25 września 2016 r. - XXVI Niedziela Zwykła
Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Chyba coś w tym jest, skoro Jezus umieścił psy jako bezimiennych bohaterów przypowieści o bogaczu i Łazarzu - gdy ludzie całkiem zapomnieli o biedaku, "psy przychodziły i lizały jego wrzody" (Łk 16,19-31).
Kiedy między nami "zionie ogromna przepaść", wielka tak, że ludzkimi siłami nie jesteśmy w stanie jej pokonać, zostaje jeszcze Jezus i Jego krzyż. Ten i tylko ten most może sprawić, że człowiek dla człowieka znowu będzie przyjacielem.

18 września 2016 r. - XXV Niedziela Zwykła
Ewangelia pełna jest dobrych rad i wskazówek, jakie daje nam Jezus pragnąc, byśmy byli szczęśliwi my i ludzie wokół nas żyjący. Warto przyjąć Jego naukę o wierności i niewierności w sprawach drobnych - "Kto w bardzo małej sprawie jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w bardzo małej sprawie jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie" (Łk 16,10-13).
Warto być wiernym we wszystkim, co składa się na naszą codzienność, zaczynając od regularnej porannej modlitwy, przez wynoszenie śmieci bez wielokrotnego przypominania, zmywanie po obiedzie bez marudzenia, wychodzenie z psem nawet przy złej pogodzie, aż po rzetelność w pracy lub szkole.

11 września 2016 r. - XXIV Niedziela Zwykła
Rozważając nauki Jezusa o zaginionej owcy, zagubionej drachmie i synu marnotrawnym (Łk 15,1-32) warto postawić siebie na miejscu bohaterów tych przypowieści. Zwykle myślimy o sobie jako o owcy, która zginęła, albo o synu opuszczającym ojca. To dobrze, bo często niestety zdarza się nam odwracać od Boga. Ale warto też pomyśleć o sobie jako o pasterzu, który poszukuje zaginionych owiec, który żadnej z nich, nawet najgorszej, nie może spisać na straty.
Sami potrzebujemy miłosierdzia, ale musimy też być miłosierni dla innych. Jedno bez drugiego nie istnieje.

4 września 2016 r. - XXIII Niedziela Zwykła - Kanonizacja Matki Teresy z Kalkuty
Matka Teresa z Kalkuty jest odwrotnością piękna, jakim zachwyca się świat. Kobieta o mocno pomarszczonej twarzy, niewielkiego wzrostu, uboga, skromna, słabego zdrowia. Całkowite przeciwieństwo współczesnych celebrytek. Ale bez wahania można powiedzieć, że to jedna z najpiękniejszych kobiet świata. Źródłem tego piękna było pójście za Jezusem i dostrzeżenie Jego obecności zwłaszcza w ubogich, umierających, odrzuconych.
"Nikt z was, kto nie wyrzeka się wszystkiego, co posiada, nie może być moim uczniem." (Łk 14,33)