26 sierpnia 2018 r. - Niedziela - Uroczystość NMP Częstochowskiej
W znanej pieśni maryjnej nazywamy Matkę Bożą "Czarną Madonną". Niektórzy nawet (ci "świętsi od papieża") burzą się przeciwko temu i chcą tego zabronić - skoro Ona jest przeczysta, niepokalana, i na dodatek z Jasnej Góry, to jak może być czarna. Ciemną twarz Maryi z Częstochowy można tłumaczyć na wiele sposobów. Od świec, które stały przez wieki przed obrazem i okopciły święty wizerunek, aż po ludzkie grzechy, choroby, zmartwienia, które niezliczeni pielgrzymi przynoszą na Jasną Górę i zostawiają u stóp Maryi. Bo Ona zawsze chce uczestniczyć w naszych trudnościach, tak jak w Kanie Galilejskiej nie mogła być tylko zaproszonym na wesele gościem, ale uczestniczyła w zmartwieniach młodej pary (J 2,1-11).

19 sierpnia 2018 r. - XX Niedziela Zwykła
W obu liturgicznych czytaniach (Prz 9,1-6 i Ef 5,15-20) poprzedzających Ewangelię znajdziemy pochwałę mądrości i wezwanie, by być mądrym. Co w praktyce naszego życia duchowego to oznacza? Na przykład mądre korzystanie z Eucharystii - by mieć świadomość, jak cennym jest dla nas darem od Jezusa, by pilnować skupienia podczas Eucharystii, by starać się pojąć niepojętą tajemnicę obecności Boga w chlebie i winie. By wreszcie zrozumieć, że bez Eucharystii nie ma wieczności - "Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki" (J 6,51-58).

15 sierpnia 2018 r. - Środa - Uroczystość Wniebowzięcia NMP
W Piśmie Świętym nie znajdziemy opisu wniebowzięcia Maryi. W świątecznej liturgii jest czytany opis spotkania młodziutkiej Maryi, która dopiero co poczęła Syna Bożego, z jej krewną Elżbietą, też spodziewającą się dziecka i ze względu na poważny wiek wymagającą pomocy (Łk 1,39-56). Do nieba może nas doprowadzić tylko jedna droga: otwarcie na Boga i otwarcie na człowieka w potrzebie.

12 sierpnia 2018 r. - XIX Niedziela Zwykła
Słowa Jezusa do Izraelitów: "Nie szemrajcie między sobą!" (J 6,43-51) trzeba wziąć sobie do serca i zapamiętać na zawsze. Abp Grzegorz Ryś powiedział kiedyś w homilii: "Chcecie rozwalić jakąkolwiek wspólnotę, to od tego zacznijcie - zacznijcie szemrać" (Bazylika archikatedralna w Łodzi, 14.04.2018). Szemranie, czyli mówienie źle o człowieku i użalanie się na niego za jego plecami, szkodzi wspólnocie rodzinnej, wspólnocie parafialnej, małym grupom duszpasterskim, społeczeństwu, a nawet całemu Kościołowi. Nie chodzi o to, by milczeć, gdy widzimy coś, co oceniamy jako złe, ale by mieć odwagę o tym mówić wprost osobie najbardziej zainteresowanej.

5 sierpnia 2018 r. - XVIII Niedziela Zwykła
Gdy Jezus mówi do tłumów: "Szukacie Mnie nie dlatego, że widzieliście znaki, ale dlatego, że jedliście chleb do syta" (J 6,24-35), warto samemu sobie zadać pytanie o motywację naszego uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej. Dla jednych będzie to tradycja kultywowana w rodzinie od pokoleń, dla drugich wypełnienie obowiązku wobec Boga i sposób na uniknięcie grzechu. Inni powiedzą, że to okazja spotkania we wspólnocie Kościoła. Jeszcze inni wskażą na obecność Jezusa w Słowie Bożym i Najświętszym Sakramencie. Każdy z tych powodów jest ważny, ale sam Jezus wskazuje, że najcenniejsze w Eucharystii jest to, że zaspokaja ona wszelki nasz głód i wszelkie pragnienie - "Ja jestem chlebem życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie."