© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

17 grudnia 2016 r. - Sobota III Tygodnia Adwentu
W pierwszym dniu drugiej części Adwentu, kiedy rozpoczynamy bezpośrednie przygotowanie do świąt Narodzenia Pańskiego, Kościół proponuje w liturgii odczytanie rodowodu Jezusa (Mt 1,1-17). Dlaczego to takie ważne? Dlaczego pierwsze zdania całego Nowego Testamentu to właśnie rodowód Jezusa? Jedna z odpowiedzi może być taka - Bóg pragnie być tak blisko nas, że chce być naszą rodziną. A rodziną jest się na zawsze. Nawet jeśli rodzina przeżywa kryzys i jej członkowie od siebie sie odsuwają, nie przestają być rodziną. Mimo naszych niewierności Bóg jest naszą rodziną i nigdy nie przestanie nas kochać.

16 grudnia 2016 r. - Piątek III Tygodnia Adwentu
Wspominając Jana Chrzciciela, Jezus uczył o dwóch sposobach dawania świadectwa o wierze. Pierwszy to świadectwo słowa, jakie wypowiadamy do ludzi - "Wysłaliście poselstwo do Jana i on dał świadectwo prawdzie". Drugi to świadectwo naszych czynów - "dzieła, które czynię, świadczą o Mnie" (J 5,33-36). Sam Jezus mówi, że świadectwo czynów jest większe i bardziej wartościowe. Ktoś kiedyś powiedział, że słowa są pisaniem na piasku, a czyny wykuwaniem w skale.

15 grudnia 2016 r. - Czwartek III Tygodnia Adwentu
Jezus stawiał swoim słuchaczom wysokie wymagania, ale - co bardzo ważne - nigdy nie odbierał im nadziei, że spełnienie tych wymagań jest możliwe. Na przykład, gdy mówił o Janie Chrzcicielu, ukazał go jako osobę tak doskonałą, że nie sposób go doścignąć w świętości. Ale zaraz dodał, że "najmniejszy w Królestwie Bożym większy jest niż on" (Łk 7,24-30). Warto pamiętać, że nawet, gdy potykamy się i upadamy, Bóg nie przestaje w nas wierzyć.

14 grudnia 2016 r. - Środa III Tygodnia Adwentu
Gdy uczniowie Jana Chrzciciela przyszli z poselstwem od niego do Jezusa, On powiedział niezwykle ważną rzecz - "Niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię" (Łk 7,18-23). Warto zwrócić uwagę na to, że Jezus w jednym szeregu stawia cudowne uzdrowienia z głoszeniem Dobrej Nowiny. Bo jeśli człowiek potrafi dzielić się Bogiem, miłością, prawdą, nadzieją z drugim człowiekiem, to jest to cud największy.

13 grudnia 2016 r. - Wtorek III Tygodnia Adwentu
Jezus nie lubi pięknych słówek, obietnic składanych bez zamiaru ich wypełnienia. On woli raczej ludzi, którzy mało mówią, ale dużo czynią (Mt 21,28-32). Warto o tym pamiętać na przykład podczas spowiedzi adwentowej - lepiej obiecać mało i na krótki czas, ale dotrzymać obietnicy, niż podjąć postanowienia tak wielkie, że wręcz niemożliwe do spełnienia.

12 grudnia 2016 r. - Poniedziałek III Tygodnia Adwentu
W bardzo ciekawie poprowadzonej rozmowie Jezusa z arcykapłanami została przez Niego potwierdzona wartość tzw. chrztu Janowego (Mt 21,23-27). Chrzest, jakiego udzielał Jan w wodach Jordanu nie był sakramentem chrztu w dzisiejszym znaczeniu, ale był aktem pokuty za grzechy. Jeśli więc Jezus mówi o wartości chrztu Janowego, to tym samym potwierdza wartość pokutowania za swoje grzechy, wartość zadośćuczynienia i wartość modlitwy przebłagalnej "za grzechy nasze i całego świata".

11 grudnia 2016 r. - III Niedziela Adwentu
Jezus, mówiąc o Janie Chrzcicielu, użył dwóch ciekawych określeń. Powiedział, że Jan nie jest "trzciną kołyszącą się na wietrze" i "człowiekiem ubranym w miękkie szaty" (Mt 11,2-11). Jan rzeczywiście był prawdziwym "twardzielem", nie lalusiem i pięknisiem. Nie zmieniał zdania w zależności od rozmówcy, nie stroił się przed lustrem, nie zabiegał o względy słuchaczy. Tylko jedno było dla niego ważne - wierność posłannictwu otrzymanemu od Boga.
Oby współcześni duszpasterze i wszyscy wierni chcieli go naśladować.