© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

7 stycznia 2024 r. - Niedziela Chrztu Pańskiego
Między chrztem Jezusa w Jordanie (Mk 1,7-11) a naszym chrztem sakramentalnym jest wiele różnic i wiele podobieństw. Jezus nie wszedł do wody, by pozbyć się grzechów - przecież ich nie miał. Przeciwnie, właśnie w wodach Jordanu przyjął na siebie nasze grzechy, by po trzech latach zanieść je na Golgotę. My zanurzamy się w wodzie chrzcielnej, by mocą Jezusa oczyścić się z grzechu pierworodnego i grzechów uczynkowych. I Jezus, i my, słyszymy od Ojca z nieba głos: "Ty jesteś moim Synem (dzieckiem) umiłowanym, w Tobie mam upodobanie". Jego synostwo jest naturalne, my jesteśmy dziećmi przybranymi, choć równie mocno kochanymi.

6 stycznia 2024 r. - Sobota - Uroczystość Objawienia Pańskiego
W święto Objawienia Pańskiego warto przyjrzeć się Mędrcom, którzy z daleka przybyli ujrzeć nowo narodzonego Jezusa (Mt 2,1-12). Warto postawić sobie pytanie, czy bylibyśmy gotowi wybrać się w tak daleką podróż, nie szczędząc środków finansowych i sił, i narażając się na liczne niebezpieczeństwa. Czy bylibyśmy zdolni narazić się władzy państwowej i posłuchać bardziej Boga niż króla? I czy potrafilibyśmy wierzyć w znaki na niebie oraz sny, gdy rozum co innego podpowiada? Bóg potrzebuje takich "pozytywnych szaleńców" jak Kacper, Melchior i Baltazar.

5 stycznia 2024 r. - Piątek w Okresie Bożego Narodzenia
Jezus, powołując Natanaela (Bartłomieja) na ucznia, powiedział o nim: "Oto prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu" (J 1,43-51). To ważne, byśmy zapamiętali, że Bogu podobają się ludzie uczciwi, wiarygodni, prawdomówni, autentyczni. Takich nas Pan Bóg potrzebuje. Na zakłamaniu i obłudzie nie da się zbudować Królestwa Bożego.

4 stycznia 2024 r. - Czwartek w Okresie Bożego Narodzenia
Na pewno dla Jana Chrzciciela czymś miłym i satysfakcjonującym było posiadanie uczniów chętnych do słuchania jego nauk. Ale gdy Jan spotkał Jezusa, bez chwili wahania zgodził się, by jego uczniowie poszli za Jezusem (J 1,35-42). Jednym z nich był Andrzej, który również Jezusa nie chciał zatrzymać dla siebie, ale przyprowadził do Niego swego brata Szymona, późniejszego Piotra. Bóg oczekuje od nas umiejętności dzielenia się, zwłaszcza tym, co uważamy za najcenniejsze. A najcenniejsi zawsze są ludzie.

3 stycznia 2024 r. - Środa w Okresie Bożego Narodzenia
W Biblii baranek ma podwójną symbolikę. Jest symbolem łagodności i bezbronności. I jest też symbolem ofiary i poświęcenia. Jezus - bezbronny, łagodny składa siebie samego w ofierze za ludzi. Dlatego Jan Chrzciciel nazywa Jezusa "Barankiem Bożym, który gładzi grzech świata" (J 1,29-34). W Bożym planie zbawienia właśnie taka łagodność i ofiara mają wielką moc pokonania zła. To i dla nas ważna lekcja, że dobrocią i poświęceniem możemy zgładzić zło skuteczniej niż walką i przemocą.

2 stycznia 2024 r. - Wtorek w Okresie Bożego Narodzenia
Gdy kapłani żydowscy pytali Jana Chrzciciela, kim jest, on zapewnił stanowczo: "Ja nie jestem Mesjaszem" (J 1,19-28). To bardzo ważne, byśmy głosząc naukę Bożą, nie skupiali ludzkiej uwagi na sobie, lecz byśmy byli jak drogowskaz pokazujący drogę do celu. A celem zawsze jest Chrystus. Jeśli ludzie zaczynają zachwycać się naszą pobożnością, naszymi kazaniami, naszymi metodami ewangelizacji, to koniecznie trzeba szybko spokornieć. By nie zasłonić sobą Boga.

1 stycznia 2024 r. - Poniedziałek - Nowy Rok - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
Prawdopodobnie przez pierwsze dni Nowego Roku będzie nam trudno przyzwyczaić się do pisania "2024" zamiast "2023". Podobnie dodawać jeden rok do liczby przeżytych przez siebie lat. Ale to wszystko nieistotne drobiazgi. O wiele ważniejsze jest, byśmy z Nowym Rokiem byli o rok mądrzejsi, byśmy umieli lepiej żyć, cierpliwiej słuchać, łagodniej mówić, podawać rękę na zgodę. Byśmy jak Maryja, Józef i pasterze (Łk 2,16-21) umieli otoczyć miłością i troską Jezusa zrodzonego w naszym sercu i w sercach naszych bliźnich. Byśmy chcieli i umieli czule troszczyć się o siebie wzajemnie. Niech nam w tym Bóg błogosławi.