© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

3 grudnia 2016 r. - Sobota I Tygodnia Adwentu
Bóg wszystko mógłby zrobić sam, bo przecież jest wszechmogący. Ale ten sam Bóg potrzebował pomocy w głoszeniu Dobrej Nowiny. Mówił: "Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo" (Mt 9,37-38). W życiu parafialnym jesteśmy narażeni na dwie skrajnie przeciwne pokusy: możemy chcieć wszystko robić sami, bo nikt lepiej od nas tego nie zrobi; albo będziemy wszystko przerzucali na innych, wymyślając przeróżne wytłumaczenia dla własnego nieróbstwa. Jedno i drugie nie jest dobre. Na chwałę Bożą i dla pożytku ludzi trzeba pracować wspólnotowo, nie szczędząc swoich sił.

2 grudnia 2016 r. - Piątek I Tygodnia Adwentu
Często jest tak, że krępujemy się modlić na głos lub stanowczo przyznawać sie do więzi z Jezusem. Dwaj niewidomi z Ewangelii wg św. Mateusza prawdopodobnie nie zostaliby uzdrowieni, gdyby nie wołali głośno do Jezusa: "Ulituj się nad nami" (Mt 9,27-31). Jeśli chcemy dostrzec przyjście Jezusa do nas, musimy się zdobyć na odwagę świadectwa. Bóg naprawdę przychodzi, ale by tego doświadczyć, trzeba wyjść z zamknięcia i zacząć głośno wołać.

1 grudnia 2016 r. - Czwartek I Tygodnia Adwentu
Adwentowe refleksje nad obecnością Boga w naszym życiu Jezus wzbogaca przypowieścią o budowaniu domu na skale bądź na piasku (Mt 7,24-27). Chce nas nauczyć roztropności, czyli mądrości przejawiającej się w codziennie dokonywanych wyborach. Roztropne jest związanie się z Jezusem na stałe, nieroztropne wiązanie się z Nim tylko okazyjnie, np. na święta. Chodzi o to, by Jezus BYŁ, a nie BYWAŁ w naszym sercu, by był domownikiem, a nie gościem.

30 listopada 2016 r. - Środa - Święto św. Andrzeja Apostoła
Ewangelista Mateusz, opowiadając o powołaniu pierwszych uczniów, podkreśla szybkość reakcji Andrzeja, Szymona, Jakuba i Jana na wezwanie Jezusa - "natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim" (Mt 4,18-22). Człowiek, który odkrył sens swego życia w Jezusie, nie powinien długo się wahać. Bo tak naprawdę nie ma nad czym się zastanawiać. W Jezusie jest wszystko, poza Nim tylko pustka.

29 listopada 2016 r. - Wtorek I Tygodnia Adwentu
Bóg chce, byśmy byli szczęśliwi, a jednocześnie wie, że pełnia szczęścia jest w Nim samym. Dlatego przychodzi do nas, by Jego obecność napełniała nas szczęściem. Trzeba tylko otworzyć oczy, by zobaczyć, że Bóg naprawdę jest obecny między nami. Nawet jeśli rozum podpowiada, że to nierealne, by wielki i wszechpotężny Bóg akurat do nas miał przyjść, trzeba posłuchać głosu serca. "Szczęśliwe oczy, które widzą to, co wy widzicie" (Mt 8,5-11).

28 listopada 2016 r. - Poniedziałek I Tygodnia Adwentu
Co roku w Adwencie powraca do nas temat obecności Boga wśród nas. Większość z nas pragnęłaby doświadczyć choćby drobnego cudu potwierdzającego tę obecność. Tymczasem zawstydzić nas może przykład setnika proszącego o uzdrowienie sługi. Miał tak wielką wiarę i tak wielka pokorę, że prosił, by Jezus dokonał cudu na odległość (Mt 8,5-11).

27 listopada 2016 r. - I Niedziela Adwentu
Wyznanie Jezusowi tydzień temu, że jest naszym Królem, niesie w sobie zobowiązanie do budowania Jego Królestwa w świecie wokół nas. Dlatego Ojciec Święty Franciszek zaproponował na nowy rok duszpasterski hasło "IDŹCIE I GŁOŚCIE". To kontynuacja jego nauk wygłoszonych w Polsce w lipcu tego roku, gdy namawiał do wstania z kanapy, założenia mocnych butów i wyruszenia w drogę. Nie ma chrześcijaństwa bez apostolstwa.