© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

21 grudnia 2023 r. - Sobota III Tygodnia Adwentu
Człowiek, który otworzył przed Bogiem drzwi swego serca i w ten sposób stał się Jego świątynią, dobrze wie, że nie wystarczy służyć tylko Bogu. Musi pospieszyć z pomocą bliźnim, zwłaszcza tym, którym w życiu jest ciężko, którzy cierpią. Jak Maryja, która "wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w ziemi Judy, weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę" (Łk 1,39-45). A potem służyła jej przez trzy miesiące aż do narodzin Jana Chrzciciela.

20 grudnia 2023 r. - Piątek III Tygodnia Adwentu
W kolekcie mszalnej wypowiadanej w tym dniu w liturgii czytamy, że Maryja "przeniknięta światłem Ducha Świętego stała się świątynią Bożą". Obyśmy za Nią potrafili powtórzyć słowa ze sceny Zwiastowania: "Oto ja, służebnica Pańska - Oto ja, sługa Pański" (Łk 1,26-38). Obyśmy i my - poddani woli Boga byli Jego świątynią, Jego domem.

19 grudnia 2023 r. - Czwartek III Tygodnia Adwentu
Gdy Zachariaszowi w świątyni ukazał się anioł Pański, "przeraził się na ten widok i strach padł na niego". Anioł rzekł do niego: "Nie bój się, Zachariaszu" (Łk 1,5-25). Tam, gdzie działa Bóg, nie ma miejsca na strach, jest miejsce na zaufanie i na miłość. W najnowszej encyklice "Dilexit nos" papież Franciszek napisał: "Bóg jest bliskością, współczuciem i czułością".

18 grudnia 2023 r. - Środa III Tygodnia Adwentu
Po ludzku to niemożliwe, by dziecko poczęło się inaczej jak z kobiety i mężczyzny. Ewangelia jednak mówi, że Maryja "znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego" (Mt 1,18-24). Może warto pomyśleć o wszystkich sytuacjach naszego życia, które nas przerastają, w których czujemy bezsilność, które po ludzku są niemożliwe. I pomodlić się do Ducha Świętego - specjalisty od spraw niemożliwych.

17 grudnia 2023 r. - Wtorek III Tygodnia Adwentu
Niedawno podczas warsztatów dla księży poświęconych relacjom międzyosobowym w parafii ksiądz kardynał Grzegorz Ryś zacytował ostatni rozdział Listu do Rzymian, w którym święty Paweł wymienia z imienia blisko czterdzieści osób, przekazując im pozdrowienia. Kardynał tłumaczył, że taka właśnie bliska więź musi być podstawą życia wspólnotowego. Podobnie, gdy w liturgii adwentowej słyszymy długą listę imion przodków Jezusa (Mt 1,1-17), możemy spytać, jaki to ma sens. Najważniejsze chyba przesłanie rodowodu Jezusa to nauka, że zbawienie przychodzi na świat przez rodzinę. Trzeba cenić rodzinę i trzeba dbać o rodzinę, bo w niej dokonują się wielkie Boże sprawy.

16 grudnia 2023 r. - Poniedziałek III Tygodnia Adwentu
Pytanie "Jakim prawem to czynisz?" (Mt 21,23-27) mogło stać się początkiem pięknej relacji między arcykapłanami a Jezusem. Gdyby tylko było w nich pragnienie wysłuchania odpowiedzi, gdyby był w nich głód prawdy. Dla nich jednak nie liczyła się odpowiedź Jezusa, mieli już w głowach ułożony scenariusz postępowania. I kiedy Jezus nie wpisał się w ten scenariusz, okazało się, że prawda nie jest dla nich żadną wartością, że własne zdanie potrafią dopasować do swoich potrzeb lub ludzkich opinii. Ludzie, którzy mieli być dla swoich współwyznawców autorytetem, skompromitowali się na całego.

15 grudnia 2023 r. - III Niedziela Adwentu
W trzecią niedzielę Adwentu używamy w liturgii koloru różowego. Różowy kolor to połączenie barwy białej z czerwoną. Kolor biały oznacza radość i szczęście z przebywania z Bogiem, czerwień oznacza męczeństwo, na przykład z powodu nieobecności Boga i tęsknoty za Nim. A kolor różowy to wymieszanie Bożej obecności z nieobecnością. Często używamy określenia, że jesteśmy jakby zawieszeni między "już" a "jeszcze nie". Warto nosić w sercu pytanie, które tłumy kierowały do Jana Chrzciciela: "Cóż mamy czynić?" (Łk 3,10-18) i słuchać natchnionej odpowiedzi, by jakoś odnaleźć się w tej dwoistej "różowej" rzeczywistości.

 

 

 

 

III tydzień

II tydzień

I tydzień