27 lipca 2014 r. - XVII Niedziela Zwykła
Bezcenny skarb ukryty w roli i drogocenna perła z przypowieści Jezusa (Mt 13,44-52) są zachętą do poszukiwania skarbów, jakie Bóg dla nas przygotował. Oczywiście Jezus miał na myśli skarby o wiele cenniejsze niż perły i złoto. Takim skarbem jest z pewnością Eucharystia, Słowo Boże, świat i ludzie wokół nas, także nasze istnienie, a przede wszystkim zaproszenie nas przez Boga do nieba.
Naszą obecną sytuację "poszukiwaczy skarbów" można porównać do tego momentu, gdy w słuchawkach wykrywacza metali odzywa się głośne brzęczenie. Wiemy, że skarb istnieje, wiemy, gdzie go szukać, ale jeszcze nie jest w naszych rękach. Głupotą byłoby ten sygnał zignorować.
Podobnie lekceważeniem skarbu byłoby być na mszy, ale rezygnować z przyjęcia Ciała Chrystusa; mieć w domu Biblię, ale jej nie czytać; być otoczonym ludźmi, ale izolować się od nich; żyć, ale nie dbać o zdrowie; wierzyć w niebo, ale nie starać się do niego dostać.

20 lipca 2014 r. - XVI Niedziela Zwykła
Przypowieść o pszenicy i chwaście (Mt 13,24-43) uczy, jak ważną rzeczą w naszym życiu duchowym jest cierpliwość - w świecie, w którym dziś wszyscy gdzieś biegną to cecha bardzo pożądana. Uczy też miłosierdzia, by do samego końca, nawet do końca świata, dawać szansę na powrót ludziom, którzy pobłądzili, by nie domagać się od Boga wymierzonej tu i teraz kary za ludzkie grzechy. I wreszcie przypowieść uczy pokory przed Bogiem, czyli uznania, że to On, a nie my, jest sędzią ludzkich czynów.

13 lipca 2014 r. - XV Niedziela Zwykła
Przypowieść o siewcy (Mt 13,1-23) jest podpowiedzią, co zrobić, by słowa, które mówi do nas Bóg, nie poszły w niepamięć, przeciwnie - by wydały plon stokrotny. Ziarno Słowa tylko wtedy obficie zaowocuje, gdy zostanie zasiane w żyznej ziemi, na podatnym gruncie.
Taką żyzną ziemią dla Słowa Bożego jest nasze prawe i pewne sumienie. Prawe - bo oparte na trwałym fundamencie Dekalogu. Pewne - ponieważ wynikające z mocnej, niezachwianej wiary i bezgranicznej ufności w mądrość i miłość Boga.
Papież Jan Paweł II: "Polska woła dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia! Być człowiekiem sumienia, to znaczy przede wszystkim w każdej sytuacji swojego sumienia słuchać i jego głosu w sobie nie zagłuszać, choć jest on nieraz trudny i wymagający; to znaczy angażować się w dobro i pomnażać je w sobie i wokół siebie, a także nie godzić się nigdy na zło. (...) Czas próby polskich sumień trwa! Musicie być mocni w wierze!" (Skoczów, 22 maja 1995 r.)

6 lipca 2014 r. - XIV Niedziela Zwykła
Mt 11,25-30 to fragment Ewangelii wprost wymarzony na rozpoczęcie wakacji. Konkretne wskazówki, jak dobrze wypocząć:
- "Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię."
- "Uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych."
Warto intensywnie pracować nad tym, by kontakt z Bogiem nie kojarzył się nam z wysiłkiem, trudem, zmęczeniem, ale przeciwnie - by wnosił w nasze życie pokój, wyciszenie i poczucie bezpieczeństwa.