© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

16 grudnia 2023 r. - Sobota II Tygodnia Adwentu
Przez ostatnie dni pierwszej części Adwentu Kościół proponuje nam do rozważenia fragmenty nauk Jezusa o Janie Chrzcicielu, między innymi o zależności między Janem a prorokiem Eliaszem (Mt 17,10-13). W naszym życiu duchowym warto mieć jakiegoś świętego patrona, który będzie dla nas wzorem do naśladowania, źródłem mądrych rad i orędownikiem przed Bogiem. Warto zaprzyjaźnić się z jakimś świętym i liczyć na wsparcie płynące z tej przyjaźni.

15 grudnia 2023 r. - Piątek II Tygodnia Adwentu
Przypowieść Jezusa uczy, że w życiu człowieka powinien być czas na radość i na smutek, na jedzenie i na post (Mt 11,16-19). Ważne jest jednak, byśmy wiedzieli, co i kiedy należy czynić, a czego w danym momencie unikać. Byśmy w dokonywaniu wyborów byli po prostu mądrzy - "Mądrość usprawiedliwiona jest przez swe czyny".

14 grudnia 2023 r. - Czwartek II Tygodnia Adwentu
Wielokrotnie swoje przemowy Jezus zaczynał od słów: "Zaprawdę, powiadam wam" (Mt 11,11-15). To mniej więcej podobnie, jak my w rozmowie z drugim człowiekiem dodajemy: "Wierz mi, proszę" dla zapewnienia, że wszystko, co mówimy, to prawda. Warto przyjmować słowa Jezusa jako absolutną prawdę. Warto Go słuchać z maksymalnym zaufaniem. "Kto ma uszy, niechaj słucha".

13 grudnia 2023 r. - Środa II Tygodnia Adwentu
"Przyjdźcie do Mnie wszyscy" (Mt 11,28-30) - zaprasza Jezus. Tylko gdzie mamy przyjść? Gdzie Go szukać? Na pewno w kościele, w sakramentach, w adoracji. Na pewno w Słowie Bożym. Na pewno we wspólnocie i w ludziach potrzebujących naszej pomocy. I jest jeszcze jedno miejsce, gdzie można Jezusa spotkać, gdzie nawet zatwardziali ateiści mogą poczuć Jego obecność. To ludzkie serce, sumienie, nasz duch wznoszący się ponad materialność. "Być człowiekiem sumienia, to znaczy przede wszystkim w każdej sytuacji swojego sumienia słuchać i jego głosu w sobie nie zagłuszać, choć jest on nieraz trudny i wymagający; to znaczy angażować się w dobro i pomnażać je w sobie i wokół siebie, a także nie godzić się nigdy na zło" (Jan Paweł II, 1995).

12 grudnia 2023 r. - Wtorek II Tygodnia Adwentu
Czasem wierni mają żal do swoich duszpasterzy, że są bardzo wyrozumiali dla ludzi stojących na peryferiach Kościoła, a wobec tych mocno zaangażowanych są wymagający i surowi. Oczywiście, warto być ciepłym i czułym także dla parafialnych aktywistów, ale postawa otwartości na ludzi niewierzących lub słabo wierzących jest jak najbardziej ewangeliczna. Jezus uczy, że dobry pasterz poszukuje zaginionej owcy i "cieszy się nią bardziej niż dziewięćdziesięciu dziewięciu tymi, które się nie zabłąkały" (Mt 18,12-14).

11 grudnia 2023 r. - Poniedziałek II Tygodnia Adwentu
W Jezusie "była moc Pańska, że mógł uzdrawiać" (Łk 7,17-26). Sparaliżowany człowiek, którego "jacyś mężczyźni wnieśli i położyli przed Jezusem", oczekiwał przywrócenia zdrowia ciału, ale pierwszym, co ofiarował mu Jezus, było odpuszczenie grzechów. Często przychodzimy do Niego z prośbą o uzdrowienie, warto jednak pragnąć uleczenia nie tylko ciała, ale i duszy. Gdy to pojmiemy, spełnią się słowa Ewangelii: "Przedziwne rzeczy widzieliśmy dzisiaj".

10 grudnia 2023 r. - II Niedziela Adwentu
Żyjemy w takich dziwnych czasach, że każdy człowiek uważa się za eksperta we wszystkim, od polityki, przez zdrowie, biznes, edukację, aż po religię. Drogi ludzi do Boga są strasznie pokręcone, a każdy uważa, że jego droga jest najlepsza i jest tą jedyną właściwą. Może (a nawet na pewno) warto w Adwencie posłuchać Jana Chrzciciela wzywającego: "Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego" (Mk 1,1-8).