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

19 sierpnia 2023 r. - Sobota XIX Tygodnia Okresu Zwykłego
U św. Mateusza (Mt 19,13-15) znajdujemy słowa Jezusa o dzieciach: "Dopuśćcie dzieci i nie przeszkadzajcie im przyjść do Mnie", a u ewangelistów Marka i Łukasza: "Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im". To polecenie Jezusa jest szczególnie istotne w łódzkiej Parafii Świętej Rodziny, gdyż tak właśnie brzmią słowa umieszczone nad ołtarzem, na którym kilka razy dziennie jest sprawowana Najświętsza Ofiara. Można oczywiście w Eucharystii uczestniczyć w pojedynkę, ale o wiele większą radość sprawimy Bogu, przychodząc z rodziną, przyjaciółmi, a zwłaszcza dziećmi. A ci wszyscy, którym przeszkadzają dzieci w kościele, powinni spalić się ze wstydu.

18 sierpnia 2023 r. - Piątek XIX Tygodnia Okresu Zwykłego
Dziewiętnasty rozdział Ewangelii wg św. Mateusza (Mt 19,3-12) warto odczytać nie tylko jako naukę o małżeństwie i jego nierozerwalności, ale jeszcze bardziej jako przesłanie o nieskończonej Bożej miłości. Bóg kocha nas miłością tak wielką i nieskończoną, że nie ma na świecie żadnej przyczyny, która mogłaby tę miłość wygasić. Nawet największy zbrodniarz jest kochany przez Boga. Może dlatego Jezus pozwolił przybić swe ręce do krzyża, by nie mógł ich przed nikim zamknąć?

17 sierpnia 2023 r. - Czwartek XIX Tygodnia Okresu Zwykłego
Jedno z najbardziej znanych zdań powtarzanych przez papieża Franciszka brzmi: "Pan nigdy nie męczy się wybaczaniem". Jezus oczekiwał od swoich uczniów, że będą oni - jak Bóg - gotowi przebaczać zawsze i bez końca. Liczba siedem oznaczała pełnię, a siedemdziesiąt siedem niewyobrażalnie więcej (Mt 18,21-19,1). Miłosierdzie Boga dla człowieka nie ma granic, i podobnie miłosierdzie ludzkie też powinno nie mieć kresu. Trudne to, ale innego chrześcijaństwa nie ma, jak tylko to pełne miłosierdzia.

16 sierpnia 2023 r. - Środa XIX Tygodnia Okresu Zwykłego
Nauka Jezusa o tzw. upomnieniu braterskim (Mt 18,15-20) to bardzo cenna rada. Niestety życie pokazuje, że o ile łatwo nam widzieć błędy bliźniego ("gdy brat twój zgrzeszy") i łatwo nam je wyciągać na forum publiczne ("donieś Kościołowi"),  o tyle pójść do niego i upomnieć go w cztery oczy albo przy dwóch lub trzech świadkach jest bardzo trudną i rzadką reakcją. Trzeba się bardzo mocno modlić o siłę i umiejętność wypełnienia Bożej nauki w tym aspekcie naszego życia.

15 sierpnia 2023 r. - Wtorek - Uroczystość Wniebowzięcia NMP
Z dość długiego fragmentu Ewangelii czytanego w liturgii Wniebowzięcia warto w tym roku* szczególnie usłyszeć jedno ważne słowo - POŚPIECH - "Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w ziemi Judy, weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę" (Łk 1,39-56). Wiemy, że Elżbieta była kobietą w poważnym wieku, spodziewającą się narodzin dziecka i z tego powodu potrzebującą pomocy kogoś bliskiego i zaufanego. Dlatego Maryja bez wahania pospieszyła jej z pomocą, mimo że sama w tym czasie już spodziewała się narodzin dziecka i musiała się liczyć z niewygodami i trudnościami pierwszych tygodni ciąży. Dla nas to wyraźna nauka, by w okazywaniu troski ludziom w potrzebie niczego nie odkładać na później. Najlepszym czasem na pomoc jest "teraz".

* W tym roku - ponieważ piesza pielgrzymka z Łodzi na Jasną Górę wędruje pod hasłem "Idziemy z pośpiechem".

14 sierpnia 2023 r. - Poniedziałek XIX Tygodnia Okresu Zwykłego
Jezus jako Syn Boży, Pan nieba i ziemi, nie musiał płacić ziemskich podatków. Ale jednak to uczynił, i to nie tylko za siebie, ale i za Piotra (Mt 17,22-27). Jezus chciał swoje życie związać z życiem człowieka i dlatego przyjął na siebie ludzkie obowiązki - stał się do nas podobny we wszystkim, z wyjątkiem grzechu. Skoro On stał się taki jak my, to dla nas zobowiązanie, byśmy my byli jak On, byśmy także łączyli swoje życie z Jego życiem i z życiem innych ludzi - jak święty Maksymilian Kolbe w obozie koncentracyjnym.

13 sierpnia 2023 r. - XIX Niedziela Zwykła
Bóg jest obecny w ciszy i pokoju. Tam, gdzie jest przemoc, wojna i hałas, Boga nie ma. Prorok Eliasz szukał Boga w gwałtownej wichurze, trzęsieniu ziemi i ogniu, ale Go nie znalazł. Spotkał Go dopiero, gdy poczuł szmer łagodnego powiewu (1Krl 18,11-13). A gdy apostołowie płynęli przez jezioro miotaną falami łodzią, odkryli, że Jezus jest gwarancją ich bezpieczeństwa, wołali do Niego o ratunek, i gdy tylko wsiadł do ich łodzi, wiatr się uciszył (Mt 14,22-33). Dziś wielu ludzi. także tych wierzących, żyje codzienną walką ze wszystkim, co inne niż oni. W życiu społecznym, zawodowym, sąsiedzkim, rodzinnym i kościelnym jest mnóstwo wrogości, zawiści i złorzeczenia. Musimy się wszyscy nauczyć, że Bóg jest tylko tam, gdzie jest zgoda i miłość, gdzie ludzie na siebie nie krzyczą i nie patrzą na drugiego z wyższością.