16 grudnia 2018 r. - III Niedziela Adwentu
Analizując liturgiczny fragment Ewangelii wg św. Łukasza, warto zwrócić uwagę na czas, w jakim Jan Chrzciciel wzywał ludzi do nawrócenia i dawał im konkretną odpowiedź na ich pytanie: "Cóż mamy czynić?" (Łk 3,10-18). To było jeszcze przed rozpoczęciem publicznej działalności Jezusa, przed kuszeniem na pustyni, przed chrztem w Jordanie, przed cudem na weselu w Kanie Galilejskiej. Ludzie czekali na Mesjasza, ale nie wiedzieli, że jest On już tak blisko. Jan Chrzciciel, głosząc wezwanie do nawrócenia, poprowadził swoiste rekolekcje, w wyniku których ludzie odnaleźli drogę do przychodzącego Zbawiciela.
W wielu parafiach w tę niedzielę rozpoczynają się rekolekcje adwentowe. Warto je przeżyć w oczekiwaniu na Jezusa, tak jak 2000 lat temu czynili słuchacze Jana Chrzciciela.

9 grudnia 2018 r. - II Niedziela Adwentu
Kto ma samochód, wie, że źle się jeździ, gdy drogi są wyboiste, dziurawe, pełne objazdów. W najlepszym przypadku jazda nimi skończy się spóźnieniem. W gorszym - nawet awarią samochodu lub wypadkiem. Podobnie jest w życiu duchowym. Jeśli w porę nie zareagujemy na małe grzeszki, z czasem będą się one pogłębiały, aż w końcu zamkną przed nami drogę do Boga. Na szczęście Kościół proponuje nam adwentowy remont duszy - "Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego! Każda dolina zostanie wypełniona, każda góra i pagórek zrównane, drogi kręte staną się prostymi, a wyboiste drogami gładkimi!" (Łk 3,1-6).

8 grudnia 2018 r. - Sobota - Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP
W liturgii mszalnej uroczystości Niepokalanego Poczęcia Maryi odczytywany jest fragment Ewangelii mówiący o Zwiastowaniu (Łk 1,26-38), a w nim tekst brzmiący: "Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię". Można skojarzyć te słowa z hasłem dopiero co rozpoczętego roku liturgicznego "W mocy Bożego Ducha". Warto prosić Maryję Niepokalaną, by - skoro sama doświadczyła mocy Ducha Świętego - była naszą przewodniczką w odkrywaniu, jak wielkie i piękne rzeczy może w naszym życiu uczynić Boży Duch.

2 grudnia 2018 r. - I Niedziela Adwentu
Wizje rysowane słowem przez Jezusa (Łk 21,25-36) mogą nas solidnie przestraszyć. Bo kto nie boi się trzęsień ziemi, powodzi i innych kataklizmów? Jezus jednak nie chce naszego drżenia ze strachu, przeciwnie - mówi: "Nabierzcie ducha i podnieście głowy". Jak tego dokonać? Trzeba wyrzec się wszelkiej ociężałości (obżarstwa, pijaństwa, trosk doczesnych), trzeba czuwać i modlić się w każdym czasie.
Może na przykład warto podjąć postanowienie codziennego chodzenia na Roraty? Z lekkim niedospaniem, kanapką w plecaku zamiast porządnego śniadania, chłodnym porankiem zamiast ciepłej kołderki. I z nadzieją, że ci, co wychodzą Jezusowi na spotkanie, naprawdę Go spotkają.