29 lipca 2018 r. - XVI Niedziela Zwykła
Gdyby Jezus chciał cudownie pomnożyć chleb tylko dla siebie i apostołów, to nawet On nie mógłby tego uczynić. Ale ponieważ chciał nakarmić wielki tłum pięciu tysięcy mężczyzn z żonami, dziećmi i rodzinami, Ojciec dał Mu moc dokonania cudu (J 6,1-15).
W naszym życiu Bóg też może uczynić podobnie, jeśli tylko chcemy czynić dobro bardziej dla innych niż dla siebie. Trzeba się modlić do Ojca o cud pomnożenia nie tylko chleba, ale też naszego czasu, talentów, pomysłów, sił, cierpliwości, wrażliwości, mądrości.

22 lipca 2018 r. - XVI Niedziela Zwykła
Godny uwagi jest kontrast między oczekiwaniami stawianymi przez Jezusa uczniom a wymaganiami, jakie Jezus stawiał samemu sobie. Gdy widział ich zmęczonych, nakazał: "Idźcie, odpocznijcie nieco", ale sam, widząc tłumy, szedł je nauczać mimo zmęczenia (Mk 6,30-34). To dla nas konkretna wskazówka, by zdecydowanie więcej wymagać od siebie niż od innych - w domu, pracy, parafii.
Warto wspomnieć, że najstarsze zapisane po polsku zdanie to fragment "Księgi Henrykowskiej" z ok. 1270 r. brzmiący: "Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj". Współcześni mężczyźni mają się czego uczyć od XIII-wiecznego Boguchwała.

15 lipca 2018 r. - XV Niedziela Zwykła
Wezwanie uczniów, by obuli swe stopy w sandały (Mk 6,7-13) oznaczało zaproszenie do gotowości, bo w każdej chwili, nawet w najbardziej nieoczekiwanym momencie, Bóg może potrzebować naszego działania. W okresie wakacji (obozów, kolonii) warto odczytać przekaz, jaki dają nam harcerskie i zuchowe mundury, i zawołanie "Czuwaj" - spolszczona wersja hasła Roberta Baden Powella, twórcy skautingu, "Be prepared - Bądź gotów".

8 lipca 2018 r. - XIV Niedziela Zwykła
Dlaczego mieszkańcy Nazaretu, rodzinnej miejscowości Jezusa, byli tacy oporni w przyjmowaniu Dobrej Nowiny (Mt 6,1-6)? Ich postawa najprawdopodobniej wynikała z zazdrości. Oto jeden z nich, człowiek, z którym dotychczas razem żyli, wychowywali się, pracowali, modlili, okazał się kimś wyjątkowym, większym niż oni - Mesjaszem, Synem Bożym.
"Dlaczego on, a nie ja? Dlaczego złym ludziom dobrze się powodzi, a dobrym kiepsko?" - te pytania także i nam zdarza się stawiać, gdy Bóg okazuje łaskę drugiemu człowiekowi, a na wysłuchanie naszych modlitw każe cierpliwie czekać. Wyzbycie się zazdrości to klucz otwierający Boże serce. Może warto spróbować choćby raz na jakiś czas, przychodząc do kościoła, nie mówić Bogu nic o sobie, a intensywnie modlić się za ludzi stojących obok?

1 lipca 2018 r. - XIII Niedziela Zwykła
Wielu ludzi w tłumie dotykało Jezusa, ale On poczuł dotyk tylko jednej osoby - kobiety od wielu lat ciężko chorej. Co więcej, ona nawet Go nie dotknęła, tylko chwyciła frędzle płaszcza Jezusa. Odeszła uzdrowiona (Mk 5,21-43). Tak naprawdę to nie chora kobieta dotknęła Jezusa, ale Jezus ją dotknął - dotykiem nie płaszcza, nie rąk, ale serca. Warto, byśmy i my odkryli, jak wielką moc ma dotyk Boga.