31 stycznia 2016 r. - IV Niedziela Zwykła
Jako Bóg Jezus jest zawsze szczęśliwy. Ale jako człowiek, tak jak każdy z nas, miewał dni radosne i smutne. Możemy sobie wyobrazić, jak bardzo musiało Go zaboleć odrzucenie przez mieszkańców Nazaretu, wśród których dorastał i wychowywał się (Łk 4,21-30).
Co możemy zrobić, by Jezusowi "poprawić humor"? Podpowiada św. Paweł: "Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący. (...) Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: z nich zaś największa jest miłość." (1Kor 13).

24 stycznia 2016 r. - III Niedziela Zwykła
Teofil, do którego adresuje swoją wersję Ewangelii św. Łukasz, to postać symboliczna (Łk 1,1-4). Imię to znaczy po grecku "Przyjaciel Boga", a to warto odczytać jako wskazanie, że słowa Dobrej Nowiny o Jezusie są skierowane do nas wszystkich, jeśli tylko jest w nas pragnienie trwania w przyjaźni z Bogiem.
Być przyjacielem Boga to trwać stale w Jego obecności, rozmawiać z Nim, nie mając tematów tabu, liczyć na Niego i potwierdzać życiem, że On może liczyć na nas.

17 stycznia 2016 r. - II Niedziela Zwykła
Jezus w swoich naukach często posługiwał się kontrastami. Jednym z nich jest zestawienie wody i wina. Woda nie ma zapachu, smaku, koloru i mocy, wino to wszystko ma. Patrząc na wodę i wino, warto pomyśleć o sobie i o Bogu. I tak jak Matka Teresa z Kalkuty zapragnąć być kropelką wody, która podczas mszy jest dodawana do wina, by całkowicie w nim się rozpłynąć. Naszą szansą na wielkość i największym szczęściem jest zanurzenie się w Bogu.

10 stycznia 2016 r. - Niedziela Chrztu Pańskiego
Każdy chrzest wywołuje w duszy człowieka trzy skutki: 1) dar dziecięctwa Bożego, 2) dar oczyszczenia z grzechu pierworodnego, 3) dar włączenia we wspólnotę Kościoła.
W roku okrągłej rocznicy Chrztu Polski warto nie tylko wspominać historię naszego narodu, ale też pomyśleć o swoim własnym chrzcie i zobowiązaniach, jakie z niego wynikają. Słowa, które wypowiedział Bóg Ojciec do Jezusa "Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie" (Łk 3,22) odnoszą się także do nas - ochrzczonych, ale pod warunkiem, że je akceptujemy i staramy się na co dzień potwierdzać życiem.

6 stycznia 2016 r. - Uroczystość Objawienia Pańskiego
Bogu nie wystarczyło, że u żłóbka trwali Maryja i Józef. Nie wystarczyło też, że pojawili się pasterze. Dlatego zaprosił na narodziny własnego Syna także przedstawicieli innych, obcych narodów - mędrców ze Wschodu, których my dziś nazywamy Trzema Królami (Mt 2,1-12).
Dla Jezusa każdy człowiek jest najcenniejszy ze wszystkich i każdemu bez wyjątku Bóg wysyła zaproszenie do siebie. Skoro Bóg jest wszystkim, to wszystko do Niego należy i wszyscy powinni się przy Nim odnaleźć.

3 stycznia 2016 r. - II Niedziela po Bożym Narodzeniu
We wszystkim, co Bóg czyni, jest obecny w 100 procentach, tak bardzo, że wręcz utożsamia się ze swoim działaniem. Kiedy kocha, kocha tak bardzo, że staje się Miłością. Kiedy nas prowadzi, staje się Drogą, Prawdą i Życiem. A kiedy naucza ludzi, jest tak bardzo pewien swoich słów, że sam siebie nazywa Słowem (J 1,1).

1 stycznia 2016 r. - Nowy Rok - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
Niedawno rozpoczął się Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. Może warto w dniu 1 stycznia podjąć postanowienie noworoczne, że nauczymy się Koronki do Miłosierdzia Bożego i będziemy ją często praktykować. Koronka to modlitwa, której tekst podyktował sam Jezus św. Faustynie, więc można przypuszczać, że słowa te są miłe Jego sercu. Warto regularnie wzywać miłosierdzia Bożego, wszak imię JEZUS, które nadano Dziecięciu ósmego dnia po narodzeniu (Łk 2,16,21), oznacza BÓG ZBAWIA.
Koronka to modlitwa idealna zwłaszcza dla mężczyzn z dwóch powodów:
1) jest krótka i treściwa,
2) ma wielką siłę rażenia w walce ze złym duchem, a każdy prawdziwy mężczyzna jest wojownikiem.