© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

9 grudnia 2017 r. - Sobota I Tygodnia Adwentu
Jezus "leczył wszystkie choroby i wszystkie słabości" (Mt 9,35-10,8). Dlaczego dziś tak rzadko doświadczamy ogromnej mocy Bożej uzdrawiającej z wszystkich chorób? Może dlatego, że mamy za małą wiarę i bardziej wierzymy w siebie niż w Boga? Może dlatego, że nie jesteśmy gotowi zostawić wszystko i pójść w ciemno za Jezusem? A może dlatego, że niektóre nasze choroby są nam tak bliskie, że nie chcemy, by Jezus nas z nich uzdrowił, i wyznaczamy Mu, co ma w nas zmienić, a co pozostawić?

8 grudnia 2017 r. - Piątek - Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP
Czasem uczniowie zapytani w szkole o Niepokalane Poczęcie mylnie mówią o cudownym poczęciu Jezusa przez Maryję bez udziału św. Józefa. Niepokalane Poczęcie dokonało się kilkanaście lat wcześniej, gdy święci Anna i Joachim dali życie swej córce, a Ona - jako jedyna z ludzi - przyszła na świat bez grzechu pierworodnego. Warto jednak pamiętać, że nie byłoby Niepokalanego Poczęcia bez cudownego poczęcia Jezusa, bez Jego narodzin i życia, a przede wszystkim bez Jego śmierci i zmartwychwstania. "Maryja znalazła łaskę u Boga, poczęła i porodziła Syna, któremu nadała imię Jezus. Był On wielki i był nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg dał Mu tron Jego praojca, Dawida. Panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca." (por. Łk 1,26-38)

7 grudnia 2017 r. - Czwartek I Tygodnia Adwentu
Nie buduje się domu podczas nawałnicy, wiatru, burzy, gradobicia. Zaprawa murarska tylko wtedy dobrze zwiąże cegły, gdy będzie miała choć trochę ciszy i czasu. Dlatego w Adwencie trzeba się zatrzymać w biegu, zamilknąć w hałasie, by poznać wolę Boga. A ten, kto ją pozna i wypełni, wejdzie do królestwa niebieskiego (Mt 7,21-27).

6 grudnia 2017 r. - Środa I Tygodnia Adwentu
Czy jest coś spektakularnego w podaniu głodnemu człowiekowi kawałka chleba i ryby? Nie, to przecież drobiazg. Ale Jezus w ten sposób nakarmił setki, a może nawet tysiące osób (Mt 15,29-37). Warto nauczyć się od Jezusa, że małe, drobne gesty dobroci kumulują się, i dzięki nim powstaje dobro niewyobrażalnie wielkie. Warto o tym pamiętać nie tylko w dniu św. Mikołaja.

5 grudnia 2017 r. - Wtorek I Tygodnia Adwentu
"Mądrzy i roztropni" zawsze wszystko najlepiej wiedzą, na każde pytanie znają odpowiedź, nie dopuszczają innych do głosu, bo sami mają do powiedzenia najwięcej. "Prostaczkowie" milczą, bo przyznają się do swojej niewiedzy i w pokorze stają przed majestatem prawdy (Łk 10,21-24).
W Adwencie trzeba zamilknąć, by usłyszeć mądrość Boga przychodzącego do nas.

4 grudnia 2017 r. - Poniedziałek I Tygodnia Adwentu
Gdy setnik poprosił Jezusa o uzdrowienie sługi (Mt 8,5-11), On zaproponował: "Przyjdę i uzdrowię go", na co setnik odpowiedział: "Panie, nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój, ale powiedz tylko słowo, a mój sługa odzyska zdrowie". Sługa został uzdrowiony, a wiarę setnika Jezus dał za przykład uczniom. Na czym polegał fenomen wiary setnika? Wierzył, że Jezus ma tak wielką moc, że będąc w jednym miejscu, jest jednocześnie w tysiącach innych miejsc.
My też w Adwencie wołamy do Jezusa: "Przyjdź", a jednocześnie już cieszymy się Jego obecnością.

3 grudnia 2017 r. - I Niedziela Adwentu
Rozpoczynający się nowy rok liturgiczny będzie przebiegał pod hasłem "Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym". Kim jest Duch Święty - trzecia osoba Trójcy Przenajświętszej? Jednym z tytułów Ducha Świętego jest PARAKLET - słowo pochodzące od greckiego "parakaleo" - "stać obok, towarzyszyć". Duch Święty jest z nami, by nam towarzyszyć, by ciągnąć nas w górę, gdy ziemskie sprawy za bardzo nas pochłaniają, by ożywiać to, co w nas obumiera. Jak rodzice idący krok w krok za swoim dzieckiem, które dopiero co nauczyło się chodzić. Jak wolontariusz, który trzyma za rękę chorego, niemającego siły iść samodzielnie. Jak trener, który asekuruje początkującego zawodnika podczas wykonywania trudnego ćwiczenia.