29 września 2017 r. - Piątek - Święto Św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
W biblijnym śnie Jakuba, przytoczonym później przez Jezusa (J 1,47-51), aniołowie schodzili na ziemię po drabinie. W filmie "Anioł w Krakowie" byli bardziej nowocześni, bo zjeżdżali windą. Jedna i druga wizja to oczywiście tylko nasze ludzkie wyobrażenie. Niemniej jedną z prawd naszej wiary jest to, że Bóg posyła swoich aniołów, by nas strzegli i uczyli.
Czego możemy się nauczyć od Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała? Oni uczą nas walczyć w obronie wiary, o dobre imię Boga, o zwycięstwo dobra nad złem. Uczą głosić Dobrą Nowinę, nieść Słowo Boże wszystkim. Uczą pomagać tym, którzy są w potrzebie, którzy sami nie dają sobie rady w życiu. A przede wszystkim uczą czcić Boga całym swoim istnieniem, każdą chwilą życia, każdym uderzeniem serca (choć sami - jako duchy - serca nie mają).

24 września 2017 r. - XXV Niedziela Zwykła
Robotnicy pracujący przez cały dzień w winnicy byliby zadowoleni z obiecanej zapłaty, gdyby gospodarz nie zatrudnił później kolejnych pracowników i nie zapłacił im tyle samo (Mt 20,1-16). Często jest tak, że godzimy się na swój los, ale pod warunkiem, że inni będą mieli gorzej od nas. Ktoś kiedyś powiedział, że "nic tak nie poprawia humoru, jak świadomość, że innym wiedzie się źle". Niestety także w życiu wiary doświadczamy pokusy potępiania innych i pozbawiania ich Bożej łaski. Ile razy zdarza się myśleć, że niektórym ludziom miłosierdzie nie przysługuje. Trzeba jednak pamiętać, że jako dzieci Boże mamy być podobni do hojnego w przebaczaniu Ojca. I że niebo jest otwarte tylko dla miłosiernych.

17 września 2017 r. - XXIV Niedziela Zwykła
Człowiek, który pytał Jezusa o przebaczenie, myślał, że wybaczyć siedem razy to już bardzo wiele - "czy aż siedem razy?" (Mt 18,21-35). Jezus jak zwykle zaskoczył odpowiedzią, podnosząc stawkę z siedmiu do siedemdziesięciu siedmiu.  Bóg zawsze chce od nas więcej, ale też sam daje nam więcej niż od Niego oczekujemy. On jest gotów dać nam dziesięć tysięcy talentów, oczekując z naszej strony zaledwie stu denarów.

14 września 2017 r. - Czwartek - Święto Podwyższenia Krzyża Świętego
Na odwrocie przywiezionego niedawno przez parę animatorską Domowego Kościoła krzyża z prawosławnej Grabarki jest umieszczony napis "SPASI I SOCHRANI", co znaczy: "Zbaw i zachowaj". Natomiast obok postaci Jezusa znajduje się greckie słowo "NIKA", to znaczy "Zwycięzca". Właściwie nic więcej dodawać nie trzeba. Potrzeba, by na krzyżu "wywyższono Syna Człowieczego, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne. Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne." (J 3,13-17).

10 września 2017 r. - XXIII Niedziela Zwykła
Bardzo ważne jest, by od Jezusa nauczyć się, że powinno nam zależeć na każdym człowieku, że nikogo nie można spisać na straty, nawet tego, który grzeszy przeciw nam (Mt 18,15-20). Jezus uczy też, że nawet największy grzesznik ma prawo do uszanowania jego godności, dlatego podpowiada nam, że tzw. upomnienie braterskie należy stopniować. Zacząć od upomnienia w cztery oczy, potem przy kilku świadkach, a dopiero na końcu wobec wspólnoty.
Warto, by naukę Jezusa wzięli sobie do serca wszyscy, którzy lubują się w wyciąganiu ludzkich słabości i grzechów na forum publiczne.

3 września 2017 r. - XXII Niedziela Zwykła
Nie jest lekko po wakacyjnej przerwie powrócić do codziennych obowiązków, do wczesnego wstawania, do biegania do pracy lub szkoły, do życia w stresie i wysiłku dużo większym niż w wakacje.
Apostołom początkowo wydawało się, że życie z Jezusem będzie sielanką. Dlatego Piotr przeżył szok, gdy Jezus mu oznajmił, że musi iść do Jerozolimy, by tam umrzeć. Naturalną ludzką reakcją był jego sprzeciw, lecz spotkało się to z niezwykle surową ripostą Jezusa (Mt 16, 21-27).
Warto to wydarzenie przypominać sobie, gdy przeżywamy kryzys w sumiennym wypełnianiu swoich codziennych obowiązków. By dokonało się zbawienie, trzeba podnieść krzyż i zanieść go na swoją Golgotę.